לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

אומנות הניהול- ידע והווייהמיהו המנהל בעולם החדש, כמה מיכולת הביצוע שלו מבוססת על ידע וכמה על מי שהוא באמת.


תבנית החשיבה הניהולית משתנה באופן דינמי לאורך השנים על פי דרישות השוק. כוחן ההולך וגדל של רשתות המדיה יחד עם תנודותייה התזזיתיות של הכלכלה העולמית ושוק המניות תובעת ממנהלים וארגונים להישמר, לפקוח עיניים ולהמציא את עצמם כל פעם מחדש. מציאות זו מעצבת מחדש את `השיחה` והתרבות הארגונית ואת והמסגרת שבתוכה אנשים עובדים יחד למען מטרה משותפת.
בארגונים המחוייבים להשגיות בלתי מתפשרת ולערכים של מובילות, חדשנות ויצירתיות (כמו ענף ההיי טק, פרסום, עיצוב, טלוויזייה, שוק ההון ועוד) הדרישה לתוצאות רק עולה ומנהלים נדרשים להפיק יותר מעצמם ומהעובדים שלהם.
המנהל של היום נדרש להיות אשף תקשורת ואישיות ממגנטת, רעיונאי מהמדרגה הראשונה ומנהיג שיצירתיות ומובילות זורמת בעורקיו. כמה פעמים שמעתם את האימרה: המנהלים של היום, הם האומנים של העולם החדש.
ישנם שני קוויים שעל פיהם מתפתח המנהל. קו הידע וקו ההוויה. בהתפתחות נכונה מתפתחים קו הידע וקו ההוויה בעת ובעונה אחת, במקביל ומתוך סיוע הדדי. אך אם עולה קו הידע בהרבה על קו ההוויה או להפך, תפקודו של המנהל משתבש ובמוקדם ובמאוחר יגיע לנקודת קיפאון ושחיקה.
את הפירוש של המושג ידע אנחנו מבינים היטב, אנחנו מבינים גם את אפשרות קיומן של רמות ידע שונות וגם את הצורך והיכולת שלנו למדוד אותן.
לעומת זאת, הוויה- מה זו בכלל הוויה? ואיך נוכל למדוד אותה בצורה איכותית כדי להשיג תוצאות?
ידע
המשאביים העיקריים של זמן וכסף לא פעם דוחקים הצידה את המשאב האנושי, לפני עידן "הכפר הגלובאלי" סדר עדיפיות זה היה ניכר בארגונים שרצו לשמור ולשמר את מעמדם. "הידע" זכה לאובר רייטינג- ויצר סביבת עבודה

נוקשה, בירוקרטית שיעילות ושמירה על הקיים הינה חזות הכל. תבנית החשיבה הניהולית הייתה פשוטה ליישום - על פי שיטת המקל והגזר שבה המטרה מקדשת את האמצעים. האווירה בארגון, סביבת העבודה והוויתו של העובד (הנוכחות שלו כפי שהיא נתפסת על ידי הסביבה והאופי הטבעי שלו) נדחקו הצידה. כלומר, מהותו השלמה של העובד ומי שהוא לא הייתה מוקשבת או רלוונטית בעיני אחרים בתוך מרחב העבודה
– we do not mix business with pleasure. - או במילים אחרות `לא באנו להנות` מה שמאיר את השאלה האם יש קשר ישיר בין כסף להנאה.
בתוך מרחב עבודה זה אנשים באים לעבודה ולא באים לעבוד. מחקרים מראים שכמה שהארגון הפך נוקשה יותר במטרה להיות יעיל יותר, מנהלים הרגישו מבודדים יותר והפיקו פחות ופחות מהעובדים, לא רק זה הם גם השקיעו יותר משאבים ואנרגיה בכיבוי שריפות וגיוס עובדים חדשים.
הוויה וידע
כיום, שהידע הוא נחלת הכלל והגבולות המדיניים והתרבותיים שלו טושטשו, דור הסטארט אפ (דור `עשה זאת בעצמך`), שינה את הקצב, את הקנה מידה ואת האופי של תהליכי עבודה. ערכי ההווייה טיפסו אל מעלה הפירמידה. שיטות עבודה חדשנייות ויזמות החלו מכתיבים את השוק, וההצלחה של הארגון הפכה להיות תלויה ביכולת שלו להמציא את עצמו בהתאם לתמהיל שבין צורכי לערכי הארגון.
אחד הביטויים המשמעותיים ביותר לאותו שינוי שוק, היה היכולת של ארגונים אמריקאיים מובילים לאמץ את שפת תקשורת התהליכית הנהוגה ב"מזרח" (הלא כל כך רחוק) כדי לצבור רווחים. שפת התקשורת בארגונים התעצבה מחדש, המושג sharing הפך להיות שגור בפיהם של מנהלים, שפת התהליכיות המוכרת לנו מעולם הטיפול (שאולי עד כה נתפסה כנשית ובלתי מתאימה לשפת המנהלים המצ`ואיסטית) השתלבה בארגונים. שפה שבה מדברים גם על איך אני מרגיש? ומי אני רוצה להיות? הובילה ליצירתיות ולאסטרטגיות עבודה חדשות. האפקט האנושי שהתחולל בארגונים בתחילת המילניום היה מדהים. המנהלים הגדולים הבינו שהם צריכים להפיק יותר יצירתיות והנאה מעובדיהם כדי להגדיל את הונם, הם בחרו להיעזר ביועצים ומאמנים חיצוניים כדי לשנות את התרבות הארגונית לקהילתית יותר, ערכית יותר וחווייתית יותר. מקום העבודה (בו העובדים מבלים את רב שעות חייהם) שינה את פניו ועיצב את עצמו מתוך הקשבה לעובדים ולצרכיהם, כך החל להתגבש מגרש המשחקים הצבעוני שחשף את עולמו ההווייתי והאטרקטיבי של ה"שכיר המודרני". מסתבר שניהול המאפשר לארגון להיות מגרש המשחקים התואם להווייה של העובדים שלו, יפיק מעובדיו הרבה יותר.
אם כך, הדרך שבה משפיעים המנהלים על העובדים נקבעת גם מטיב מערכת היחסים ביניהם וגם ממערכת האמונות והנחות היסוד שהם חלק מהשיח - התרבותי- ערכי של הארגון או החברה.
המנהל של היום נדרש להיות בעל מודעות ואישיות רב גונית, מצד אחד שיהיה לו את הידע ואת היכולת ה"רשמית" לעבד נתונים ולפעול על פי מדדים ויעדים ומצד שני שיהיו לו את הכריזמה, היצירתיות והכישרון לרתום את העובדים לחולל תוצאות ולהיות מועצמים מהתוצאות שהם עצמם חוללו.
שלא נטעה, הידע הוא הכרחי ביותר, מוצר טוב הוא ההבטחה הראשונית להצלחה עסקית לטווח ארוך, אבל, זה כנראה מה שהתכוונו אליו המתמתיקאים כשביססו את האמירה "תנאי הכרחי, אך לא מספיק".

שי בן עטר (פורסם בגלובס עסקים 21.11.11) שי בן עטר- מאמן אישי עסקי ומאמן עצמאים בתחומים שונים.
תעודת מאמן NECP (האקדמיה לאימון פסיכולוגי)
חבר בלשכת המאמנים כמאמן בכיר (מעל 2000 שעות אימון)-
תעודת מאמן אישי עסקי Coaching Academy
מגיש תוכנית הרדיו `דרך האמן` ב106 אף אם

כל הפעילויות של שי בן עטר אימון עסקי:

אימון אישי עסקי

http://www.shaibenat

שי בן עטר- מאמן אישי עסקי ומאמן עצמאים בתחומים שונים.תעודת מאמן NECP (האקדמיה לאימון פסיכולוגי)חבר בלשכת המאמנים כמאמן בכיר (מעל 2000 שעות אימון)- תעודת מאמן אישי עסקי Coaching Academy» עם שי בן עטר

0/0/0
אימון אישי עסקי

http://www.shaibenat

עם: שי בן עטר

מתי: 0/0/0  | 10:00

שתפו חברים