מהו ניתוח תנועה לאבאן?

עודכן ב 07/11/2006

המאמר מציג את הרקע והעקרונות המרכזיים של ניתוח תנועה לאבאן LabanAnalysis המשמש רקדנים, שחקנים, אנשי תנועה ותרפיסטים בעולם כולו.

מהו ניתוח תנועה לאבאן- LabanAnalysis?

מאמר קצר מאת: מילכה בר-מאיר-לאון, מ.א.
Laban Centre, London - התמחות בLabanAnalysis


במאמר קצר זה אני מתייחסת למה שקרוי ברבים "שיטת לאבאן", אם כי, למעשה, בין אנשי המקצוע, אין זה נהוג לכנות את שיטת לאבאן "שיטה", אלא "תחום ידע" - גדול, רחב ורב-תחומי. ויש המגדירים את התחום "שיטה ושפה" המשמשות להבנה, צפייה, תיאור ורישום כל צורות התנועה.

מה שברור הוא, שאין זה פשוט להגדיר דבר העוסק בכל-כך הרבה היבטים של תנועת האדם וחוויותיו האנושיות.

ניתוח תנועה לאבאן מבוסס על התיאוריות של רודולף לאבאן בדבר מהות התנועה, והוא מתאר, מפרש ומתעד את התנועה האנושית.

ה"שיטה" משמשת רקדנים, שחקנים, אתלטים, מורים לחינוך גופני ותרפיסטים מתחומים שונים, והיא אחת משיטות ניתוח התנועה הנפוצות ביותר בעולם. היא (בעיקר בארה"ב), וכוריאולוגיה או "לימודי לאבאן" באנגליה ואירופה.

LabanAnalysis נקראת
תחום הידע נוסד ונוצר על ידי רודולף לאבאן עוד בתחילת המאה ה-20. לאבאן, יליד אוסטרו-הונגריה, היה הגאון הכריזמטי של המחול האקספרסיוניסטי- רקדן, כוריאוגרף, אמן, שחקן, ובקיצור- איש הרנסנס של האומנויות. השפעתו של לאבאן על המחול המודרני היתה ועודנה עצומה. במקביל לעבודתו האומנותית, חקר לאבאן את התנועה האנושית ואת המוטיבציה הרגשית-מחשבתית המנחה אותה, ומחקרים אלו היוו את הבסיס לשיעורים שלימד, ולתורה אותה פיתח.

לאחר עליית הנאצים לשלטון, ב – 1938, נמלט לאבאן לאנגליה, שם זנח את העבודה האומנותית והתרכז בהוראה ובמחקר. חלק גדול מתחום הידע המוכר כיום בוסס על ידי ממשיכיו – אירמגארד ברטנייף וממשיכיה בארה"ב, מריון נורת`, ואלרי פרסטון-דאנלופ, וואלי מאייר, ג`ין ניולאב, ג`ראלדין סטיבנסון ורבים נוספים – באנגליה ואירופה – אשר לקחו את עבודתו ויישמו אותה בתחומי המחול, התיאטרון, התרפיה בתנועה, חקר התנועה, חינוך מיוחד ועוד.

על מנת להסביר מהי הכוריאולוגיה/ LabanAnalysis אשתמש בכמה ציטוטים מפיו של רודולף לאבאן עצמו: הכוריאולוגיה הינה "...מעין דקדוק ותחביר של השפה של התנועה, העוסקים לא רק במבנה החיצוני של התנועה, כי אם בתוכן המנטלי והרגשי שלה." הסדר הכוריאולוגי הינו "החוקים והמבנים הנסתרים של התנועה, אשר כשהם מוכרים לנו באופן מודע – הופכים את התנועה לבעלת משמעות ומובנת."

לאבאן מתכוון בדבריו לכך שהכוריאולוגיה עוסקת בחוקיות של התנועה, החוקיות הנוגעת לאופן בו משתמש האדם במרכיבי התנועה השונים – בגוף המבצע, בפעולות המבוצעות, במרחב, בדינמיקה וביחסים שבין המרכיבים. הכוריאולוגיה מתמקדת בתנועה כישות "עצמאית" הניתנת ללמידה דרך אותם מרכיבים פנימיים שהזכרתי. החוקיות הזו קשורה לתנועה, מטרתה, להקשר בו היא מבוצעת- האם היא תנועה פונקציונלית, או "אומנותית" כמו במחול או במשחק- ומהו המצב המנטלי המבוטא דרכה.

חשובה ביותר כאן היא נקודת המוצא של לאבאן כי התנועה "מייצרת ומבטאת" את הצד המנטלי והרגשי של האדם. לתנועה ולעולמו הפנימי של האדם יש יחסים דו-כיווניים. כלומר, התנועה משפיעה לא רק על גופנו, כי אם גם על שכלינו ורגשותינו, ובו בזמן היא גם מבטאת את הצדדים האלה. מתוך נקודת המוצא הזו ניתן להבין מדוע וכיצד הפכה הכוריאולוגיה חשובה ומשפיעה כלכך הן בתחומי התירפיה (תירפיה בתנועה, ותירפיות-גוף אחרות) והן בתחומי הבמה – המחול, התיאטרון, האופרה.

כיום, בעיקר בארה"ב, הורחב תחום הדעת והוא כולל גם את עבודתה של אירמגארד בארטנייף (תלמידה וקולגה של לאבאן) ושל ממשיכיהם, והוא נקרא לאבאן/ברטנייף
((Laban/Bartenieff Movement Analysis or Laban Movement Studies. התחום כולל את המרכיבים הבאים:
o יסודות בארטנייף
o ניתוח תנועה לאבאן
o קינסיולוגיה/אנטומיה
o כתב תנועה לאבאן

תרומתו הגדולה ביותר של לאבאן לחקר התנועה טמונה בתיאוריה שלו על השימוש בחלל/מרחב (Choreutics) ובתיאוריה של השימוש בדינמיקה (Eukinetics) ממנה גם נגזרה התיאוריה של "המאמץ" או Laban`s Effort .

תיאוריות אלו אפשרו לא רק הבנה של התופעה התנועתית,חקירתה, ופירושה, אלא גם פיתוח סדרות תרגילים המאפשרים לשכלל את היכולות המרחביות והדינמיות של המתנועע. בנוסף התייחס לאבאן גם לאספקטים ההבעתיים והבימתיים של החלל והדינמיקה, והתיאוריות שלו בדבר הרמוניה מרחבית, למשל, משמשות כוריאוגרפים ובמאים בעולם כולו.

ניתוח תנועה לאבאן נלמד באופן הוליסטי, רב-תחומי. העבודה משלבת בין הצדדים המעשיים לעיוניים, תוך תשומת לב מתמדת לצדדים הרגשיים. הלמידה נעשית ברובה בסטודיו, בתנועה – תוך שילוב של התנסות חווייתית-תנועתית, חקירה ושכלול תנועתי, בחינה של מצבים רגשיים שעולים, ולמידה תיאורטית.

כלומר, התיאוריה נלמדת דרך העשייה, והעשייה משתכללת דרך הבנת התיאוריה. הלמידה מאפשרת ללומד לפתוח, למקד ולהבהיר את ערוצי התנועה, הרגש והחשיבה שלו, כשמתוך נקודה זו הוא יכול לשכלל את עבודתו כמבצע (רקדן, שחקן, אתלט ועוד), כמורה (בתחומי מחול, משחק, תנועה, יוגה) וכמטפל.

ניתוח תנועה לאבאן נלמד ברוב המכריע של קורסי המחול והמשחק באוניברסיטאות ובקולג`ים בארה"ב ואירופה, ובחלק גדול מקורסי התירפיה הגופנית והתירפיה בתנועה בעולם. בשנים האחרונות קיימת פריחה בתחום, עם העניין העולמי הגובר ביחסים שבין הגוף-הנפש-הדעת. בנוסף, מאז התפתחות תוכנות המחשב הגרפיות, הוא משמש כבסיס לניתוח תנועה אנושית לצורך סרטי אנימציה, תוכנות העוסקות באספקטים ארגונומיים של תנועת האדם, ועוד.

באופן אישי, אני קשורה מאד לאמירה של לאבאן כי "האדם נע על מנת לספק צורך" – גופני, רגשי, מחשבתי. בעידן חוסר האינטגרציה המודרני, בו אנו חיים, כשחיינו עוברים עלינו תוך מיעוט חוויות מספקות בשלושת התחומים יחדיו, אני מוצאת את עבודתו של לאבאן מרגשת ורלוונטית יותר ויותר.

מילכה לאון מילכה לאון – עוסקת במחול ותנועה מגיל צעיר בעלת תואר שני מ Laban Centre Londonמלמדת מחול מודרני, כוריאוגרפיה
וLabanalysis בארץ ובחו"ל. יזמה וקיימה קורסים והשתלמויות שונות בתחומים המשלבים בין המחול וLabananlysis לרקדנים, שחקנים ותירפיסטים

כל הפעילויות של מילכה לאון:

העצמי הנוכח בגופו-קורס לאבאן למטפלים

העצמי הנוכח בגופו-קורס לאבאן למטפלים

סדנת לאבאן למטפלים

הסדנה תתמקד ביסודות העבודה הגופנית של לאבאן-ברטנייף ותיתן כלים לעבודת גוף-נפש מתוך דגש על דפוסי התנועה של הילד והבוגר ועל הקשר לדפוסי רגש התנהגות וחשיבה.הסדנה הינה מעשית ונתמכת בחומר עיוני.» עם מילכה לאון

חמישי
העצמי הנוכח בגופו-קורס לאבאן למטפלים

סדנת לאבאן למטפלים

עם: מילכה לאון

מתי: חמישי

מבוא לשיטת לאבאן לאנשי תנועה ובמה

מבוא לשיטת לאבאן לאנשי תנועה ובמה

לאבאן לאנשי תנועה ובמה

קורס לאבאן מרוכז לשחקנים, רקדנים, מורים ומנחים לתיאטרון ומחול. הקורס יאפשר לכם להעשיר, לחדש ולשכלל את המקצועיות שלכם ושל תלמידיכם ולהתקדם בעבודתכם היצירתית והביצועית.» עם מילכה לאון

חמישי-שני 24/4/17 - 2/3/17
מבוא לשיטת לאבאן לאנשי תנועה ובמה

לאבאן לאנשי תנועה ובמה

עם: מילכה לאון

מתי: חמישי-שני 24/4/17 - 2/3/17

העצמי הנוכח בגופו - תנועה התפתחותית ורגש

העצמי הנוכח בגופו - תנועה התפתחותית ורגש

קורס לאבאן למטפלים

הסדנה תתמקד בדפוסי התנועה ההתפתחותית על פי ברטנייף, שהם חלק מניתוח-תנועה-לאבאן, ויישומם בעבודה התנועתית והטיפולית. הקורס משלב את ההיבטים הרגשיים והמחשבתיים של התנועה, המתנועע,המטפל והמטופל.» עם מילכה לאון

שישי
העצמי הנוכח בגופו - תנועה התפתחותית ורגש

קורס לאבאן למטפלים

עם: מילכה לאון

מתי: שישי

קורס בשיטת לאבאן-בארטנייף למטפלי גוף-נפש

קורס בשיטת לאבאן-בארטנייף למטפלי גוף-נפש

קורס לאבאן למטפלים

"העצמי הנוכח בגופו" - מבוא לקישוריות גופנית בשיטת ברטנייף - למטפלים ואנשי תנועה. הקורס שייתן לכם כלים מעשיים ואפקטיביים לזיהוי קשיים וחזקות של מטופלים ולעבודה גופנית אתם. קורס חובה למטפלים!» עם מילכה לאון

רביעי-שישי
קורס בשיטת לאבאן-בארטנייף למטפלי גוף-נפש

קורס לאבאן למטפלים

עם: מילכה לאון

מתי: רביעי-שישי

מרכז "בתנועה" - לימודי לאבאן-ברטנייף

מרכז "בתנועה" - לימודי לאבאן-ברטנייף

לימודי לאבאן-ברטנייף

שנת תשע"ה מביאה עימה הרחבה והעמקה למשתתפים חדשים וותיקים!! קורסי מבוא וקורסים מתקדמים למטפלים, מטפלים בתנועה, פסיכותרפיסטים גופניים, אנשי תנועה, שחקנים, רקדנים ומורים למחול.» עם מילכה לאון

שלישי
מרכז "בתנועה" - לימודי לאבאן-ברטנייף

לימודי לאבאן-ברטנייף

עם: מילכה לאון

מתי: שלישי

סדנת לאבאן/ברטנייף מתקדמת לתרפיסטים

סדנת לאבאן/ברטנייף מתקדמת לתרפיסטים

סדנת לאבאן/ברטנייף מ

סדנה המיועדת לתרפיסטים ולסטודנטים לתרפיה ואנשי תנועה אשר למדו ומכירים את העקרונות המרכזיים בניתוח תנועה לאבאן, ומעוניינים לחזור להתנסות, לחוות, לתרגל ולהמשיך ללמוד.» עם מילכה לאון וJodi Falk

רביעי
סדנת לאבאן/ברטנייף מתקדמת לתרפיסטים

סדנת לאבאן/ברטנייף מ

עם: מילכה לאון וJodi Falk

מתי: רביעי