לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

איך לעשות קניה באיקאה ולצאת בחיים – שיטת לאבאןהאופן שבו אנחנו מגיבים למרחב הוא אחת מ`הגדרות המשתמש`, שמלוות אותנו בחיים. שיטת לאבאן מאפשרת לנו להבין ולשנות `הגדרות משתמש` שמגבילות אותנו בתקשורת בינאישית.

יש אנשים, שבשבילם קנייה באיקאה היא דבר סתמי, ענייני ופשוט. אפילו מהנה. ובאמת – יש שם המון דברים נורא יפים ושימושיים.

אבל בשבילי, ביקור באיקאה זה פוטנציאל נפיץ. גם אם באתי בשביל דבר אחד אני יוצאת משם מוצפת, מותשת, מבולבלת, וכמובן בלי הדבר שבשבילו הגעתי מלכתחילה...

עכשיו בואו נדבר על דפוסים והרגלים. לכל אחד מאיתנו יש `הגדרות משתמש`, כלומר תבניות התנהגות שטבועות בנו מגיל צעיר ושמהוות את הבסיס לכל מה שאנחנו עושים. בשיטת לאבאן אנחנו לומדים להכיר ולעבוד עם הרובד המהותי הזה, שכל-כך משפיע על ההתנהגות שלנו.

ב`הגדרות המשתמש` שלנו יש כפתור של `גישה כללית כלפי המרחב`. הכפתור הזה קובע עד כמה אנחנו מכוונים תשומת לב אקטיבית כלפי המרחב שסביבנו בכל רגע נתון, ובאיזה אופן אנחנו נוהגים לעשות את זה. במילים אחרות, זהו הכפתור שאחראי על הסינכרון שלנו עם מה שמסביבנו.

אצל חלק מהאנשים, כפתור הגישה למרחב מכוון בכלל על disable. הם בתוך עצמם, ומה שקורה בחוץ לא ממש מטריד אותם. אצל אחרים, הכפתור מכוון על רזולוציה נמוכה, כלומר הם קולטים בגדול את התמונה אבל לא נכנסים לכל פרט, אלא אם יש צורך ספציפי. ויש את אלו שקולטים את המרחב ברזולוציה גבוהה של פרטים, כל הזמן. זה סוג מסוים של רגישות, שבה המערכת בנויה לבדוק כל הזמן מה קורה בחוץ, מסביב. כשהם נכנסים למסיבה הם יקלטו מהר מי נמצא עם מי ומה קורה ביניהם, ובמהלך הערב הם אלה שישימו לב שההיא יצאה בלי הבחור שאיתו הגיעה. בהמון רגעים בחיים זו יכולת נהדרת, כי אדם כזה יכול לקלוט מה קורה גם במצבים מורכבים, ולהגיב באופן מדויק למצב.

אבל באיקאה..... יש שם ה-מ-ו-ן פרטים. וכאן הקאצ`: אם בהגדרות המשתמש שלי יש גישה אקטיבית כלפי המרחב אז אני רואה הכל. בכל המחלקות. לאורך כל התצוגות היפות. הפילטרים שלי לא רגילים לפעול כדי לסנן את כל המידע המיותר ואני מוצאת את עצמי `מותקפת` על ידי אינספור ספות, כסאות, כוסות, מחזיק לכוסות, ידית למחזיק לכוסות, קישוט לידית של המחזיק של הכוסות... דברים שלא התכוונתי להשקיע בהם אפילו פירור של תשומת לב.... מי שמכיר את החוויה הזו יודע שהיא בכלל לא מצחיקה אלא קשה ומציפה.
כאן נכנסת לתמונה שיטת לאבאן. אמרנו שיש `הגדרות משתמש`, שקובעות את ברירת המחדל של ההתנהגות שלנו. ואמרנו גם, שהגדרות המשתמש האלה לא תמיד משרתות אותנו באופן מיטבי. וזה נכון בעוד המון מצבים: למשל לדבר בפני קהל זו מיומנות שלא תמיד נמצאת באופן טבעי ב`הגדרות המשתמש` שלנו, ואז התחושה היא לחץ נוראי או פחד קהל בכל פעם שצריך לעשות את זה.

מה שלא לימדו אותנו בבית-ספר הוא שניתן לשנות ולשכלל את הגדרות המשתמש. אני יכולה לכוון אותם כך שתהיה לי יותר מאפשרות אחת לפעול. במקרה של איקאה, אני יכולה לפתח את היכולת שלי לשלוט, לתכנן ולנווט ביעילות במרחב, מנקודה לנקודה, בלי לעבור דרך כ-ל מה שיש ביניהן. זה לא אומר שאני מוותרת על מי שאני ועל איך שאני רגילה לפעול, מה שאני עושה זה פשוט להכיר למוח שלי plan-B שתיכנס לשימוש במקרים מסוימים ובעת הצורך.

איך זה קורה? הגוף לומד והראש מתבונן ומפנים. התרגילים בשיטת לאבאן לא נעשים בכתב על דף אלא במרחב. התנהגות חדשה היא קצת כמו ריקוד או שיר חדש שלומדים על-ידי חזרה ותירגול. התרגילים לא עוסקים בתוכן כמו בקורסים רגילים, אלא בצורה הבסיסית שבה אנחנו מגיבים ופועלים. בעצם מתרגלים דרכי פעולה שונות, בעמידה או בישיבה על כיסא. כשהגוף מבין, אין יותר שאלות – הוא פשוט מיישם.

נסעתי לאיקאה בחשש כבד. אמנם עבדתי על היכולת המרחבית שלי אבל מדובר באיקאה.... בכל אופן הייתי חייבת לבחור ארונות לאמבטיה אז לא היתה ברירה.

בשמונה בערב, יצאתי מהחנות עם עגלה עמוסה בדברים בכל הגדלים, קניתי את כל מה שהיה ברשימה שלי ועוד דבר אחד לא מתוכנן ודבר אחד מיותר. מצב הרוח שלי היה מרומם, ויותר חשוב: השפיות שלי נשארה איתי לאורך כל הדרך.

עשיתי את זה!

שרון גדרון פסקין התפתחות אישית ומקצועית באמצעות שכלול דפוסי תנועה על בסיס לאבאן
Body movement is not a symbol for expression, it is the expression


כל הרשימות של שרון גדרון פסקין:

איך עושים שינויים בהרגלי הביטוי?

איך עושים שינויים בהרגלי

לכל אחד מאיתנו יש `שפה תנועתית`, כלומר דרך מסוימת שבה הוא מתנהל בעולם ושהכי נוחה לו. תנועה היא השפה שלמדנו עוד לפני שהתחלנו לדבר, ושכולנו דוברים יום יום...» מאת שרון גדרון פסקין

איך עושים שינויים בהרגלי הביטוי?

איך עושים שינויים בהרגלי הביטוי?

» מאת שרון גדרון פסקין

תבונת הגוף - איך אנחנו לומדים?

תבונת הגוף - איך אנחנו ל

לגוף יש חלק אדיר בלמידת דברים בכלל ודרכי התנהגות חדשות בפרט. בפאנל זה אדבר על האופן שבו שיטת לאבאן עוזרת לשנות דפוסים והרגלים.» מאת שרון גדרון פסקין

תבונת הגוף - איך אנחנו לומדים?

תבונת הגוף - איך אנחנו לומדים?

» מאת שרון גדרון פסקין

כל הפעילויות של שרון גדרון פסקין:

שדרוג התקשורת הבין אישית - אחד על אחד

שכלול תקשורת בין אישית

שכלול מיומנויות פרזנטציה, משא-ומתן, סמול טוק, והתמודדות עם פחד קהל. תהליך קצר-מועד ומפתיע ביעילותו המבוסס על שיטת לאבאן - הפסיכולוגיה של התנועה.» עם שרון גדרון פסקין

שני-שני, שלישי, רביעי
שדרוג התקשורת הבין אישית - אחד על אחד

שכלול תקשורת בין אישית

עם: שרון גדרון פסקין

מתי: שני-שני, שלישי, רביעי  | 

המעבדה לביטוי עצמי ודיבור מול קהל

המעבדה

`המעבדה` מאפשרת לצמצם פערים בין הכוונה שלך לבין מה שהגוף שלך עושה בפועל. התוצאה: נוחות וחופש פעולה בתקשורת עם אחרים ועם קהל, יכולת להביא את עצמך בטבעיות גם למצבים שכיום מלחיצים.» עם שרון גדרון פסקין

שני
המעבדה לביטוי עצמי ודיבור מול קהל

המעבדה

עם: שרון גדרון פסקין

מתי: שני  | 18:00

לאבאן מתאוריה לפרקטיקה

לאבאן בעבודת השחקן בפועל

מפגשי יישום של שיטת לאבאן בעבודה על מונולוג / סצינה / דמות» עם שרון גדרון פסקין

חמישי
לאבאן מתאוריה לפרקטיקה

לאבאן בעבודת השחקן בפועל

עם: שרון גדרון פסקין

מתי: חמישי  | 1000

פרזנטציה ודיבור מול קהל בגישה גופנית

פרזנטציה ודיבור מול קהל

כדי להיות סוחף ומעניין מול קהל לא צריך לשבור את הראש - עדיף לשים אותו בצד.» עם שרון גדרון פסקין

פרזנטציה ודיבור מול קהל בגישה גופנית

פרזנטציה ודיבור מול קהל

עם: שרון גדרון פסקין

שתפו חברים