עומס יתר בעבודה

עודכן ב 29/10/2007

באמצעות תשומת לב לגוף ותרגול נכון המותאמים לכל אחד ואחת, נוכל ללמוד כיצד אנו מייצרים מצבים בחיים שהם ללא שליטה וללא תשומת לב וכתוצאה מהלמידה נוכל להפסיק אותם, להבריא את עצמנו ולהכניס חיות והנאה ליומנו.

עומס, לחץ, חייבים להספיק, יותר מידי לקוחות, צריך להיות נחמד וסבלני, עייפות הנגררת מהבית לתוך העבודה - כל אלו מתבטאים בהתנהגות של איבוד שליטה. כן, אנחנו שרוצים תמיד להיות בקונטרול, מוצאים עצמנו כועסים, מקטרים או סובלים מכאב בטן, מגב תפוס או ממיגרנה. כל אלו מאפיינים את החיים המתוחים במאה ה-21.
באמצעות תשומת לב לגוף ותרגול נכון המותאמים לכל אחד ואחת, נוכל ללמוד כיצד אנו מייצרים מצבים בחיים שהם ללא שליטה וללא תשומת לב וכתוצאה מהלמידה נוכל להפסיק אותם, להבריא את עצמנו ולהכניס חיות והנאה ליומנו.

חשבתם פעם כיצד מגיב הגוף במצב של לחץ ועומס?
אם אתם אנשי הי-טק היושבים כל היום מול המחשב - תארו לעצמכם שעות כל-כך רבות מול מכשיר מרצד הגורם למאמץ וריכוז אדירים באזור העיניים, ודורש ישיבה מכווצת ומאומצת. חשבו מה קורה לתנוחת הגוף במשך 8 עד 12 שעות ביממה, חשבו איך אתם אוכלים באותם ימים עמוסים ועד כמה דואגים להתרוקן בזמן ולהרוות את הגוף במים.
כך, יום חוזר על קודמו ו“אנחנו“ מוצאים עצמנו עם אי נוחות גופנית המביאה לאי נוחות ריגשית-פיסית-נפשית-חשיבתית ואת כל ה“פסולת“ אנחנו משליכים על האנשים הכי קרובים לנו.
מה קורה לגופנו כשאנו נוצרים לשוננו מול האנשים שאינם רואים את העומס ורק באים אלינו בדרישות, ואנו כהרגלנו ”צריכים“ להביע ולתת את מקסימום יכולתנו.

כשאדם נדרש לעשות מעל ליכולתו, וטומן בתוכו חשבונות עם האחר, הוא הופך לקורבן של עצמו או קורבן של המערכת ואף אחד מאיתנו אינו רוצה בכך. אם נסתכל על המציאות – זה המצב של רבים מ“אנשי העומס“.

אוי לנו ולגופנו שסובל מהזנחה זו, אוי לגופנו שמקבל הוראות המנוגדות לטבע האדם, כי במצבים של לחץ ומתח הגוף מגיב בכיווץ השרירים, גידים כפותים, עצבים מתוחים, הקיבה מפרישה חומצה, ובשביל לא להרגיש באי נוחות זו אנחנו דוחסים מזון שאינו מתאים לנו או שלא אוכלים בכלל ואז כל המערכות זועקות לעזרה.

בואו נעשה סדר בבלגן: נכיר את הסיטואציה החוזרת ונשנית, נלמד איך אנחנו מייצרים בגוף עומס ואי נוחות - בכדי שנוכל להפסיקם!

את כל המצבים האלו נוכל ללמוד ע“י הסתכלות והתבוננות על גופנו ולשנותם ע“י תנועה ותרגילים גופניים, כי זכרו: כל מה שקורה לנו בחיים קורה לנו בגוף.

מרגלית ספלטר במרכז למודעות הגוף ואורח חיים מלמדים אנשים לעשות שינוי התנהגותי באמצעות עבודה במגע, תנועה ותזונה.
עבודה אישית | סדנאות | הכשרה מקצועית.
אנו מנחים אנשים באופן פרטני ובעבודה קבוצתית, להתפתח, להשתנות ולגדול.