לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

נשים ויוגה - לרגל יום האישה

מתוך שיעור איינגאר יוגה לנשים - מרכז איינגאר יוגה תל אביב - דרך גוף
מתוך שיעור איינגאר יוגה לנשים - מרכז איינגאר יוגה תל אביב - דרך גוף


יוגה לנשים ? הרצאה לרגל יום האישה
באחד מהטקסטים ההודים הקדומים, הנקרא חוקי מנו (מנוסמירטי 3.55) נאמר: " במקום בו לא מכבדים את האישה יעלם השפע, ואת מקומו יתפוס חסר גדול"
במרכז איינגאר ללימודי יוגה, יש שיעור נשים, המתאים לשלבים השונים בחיי האישה. פרטים נוספים: www.iyengar-yoga.co.ilיוגה לנשים ? הרצאה לרגל יום האישה, 10 מרץ 2009

באחד מהטקסטים ההודים הקדומים, הנקרא חוקי מנו (מנוסמירטי 3.55) נאמר: " במקום בו לא מכבדים את האישה יעלם השפע, ואת מקומו יתפוס חסר גדול"
כיום, אכן החברות הנאורות והמתקדמות על פני כדור הארץ הן אלה בהן נשים הן שוות זכויות לגברים. בחברות הנאורות יש שויון הזדמנויות בין נשים וגברים, ואישה אינה צריכה עוד להוכיח שאינה שונה מגבר, או לחליפין צריכה לעמוד בסטנדרטיים תיפקודיים גבריים. לשמחתי בחלקים נרחבים של העולם של היום, נוכחותה של האישה כאישה הכרחית, ואין מגבילים, כהשקפת עולם, את המרחב הנשי על כל היבטיו. העולם זקוק לנשים לא רק כנושאות את הדור הבא בגופן, לא רק כמרכז התא המשפחתי אלא גם כנושאות באחריות וממלאות תפקידים מתוך גישה נשית, תבונה נשית ואחריות נשית,ונראה שכולם מרוצים.
אך לצערי הגדול, ברוב העולם נשים עדין חיות תחת דיכוי אכזרי.
את ההרצאה הערב הזה אני נרגשת להשמיע לבעלי ענין ביוגה, בתרומת היוגה לבריאות האישה, ותרומת האישה ליוגה. אך לפני שאתחיל בהרצאתי, אני מבקשת להקדיש אותה לנשים המדוכאות בעולם, נשים שנולדו במדינות בהן שולטת חשכה, ואנשי דת רדיקאלים- גברים, שוללים זכויותיהן, לנשים במקומות בהן הן קורבן לסיכסוכים שבטיים אלימים, הן נאנסות בשיטטיות כנקמה של שבט בשבט, לנשים המבקשות לעבוד ולהתפרנס ונופלות במלכודות אכזריות, נמכרות לזנות, ונסחטות ומנוצלות באכזריות על ידי גברים. ההרצאה הזו מוקדשת לכל הנשים שאינן חופשיות לחיות על פי תפישת עולמן ורצונן החופשי. גם בחברה הישראלית יש עדין עבודה רבה בתחום שחרור האישה מקונבנציות מדכאות. לא מעט הזדמנויות אני פוגשת נשים שעדין לא חושבות שמגיע להן לעמוד על דעתן ורצונותיהן, ומה שהיו באמת רוצות לעשות עם חייהן נשאר בגדר פנטזיה בלבד. ההרצאה מוקדשת גם לנשים אמיצות וגברים אמיצים שמתריסים נגד מערכות וממסד חונק, ולעיתים מסכנים עצמם במאבק למען המדוכאות.
על נשים חזקות, נשים שחיות כמו שצריך, להמשיך ולתמוך באלה שהצדק הכללי אינו מנת חלקן. זכות האישה כפרט ועצמאותה הרוחנית אינה טריויאלית, ותפקידינו כנשים ברות מזל להקרין את הנורמליות של החיים, להדגיש את הברור לנו. למרות חשיבותם של מאבקים למען מטרות נעלות אלה לא כל אדם בנוי דוקא למאבק. לעיתים, מאבק הוא לטווח זמן קצר, ואלה החיות את הישגיו יומיום, שומרות עליהם, ומאפשרות התפתחות נוספת. אנחנו חלק מתהליך חשוב שמתרחש כבר כמה עשורים, כי אין דבר חזק מעקביות, אין דבר חזק מהחיים עצמם.
לשימחתי , בחברה ובאוירה בה אני חיה, אין האישה צריכה להוכיח עצמה עוד בסטנדרטים גבריים. איכויותיה הנשיות וכישוריה כאישה הן צורך והכרח לתיפקוד חברתי, תרבותי,מדעי, ממסדי, כלכלי, פוליטי וכו... העולם זקוק היום לנשים מובילות, ולנשים מתפקדות יומיום במערכות השונות. בין אישה לגבר הבדלים נראים לעין, והבדלים בלתי נראים לעין, ולא תמיד הם יכולים למלא את אותם תפקידים. נהפוך הוא, הטבע ייעד לאישה תפקיד גדול, של לידה, טיפול וגידול הדור הבא. אבולוציונית, לאישה אורך נשימה, סבלנות, רגישות, אינסטינקטים משמרי ומצילי חיים, יכולת יצירת קשר, אהבה המחברת מבנים חברתיים ועוד. את התכונות האלה היא מביאה גם לשדות פעילות האחרים, מחוץ לתא המשפחתי, לעסקים, לפרויקטים ויוזמות חברתיות, לאומנות, למדע ולתרבות וכן הלאה. לעיתים דוקא שויון ההזדמנויות והרצון של האישה לממש את עצמה הן כאם ובעלת משפחה, וגם במישורים אחרים, דורש מהאישה תחזוקת גוף ונפש ברמה גבוהה. אחרת עלולה האישה הפעילה ליפול להתשה גופנית ונפשית.
היוגה היא מתנה שנועדה לבני אדם ללא הבדלי דת גזע ומין. היוגה יודעת להבחין בפירטי פרטים, וגם לראות את התמונה השלמה. היא רואה את ההווה, בקונטקסט של תקופות חיים. היא רואה את האישה ככל אדם, אך גם ערה לצרכים האינדוידואליים. היוגה מתאימה כל כך לנשים, משום שהיא לא עובדת על כוחניות אלא על עוצמה. ובאישה יש פוטנציאל אדיר של עוצמה, ובעזרת היוגה תוכל להוציאו את הפועל.
ב.ק.ס איינגאר למד מנסיונו ביוגה הרבה על נשים. עד השנים האחרונות בהן התווספו לשורות מתרגלי איינגאר יוגה בעולם (לשימחתינו) גברים רבים, שלטו הנשים כרוב בקרב התלמידים ואף המורים ליוגה. כך למד ב.ק.ס איינגאר על נשים, ועל היוגה לנשים, הוא עבר עם תלמידותיו תקופות חיים וארועים בריאותיים, היות וטיבעו שהוא נותן מענה לתלמידיו בעת טובה ובעת צרה, הידע הלך והצטבר. גיתה איינגאר ביתו, למדה לימודי רפואה קונבנציונלית, ורפואה איורוודית, והגדילה את היריעה עד מאוד. היא מורה מצוינת, בעלת
ידע ברמה גבוהה ויכולת הצלבה של התחומים השונים בהם היא בקיאה, אפשר לומר בקלות שב.ק.ס אייינגאר, גיתה איינגאר ואינני יכולה שלא להוסיף את הצלע השלישית:פרשנט איינגאר, כל אחד מהם מביא לעולם הוראה ייחודית, שאין דומה לה.
גיתה מלמדת שני שיעורי נשים בשבוע בפונה, במכון איינגאר יוגה ומטפלת שנים רבות ביוגה הטיפולית. היא כתבה ספר בשם ג`ם פור ווימן, ופירסמה מאמרים רבים בתחום, לפני קצת למעלה מעשור העבירה בפונה שלושה שבועות של אינטנסיב יוגה לנשים, שמורות ליוגה מכל העולם השתתפו בו, וכך ייסדה באופן רישמי מסלול לימודי טיפולי של יוגה לנשים.
כאן במרכז איינגאר ללימודי יוגה, יש שיעור נשים, תירגול רך ושיעורים טיפוליים בהם אנו מטפלים בבעיות שונות מהן סובלות תלמידותינו הנשים.
אבחין בין תירגול עיקבי תומך ומניעתי המתיחס לחיי אישה. המצבים והתקופות שבהם ייתחשב תירגול היוגה הם: נעורים, מחזור חודשי, פוריות, הריון, לידה, הנקה, התאוששות והתחזקות אחרי לידה,גיל מעבר וגיל הזהב.
איננו רואים עצמינו כמטפלים מהסוג ששומר את הידע הטיפולי לעצמו, והוא מטפל במחלה. אנחנו מורים ליוגה. זוהי הגישה של היוגה: הידיעה היא התרופה לסבל. וכדי לדעת צריך ללמוד, להתנסות ולחוות במסגרת של אימון קבוע יומי, עד שבועי, אך לא מתחת לזה. לצערי לא תמיד אפשר להעלים את הסבל לחלוטין, אך אפשר לומר שהידיעה מקלה על הסבל, ומאפשרת לחיות חיים טובים גם כשהבריאות לא מושלמת (וביננו מתי היא מושלמת). ההבט המנטלי של היוגה מסייע לצד האספקט הפיזי והפיזיולוגי. עצם פעולת המתיחה, מביאה לשיפור זרימת הדם, אספקת הורמונים נוגדי כאב ומעלי מרץ, שיפור הנשימה וחימצון תאי הגוף. התירגול משפר את ההרגשה הכללית, האנרגטיות, יוצר אופטימיות ומוציא ממצב של חוסר אונים, וחרדה מהבלתי נודע.

יוגה לנשים - המטרות
להוציא את עוצמתה של האישה מהכוח לפועל: כלפי חוץ אישה שמתרגלת יוגה, גופה חזק,היא בעלת יציבה טובה, זקופה, חייכנית וקורנת. ידוע שסקרנות, ולמידה חשובים בכל גיל לתיפקוד חד ומהיר של המוח והזיכרון, ואישה שמתרגלת יוגה לומדת מדי שיעור ואימון. גם מבחינה חברתית יש לשיעורי יוגה לנשים תפקיד. בלי שתיכננו הם הפכו למועדון חברתי בזעיר אנפין, לקבוצה שיש לה אהבה משותפת: יוגה.
תמיכה ומניעה של התדרדרות בריאותית: לכל תקופה בחי אישה החולשות הבריאותיות שלה. יוגה היא בריאות אקטיבית, בעזרתה ניתן למנוע תופעות מוכרות כמו:צניחות רחם, חולשה של ריצפת האגן, אוסטאופורוזיס, סימפטומים של אי סדירות בפעולת המערכת ההורמונליות, ושינויים ניווניים במערכת השלד והמפרקים כתוצאה מתהליכי הגיל.
לנשים אשר מגיעות ליוגה כשבריאותן לקויה: והן סובלות מבעיות אנו עושים כמיטב ידיעתנו ויכולתינו לסייע בתנוחות יוגה מתאימות, ובאופן תירגול המתאים לאישה ולבעיתה, לעיתים בסיוע אביזרים, כאשר מתמודדת האישה עם מצב מסוים, או כשצץ מיכשול הפוגע בבריאותה ובאיכות חייה.
סיוע בתהליכי החלמה ממחלות: אחת המחלות השכיחות ביותר כיום היא סרטן השד. למרות שהערב לא אתיחס להחלמה מסרטן שד, והטיפולים במחלה, חשוב לציין כי לאיינגאר יוגה יש הרבה מה להציע בתחום זה.
אציג לכם כמה דוגמאות אשר יסבירו ויבהירו, את האופן בו אנו עובדים עם נשים. זהו חלק קטן ממגוון התנוחות ואופן התירגול המותאם למצבים שונים בחיי אישה. ההדגמה אינה מסודרת לפי הרצף המומלץ לתירגול. בכל מקרה חשוב לתרגל יוגה בהדרכת מורה מוסמך ומנוסה, ועל אחת כמה וכמה בתקופת הריון, או במצבי מחלה.
להלן קישור להמשך המאמר עם דוגמאות מצולמות:
http://www.iyengar-yoga.co.il/index.php?instructor=14

נעה צוויג איינגאר יוגה עושה טוב!
www.iyengar-yoga.co.il
03.6020934

כל הרשימות של מרכז איינגאר יוגה תל אביב:

יוגה ופוריות

יוגה ופוריות

מאמר המסביר את יתרונות וחשיבות תרגול היוגה בהתמודדות עם בעיות פוריות שונות» מאת נעה צוויג ומיקי טורס

יוגה ופוריות

יוגה ופוריות

» מאת נעה צוויג ומיקי טורס

איינגר יוגה עושה טוב לנשים

איינגר יוגה עושה טוב לנש

המאמר מפרט את נחיצות היוגה בחיי אישה. היוגה הוא מרחב זמן והזדמנות פז למילוי מצברים, חיזוק והמרצת הגוף ושיפור איכות החיים, הריכוז, רוגע, פעילות הורמונלית ועוד. נשמח לראותכן.» מאת נעה צוויג

כל הפעילויות של מרכז איינגאר יוגה תל אביב:

שיעור ריקודי בטן - מתקדמות ומורות

ריקודי בטן עם תמר

השיעורים משלבים עבודה על טכניקה, קצב וקומבינציות. מוזמנות להתנסות בחווית הלימוד ובסגנון הייחודי של תמר.» עם תמר בר גיל

0/0/0
שיעור ריקודי בטן - מתקדמות ומורות

ריקודי בטן עם תמר

עם: תמר בר גיל

מתי: 0/0/0  | 10:30

שיעור ריקודי בטן - ממשיכות

ריקודי בטן עם תמר

חגיגת ריקודים לנפש, לבעלות נסיון של מספר חודשים-שנתיים. (ישנם שיעורים לרמות שונות)» עם תמר בר גיל

0/0/0
שיעור ריקודי בטן - ממשיכות

ריקודי בטן עם תמר

עם: תמר בר גיל

מתי: 0/0/0  | 18:45

שיעור ריקודי בטן - מתקדמות ומורות

ריקודי בטן עם תמר

שיעור ריקודי בטן למתקדמות ומורות. עבודה על טכניקה, קצב וקומבינציות - בואו לנסות!» עם תמר בר גיל

0/0/0
שיעור ריקודי בטן - מתקדמות ומורות

ריקודי בטן עם תמר

עם: תמר בר גיל

מתי: 0/0/0  | 20:00

שתפו חברים