לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

שלבים בתהליך הטיפולי של האינטגרציה המבנית

body - אבי בחט Avi Bahat טיפול במגע ותנועה - דרך גוף
body - אבי בחט Avi Bahat טיפול במגע ותנועה - דרך גוף
מאת: אבי בחט


האינטגרציה המבנית של רולף בגישת בחט: האינטגרציה המבנית של ד״ר רולף היא למעשה שיטת חינוך לתנועה נכונה...

שלבים בתהליך הטיפולי של האינטגרציה המבנית:

האינטגרציה המבנית של ד״ר רולף היא למעשה שיטת חינוך לתנועה נכונה (מבחינת יעילות פיזיקאלית) שיוצרת אפשור ע"י הסרת מגבלות תנועתיות הנובעות מהידבקויות וקיצורים שמתרחשים ברקמת החיבור.

בגוף שאיננו מאורגן באופן אידיאלי מבחינה פיזיקאלית, נוצרות במהלך החיים עוד ועוד הידבקויות אשר מעוותות את המבנה עוד יותר ומגבירות לכך לחצים בנקודות מפתח – לחצים שמביאים לכאב.

כשאנחנו רוצים לעזור לאדם למצוא את הדרך הנכונה להתנהל בעולם הפיזי בו כוח הכבידה הוא הכוח הראשי, אנחנו צריכים לעזור לו באופן הדרגתי להגיע למסוגלות של תנועה נכונה יותר- תנועה שלוקחת בחשבון את כוח הכובד מחד ואת המבנה של המטופל מאידך.

בהבנה של ד"ר רולף, תחילת העבודה חייבת להיות במישור החיצוני ביותר של הקיום הפיזי – השכבה החיצונית של רקמת החיבור.
יצירת מרחב גדול יותר בשכבה זו ע"י פתיחת הידבקויות, מאפשרת למשל תנועה חופשית יותר של הצלעות ומתוך כך נשימה קלה יותר ועמוקה יותר לפי הצורך, וחופש במפרקים כמו מפרק הירך ומפרק הקרסול – חופש שמאפשר תנועה טובה יותר על מישורי התנועה היעילים.

מישורי התנועה היעילים מבחינה פיזיקלית הם המישורים החוצים של הגוף כיוון שהם מאפשרים תמיד תמיכה של מה שנמצא למטה ואת מה שנמצא מעליו. כך תנועה של מפרק הקרסול, הברך ומפרק הירך לאורך המישור החוצה של הרגל (המישור החוצה אותה לימין ושמאל), תוכל לספק תמיכה הן לברך והן לאגן ואילו כאשר הכף רגל פונה החוצה לעומת ברך הפונה קדימה יווצר מצב של חוסר תמיכה בברך מה שיוביל להחזקה שרירית (בד"כ קודם כול בגב), ובהמשך לבעיות הן בגב תחתון והן בברך.

האפשור שהאינטגרציה יוצרת הוא אפשור לתנועה נכונה יותר מבחינת היעילות הפיזיקאלית ובה בעת המטופל כבר לומד מהי תנועה נכונה מבחינה זו.
בשלושת הטיפולים הראשונים של סדרת האינטגרציה המבנית, אנחנו עוברים על כל המעטפת החיצונית של הגוף ופותחים בה הידבקויות על מנת לאפשר יותר חופש לעצמות – ופחות צורך במאמץ לשם ביצוע תנועה.

כך אנחנו מתחילים בשחרור בית החזה לתנועת צלעות חופשית יותר, שחרור מפרקי הירך והרובד החיצוני של אחורי הירך (ההמסטרינגס).
ממשיכים במפגש השני בשחרור כף הרגל והקרסול, הצד הקדמי של השוק והברך, ושחרור השכבה החיצונית ביותר של הגב (זוקפים לכל האורך ונגיעה ראשונית בשרירים הסמוכים).

בטיפול השלישי משלימים את הרובד החיצוני תוך כדי הבהרת החלוקה בין צד קדמי של הגוף לצד אחורי שלו ובה בעת משחררים את הקשר בין האגן לצלעות (הקוודרטוסים) ואת הרובד החיצוני של החיבורים בין השכמה לראש ולעמוד השדרה.
בשלב זה כל הרובד החיצוני שוחרר במידת מה ונוצרה הקלה משמעותית על לחצים, דרך התנועות שהמטופל מבצע תוך כדי הטיפול ובעזרת תרגילים קצרים שהוא עושה בביתו, המטופל מתחיל להפנים גם את הרעיון של עבודה רכה וקלה כפונקציה של התארכות השרירים האנטגוניסטיים (כשפלקסורים מתכווצים אקסטנסורים מתארכים ולהיפך).
יש מטופלים שכבר ירגישו הקלה משמעותית על כאבים, ואולם גם אצלם הגאולה עוד לא שלמה כיוון שעוד לא נבנה בסיס התמיכה החדש, התמיכה החלופית לשימוש היתר שנעשה בשכבה החיצונית. המשמעות של זה היא שללא המשך התהליך, קרוב לוודאי שהכאבים יחזרו במהרה או במאוחר.

החל מהטיפול הרביעי ועד השביעי אנחנו עוברים לשכבה עמוקה יותר במבנה -השכבה הקרובה יותר לעצמות והקרובה יותר למישור האמצע של הגוף (האמצע שבין הקדימה והאחורה של הגוף).

בשלב הזה לצד הפתיחה של הידבקויות היוצרת כרגיל יותר אורך לשרירים ויותר מקום – מרחב לעצמות להתרווח, אנחנו מעוררים את הצד הפנימי של המבנה שלנו לשאת משקל ולפעול.

התהליך הזה מתחיל מהצד הפנימי של הרגליים – העבודה הזו נותנת למטופל לחוש את הקשת הפנימית של כף הרגל דורכת – משמע מעבירה תמיכה למעלה לכל הגוף, ארגון התנועה הנכונה שלה בהליכה (לאורך הקו החוצה של הרגל ובמקביל לרגל השנייה) יוצר גם אפשור לאלמנט הקפיציות של כף הרגל והקרסול להתחיל לבוא לידי ביטוי.

בטיפול החמישי ממשיכים את קו התמיכה הפנימי הזה לקדמת עמוד השדרה – המקום אליו מתחבר שריר האיליופסואס. כדי להבהיר את משמעות המישור הפנימי עוד יותר, המפגש אתו (עם אזור הפסואס) נעשה אחרי פגישה עמוקה יותר עם הצד הקדמי של הגוף – שוב חוזרים לבית החזה אבל בשכבה העמוקה יותר של רקמת החיבור - השכבה שצמודה ישירות לצלעות. את החזית פוגשים גם בצד הקדמי של הירך עם הזמנה לפעולה רכה יותר של הקוודריצפס – מה שמאפשר לשריר האיליופסואס להתחיל לעבוד נכון יותר.

זהו שלב מאוד משמעותי בתהליך – העבודה הנכונה של האיליפסואס יש לה את המשמעות של לפעול מתוך הליבה לעומת לפעול מהחלקים החיצוניים של הגוף. לא כל גוף מוכן מידית לעשות את הסוויץ` הזה כך שבשלב זה זו מאין הזמנה ראשונית שתלך ותתעצם בהמשך.

בטיפול השישי התהליך הזה מועצם ע"י הגברת החופש של הצד האחורי של המבנה אל מול הצד הקדמי, עם המשך הזמנת האיליפסואס לתפקוד נכון; אחד המדדים להצלחת התהליך כאן הוא תנועה חופשית של האגן עם השאיפה לכיוון גלגול האגן (עצם הזנב נכנסת מעט בין הרגליים בעוד שהגב התחתון [המותן] מתגלגלת אחורה) – בשכיבה על הבטן זה אומר, מותן לכיוון התקרה, זנב לכיוון השולחן. מדד נוסף להתקדמות התהליך בשלב זה הוא החופש של עמוד השדרה להתעגל בצורה חלקה והרמונית לכל אורכו בכפיפה קדימה על הכיסא.

ד"ר רולף נהנה לומר שכל מה שנעשה עד כאן נועד לאפשר "לשים את הראש במקום" – מהלך שאמור להתרחש בטיפול השביעי ובכך לסכם את השלב השני של התהליך כולו. לשים את הראש במקום – כולל שחרור משמעותי של הצוואר ושל הגולגולת כולה על מנת לאפשר לראש להגיע לעמדה הנכונה שלו מעל כל המבנה (לא קדימה ולמטה מדי מלפנים ולא למטה מדי מאחור).

כשהראש מאורגן נכון הוא נישא למעלה בקלות כשהסנטר מקביל לרצפה וכך גם המבט וכמובן הקדקוד מצביע אל התקרה. תנועת סיבוב הראש מתרחשת על ציר האמצע כמו הברגה של בורג (או כמו התנועה של רקדנית בלט) והאוזניים נשארות מקבילות לקרקע (ולא באלכסון).

טיפול זה במידה רבה מסכם את העבודה המבנית שנבנתה בהדרגה מהחוץ אל הפנים ומלמטה למעלה. השלב הבא עוסק יותר בשימוש של המטופל במרחבי התנועה החדשים שקיבל ובניית הקשרים הנכונים לאורך המערכת המבנית –ובמילה אחת בפונקציונאליות.

בגדול שלושת המפגשים האחרונים מתחלקים לחצי תחתון, חצי עליון וציר האמצע.

מאמר זה מופיע גם כאן

אבי בחט אבי בחט הוא מהמובילים בתחום הטיפול במגע ותנועה, המפתח את שיטתו למעלה מ-20 שנה. ההכשרה מודולרית ומתאימה גם למטפלים ותיקים שרוצים להרחיב את סל הכלים שלהם ולהשתלם גם בשיטת בחט.

כל הרשימות של אבי בחט Avi Bahat טיפול במגע ותנועה:

האינטגרציה המבנית מול שיטת אלכסנדר

האינטגרציה המבנית מול שי

שיטות רבות מלמדות תנועה ויציבה נכונה אך כל אחת צריכה גם להביא את התלמיד למסוגלות הביצוע. ההבדל העקרי בין השיטות הוא רמת האיפשור שכל אחת מהן נותנת.» מאת אבי בחט

שיטת טרייגר

שיטת טרייגר

שיטת טרייגר יודעת ללמד את המטופל כיצד לשחרר!השיטה בנויה מחלק פאסיבי על שולחן הטיפולים בו המטופל חווה תנועה קלילה חסרת מאמץ האפשרית לגוף שלו ומחלק אקטיבי של תנועה עצמית עם אותן האיכויות.» מאת אבי בחט

שיטת טרייגר

שיטת טרייגר

» מאת אבי בחט

עקרונות העיסוי ההוליסטי

עקרונות העיסוי ההוליסטי

אינטגרציה של ה "רולפינג", עם שיטת טרייגר על מצע של עיסוי בגישה הוליסטית» מאת אבי בחט

"רולפינג"- אינטגרציה המבנית

"רולפינג"- אינטג

ייחודיות הגישה של רולף היא בדיוק המבני שלה, בדיוק ההנדסי שבה, ובאפשרות לעשות שינוי קיומי בכל רמות ההוויה דרך השינוי בגוף, בארגון שלו ובתנועה שלו. » מאת אבי בחט

לזהות עקמת ולטפל במקור הכאב

לזהות עקמת ולטפל במקור ה

עמוד השדרה של רובנו אינו ישר, למעשה אך טבעי לצפות שכך יהיה כיוון שהרי אין אנו בנויים באופן סימטרי לא מבחינת האיברים עצמם וודאי שלא מבחינת תפקודם.» מאת אבי בחט

תרגילים לישיבה נכונה, למניעת כאבי גב .

תרגילים לישיבה נכונה, למ

סיכום התרגיליםכיווץ ושחרור של ספינקטר קידמילחיצת ברכייםלשון מצד לצדסיבובי לשוןלשון נוגעת בחך העליון לכיוון שורש האףשפה עליונה אל האף הפסקה עם ידיים על העיניים בישיבההנחיות כלליות לישיבה נוחה.» מאת אבי בחט

יציבה נכונה בישיבה

יציבה נכונה בישיבה

לאלה בינינו שצריכים לבלות זמן רב בישיבה, ישנן כמה עצות שיכולות להפוך את הישיבה לפחות שוחקת ויותר מחייה.» מאת אבי בחט

יציבה נכונה בישיבה

יציבה נכונה בישיבה

» מאת אבי בחט

טיפול בכאבי גב דרך מגע ותנועה

טיפול בכאבי גב דרך מגע ו

אחת מתופעות הכאב הנפוצות ביותר בחברתנו היא כאב הגב התחתון.טיפול במגע ותנועה יוצר הפחתה משמעותית במתח השרירי ובמקביל מלמד את המטופל תנועה נכונה באזור.» מאת אבי בחט

כל הפעילויות של אבי בחט Avi Bahat טיפול במגע ותנועה:

קורס הכשרה בשיטת בחט - טיפול במגע ותנועה

הכשרה בשיטת בחט

לחסרי נסיון קודם בטיפול במגע.הקורס בהנחיית אבי בחט בהרצלייה פיתוח.» עם אבי בחט

0/0/0
קורס הכשרה בשיטת בחט - טיפול במגע ותנועה

הכשרה בשיטת בחט

עם: אבי בחט

מתי: 0/0/0

DVD - הדרך ליציבה נכונה מאת אבי בחט

הדרך ליציבה נכונה

Video - News - הרשמו לקבלת סדרת טיפים חינם למייל שלכם - הוידאו- ניולזטר של אבי בחט.» עם אבי בחט

כל השבוע-יום אחד
DVD - הדרך ליציבה נכונה מאת אבי בחט

הדרך ליציבה נכונה

עם: אבי בחט

מתי: כל השבוע-יום אחד

מחיר מיוחד למדוורי bodyways

מחיר מיוחד

במסגרת המבצע טיפול ראשון במחיר הכרות - 300 ₪ לטיפול (במקום 400 ₪.)+ הנחות משמעותיות לסדרת הרולפינג!» עם אבי בחט

ראשון-חמישי
מחיר מיוחד למדוורי bodyways

מחיר מיוחד

עם: אבי בחט

מתי: ראשון-חמישי

סדנת "לבוא מהליבה" למטפלים במגע

סדנת סופשבוע למטפלים

בסדנה זו תוכלו ללמוד כיצד להניע את המטופל ללא מאמץ, כיצד להפוך ואפילו להוריד מהשולחן בצורה שיש בה מן הגימיק מצד אחד ומהעומק הטיפולי מצד שני. בסרטון אפשר לראות גם הסבר וגם המחשות.» עם אבי בחט

חמישי
סדנת "לבוא מהליבה" למטפלים במגע

סדנת סופשבוע למטפלים

עם: אבי בחט

מתי: חמישי

שיתוף חברים

עם : אבי בחט