לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

על הכתיבה

מאת: מיה הוד


יצאתי למסע עם המילים.
איפה פגשה אותי הכתיבה.מילים, תודעה, יצירה

בריאה
אם היו אומרים לכם שכל מה שתגידו – יתקיים, איך הייתם משתמשים במילים שלכם ?
פעם מישהו אמר לי להיזהר עם משאלות – כי הן מתגשמות. בלי להרגיש אנחנו משתמשים במילים כל הזמן : מבקשים בתפילות, מטמינים פתקים בכותל, כותבים מכתבים. כל דיבור שלנו עם האחר הוא בקשה שמתממשת, גם כשאנחנו מצהירים אהבה, גם כשאנחנו מרכלים. מילים הן בריאה.
אלוהים אמר ויהיה אור – והיה אור, ואחריו עולם שלם.

מותר החיה
אם כל מילה שלנו היתה מיד נעשית מציאות אולי היינו מקפידים בן יותר. אולי זה לא קורה מיד, אבל המילים שלנו תופסות נפח במציאות ויש לנו כוח רב בשימוש בהן.
התמימות האדירה של בעלי החיים, הכנות שלהם, נובעת מכך שהם לא יכולים לדבר, וכך הם לא יכולים לשקר, להונות, להסתיר. מותר האדם, ושוב הבחירה בידיו, מה הוא עושה עם הכוח העצום שיש לו ?
חז"ל ידעו את זה כבר מזמן : החיים והמוות ביד הלשון.

מה המצב
כששואלים אותנו מה שלומנו ואנחנו עונים "סוחבים" אנו יוצרים מציאות בצורת המילה `סוחבים` : קשה, כואבת, איטית. כשאנחנו אומרים "נפלא" המציאות מחייכת אלינו רק מעצם המילה הרכה והעוטפת הזו. כשאנחנו אומרים ש"יהיה טוב" אנחנו דוחים את בוא הטוב שרוצה להגיע כבר עכשיו. כשאנו עונים `בסדר`, זו הסתפקות במועט.

חיבור
על פי התורה הבודהיסטית שלושת צורות הביטוי שלנו, הקובעות את עולמנו, הן מחשבה, דיבור ועשייה. בסדר הזה. קודם חושבים, ורצוי שרק אחרי אומרים, ובסוף מביאים לכדי פעולה. אלו שלושה שלבים, כשדיבור הוא החיבור בין המחשבה למעשה, הדרך בין הראש לידיים עוברת בלשון.

מילים
יש מדיטציות שבהן משננים מילים, כמו בדת. גם אם אתה לא מבין או מאמין במה שאתה אומר, יש כוח למילה והתפילה נשמעת. המילים יוכלו להפוך למציאות, אפילו אם הכוונה תגיע אחרי. לחשוב, לדמיין, להגיד מילים כמו "שלום", "תקווה", זו פעילות שיכולה ליצור הוויה. יש מחקרים אנרגטיים שנעשו על האותיות בעברית שכל אחת מהן היא יצירה מעוררת השראה, וחיבור המילים מזמין מציאות מסוג מסוים.

לריב
יש לנו אחריות גדולה בשימוש במילים. שימו לב שכאשר אתם מתווכחים עם מישהו, הבחירה שלכם במילים היא שמסמנת את הכיוון אליו הולך הויכוח. האם אתם משתמשים במילים סופיות ? "ככה", או במילים של תנאים כמו "אם...אז", או במילים מתחמקות כגון "לא חשוב". לחילופין, להגיד למישהו "אני מבין", מילה כל כך נעימה, שמיד יוצרת קרוב ומעוררת רצון הדדי לפשרה.

גול עצמי
אנשים שמקטרים כל הזמן, כאלה שמפחדים במחשבות ובמילים, בעצם מרכזים אנרגיה בכיוון – המציאות מתגשמת באמצעות המילים שלהם עצמם. היום אנשים מתחמקים מהאחריות על המילים. הם כותבים באופן פוגע ומתחבאים בשם בדוי בטוק בק באינטרנט. הם צועקים בטלפון על נותן שירות כי לא רואים אותם ובשל כך הם מרגישים חופשיים יותר. כשאנו פוגעים במילים אנו קודם כל פוגעים בעצמנו. שימוש במילים באופן רע כלפי הזולת היא גול עצמי.

נימה
האופן בו אנחנו מדברים הוא האופן בו אנו חיים – באיזון או בקיצוניות, בגסות או בעדינות, ברכות או בנוקשות. שימו לב למשך יום אחד לאופן בו אתם מדברים עם אנשים שונים, הקשיבו לעצמכם, אפילו תקליטו. איך אתם מדברים עם ההורים, עם האהוב, עם המוכר. לא תאמינו. לא תאמינו לטון המשתנה, לנימה המתהפכת, לקצב שמתאים את עצמו. אדם אחד מוציא מכם מילים סוגרות ואחר מחלץ מכם רעננות. חבר עושה לכם לדבר בליטוף וחבר אחר גורם לכם לגמגם.

הסיפור שלי
אם הייתם מספרים את הסיפור שלכם לפני 10 שנים והיום, או אפילו לפני שבועיים, הוא היה שונה לגמרי. כנ"ל לגבי מצב הרוח בו אמצא אתכם ואפילו מה שקרה לכם הבוקר. הסיפור מתגלגל כל הזמן. העבר משתנה כי יש בכוח ההווה לרפא, גם במילים. אפשר ללמוד לסָפר.

מתוך רגישות זו למילים, אני יוצאת אל לימוד הכתיבה. המילים הכתובות הן עבורי דרך חיים. תהליכים רבים שאני חווה אינם יכולים להיות מעובדים ללא עט. פעם הכתיבה היתה עבורי מפלט, אחר כך התחייבות, כיום היא ביטוי, במה, תקשורת. ויותר מזה. צורך קיומי. לאחר שפתרתי עם עצמי סוגיות רבות דרך הכתיבה והבנתי את כוחה של זו, הצעתי לאנשים להשתמש במילים. לכל אחד יש סיפור, והוא מרתק, באופן המיוחד אך ורק לו. בעבודתי עם אנשים אני מעוררת אותם לדעת להשתמש במילים באופן שיעשה להם טוב, ואז גם לשחק אתן – להצחיק, לדמות. לספר את הסיפור שלנו מכיוונים מנוגדים, בזמנים אחרים, מזוויות מבט שונות. להשמיע אותו לעצמנו, ולספר אותו שוב, מחדש.

מיה הוד
0547480632
www.hodmaya.com

מיה הוד מיה הוד, עיתונאית בחיים אחרים, nrg מעריב ומהות החיים, מנחת סדנאות כתיבה ומודעות, סופרת, מלווה אנשים ומילים בדרך הכתיבה

שתפו חברים