לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

בלי מכות - שיטת אמנות הלחימה שלא שמעתם עליה

רגע בהבנת היציבה - סיסטמה נשימה ותנועה טבעית - דרך גוף
רגע בהבנת היציבה - סיסטמה נשימה ותנועה טבעית - דרך גוף
רוסיה ידועה בדברים רבים, אף לא אחד מהם הוא אמנויות לחימה. למרות זאת, מצאתי בה את אחת השיטות האפקטיביות ביותר ללחימה בידיים ריקות. היא ידועה פשוט בשם "סיסטמה" ("שיטה", ברוסית). במקורה שימשה את שומרי הראש של סטאלין (הפלקונים), ובימים אלו מתרגלות אותה יחידות מיוחדות של ה"ספצנאז" האגדתיים, המשתייכים לכוחות הביטחון הרוסיים. אך בניגוד לתדמית הקשוחה, סיסטמה הצטיירה לי כאמנות משוחררת, רכה, הכוללת בתוכה גם עבודה מתוחכמת ומעודנת על הגוף ומעבר לו.

סיסטמה היא כנראה השיא האבולוציוני הנוכחי של מספר סגנונות לחימה רוסיים, שבאו לעולם עוד לפני ימי הביניים. בתקופה הנוכחית הם כוללים שני זרמים עיקריים: סגנון קדצ`ניקוב וסגנון ריאבקו. שניהם מובילים בקהילת אמנויות הלחימה ברוסיה, ונלמדים בכל העולם וגם בישראל. בעקבות בואם של המהגרים מרוסיה לישראל, קיוויתי למצוא בארץ מורה לסיסטמה ממוצא רוסי, אבל מצאתי מורה שנולד בראשון לציון, ושמו שרון פרידמן.

ההבדל הוא בנשימה

הוא לומד שיטות לחימה שונות מאז גיל 10, אך לדבריו לא מצא עד סיסטמה את השיטה שהיא "הבית שלו". "ספר קטן על סיסטמה פתח לי את הדלת", הוא מספר, "והתחלתי להתאמן לבד עד שמצאתי מתרגלים נוספים של השיטה שהגיעו לארץ מארה"ב. לאחר שנים של אימונים יומיומיים וסמינרים עם ראשי השיטה, התחלתי גם ללמד. מה שמעניין בססטמה הוא שתלמיד מתחיל יכול להסתפק בדקות תרגול בודדות ביום, בהתאם לשאיפות ולמטרות שלו."

- אבל מה בעצם זה נותן?

"סיסטמה היא שיטת עבודה שמפתחת כלים שיכולים לבוא לידי שימוש בכל דבר. העיקרון מחולק לשניים: ראשית, דע את עצמך ואז תדע להימנע מגרימת נזק, או לפחות תגרום מעט נזק ככל האפשר.
המפתח לכך מצוי בהשגת מודעות ושליטה בנשימה, ומשם מודעות למתח שזורם בכל שרירי הגוף. מודעות זו יוצרת קור רוח תחת לחץ, לאו דווקא בקרב אלא גם במהלך נהיגה ברכב ואפילו בין הסדינים. המודעות משחררת שליטה טבעית בתפיסת הזמן והחושים."

- ואיך זה עוזר בחיים היומיום?

"במצבי עימות, עבודת "סיסטמה" תאפשר לנו לאתר פתרונות באופן אינטואיטיבי, ללא צורך לחפש אותם. התפיסה כאן היא כי הפיתרון כבר קיים, ובמקום ניסיון להיחלץ מצרה אנו לומדים כיצד לראות את העימות עוד לפני שהחל, ובכך למנוע ממנו להתרחש. סיסטמה לא מיועדת לחולל פציעות וכאב: החבטות מכוונות לשחרר את התוקפנות מהתוקף, כך שיוכל לחוות את המציאות בצורה נקייה יותר. באמנויות לחימה תוקפניות, בהן המטרה היא הניצחון, הכוונה היא להסב נזק ליריב. אך בסיסטמה מיועד המגע לשחרר מתח, או לכוון את התוקף לכיוון יותר חיובי באמצעות תקיפה."

- במה שונה סיסטמה מקרב מגע?

"לא מדובר כאן באסופה של טכניקות, ומטרת המורה אינה להטמיע בך משהו שלא קיים בך, אלא לגרום למה שכבר מצוי בפנים להבשיל. למען ההוגנות נציין כי יש גם מורים לקרב מגע המלמדים בדרך זו, אבל בדרך כלל קרב מגע הוא תוקפני מאוד ומושך לכיוון של חייל סער שמטרתו לסיים כל עימות בצורה מהירה
והחלטית. לעומת זאת, סיסטמה שואפת להימנע מעימותים בדרך הגיונית, תוך גרימת כמה שפחות נזק באמצעות נטרול אלמנט התוקפנות מצד התוקפים. מענה תוקפני לתוקף, גם אם יצאת כשידך על העליונה, שם אותך כמגיב וכנשלט. מציאת מענה שמשכך את התוקפנות ללא הפיכה לתוקף בעצמך מקנה לך חופש פנימי."

- אם כך, האם סיסטמה דומה לאייקידו?

"לא ממש. במבט כוללני על אייקידו, העיקרון השליט הוא להנחות את הגוף תוך שימוש במנופים, בנעילות ובשבירת מפרקים לצורך השגת שליטה על התוקפים ותוך שימוש משני בהוצאה משיווי משקל ובמכות בודדות. בסיסטמה התפיסה היא לא להשתמש בהפעלת כוח באמצעות אפקט המנוף, אלא לאתר את נקודות התורפה שבהן הוא חסר מודעות ותנועה: במקום לנסות לפתוח דלת, אנחנו פשוט נכנסים דרך הדלת שכבר פתוחה עבורנו."

- אז איפה טמון המפתח לעבודה בצורה אפקטיבית בשיטה הזאת?

"בשליטה בנשימה ובחופש בגוף שמשיגים תוך כדי תרגול השיטה. הם עושים אותך הרבה יותר אפקטיבי, כך שנגרם לך הרבה פחות נזק כתוצאה מהעימות. כאשר אדם בוחר בשיטות לחימה אגרסיביות, הוא ירגיש כי הביס את יריבו, מה שישים אותו בעמדה נחותה - גם גופנית וגם נפשית. בסיסטמה אתה תמיד חושב גם על האדם הבא, על מי עומד מאחוריך עכשיו."

- מה החשיבות בכך?

"כל המתח, ההשגות והפחדים שמקננים בתוכנו עולים אל פני השטח במצבי לחץ. כל הרחמים העצמיים והספק באים לידי ביטוי כשהפטיש נוחת. בסיסטמה אנו מגלים דרכים לשחרר את הזרעים הללו."

- אבל האם סיסטמה יכולה באמת להיות אפקטיבית כנגד אנשים שהוכשרו באמנויות לחימה אגרסיביות?

"אנשים טועים לחשוב שהמענה היחידי לתוקפנות מבחוץ הוא להיות תוקפני ומהיר מהתוקף, אך מגע עמוק ומכוון היטב יכול להביא לסיום העימות מבלי להיכנס לתחרות עם התוקף, שבה תמיד אתה יכול להפסיד. הרעיון הוא לנסות להישאר תמיד בטווח הנוחות שלך, ולהגדיל אותו באמצעות תרגול מתמיד. כשאתה מאוים ברחוב התוקף ינסה לאיים עליך בצורה כלשהי, דוגמת צעקות, דחיפות או אפילו סטירת לחי. המטרה שלו היא להקפיא אותך לפני השוד, הדקירה או המכה הרצינית.

"בסיסטמה אנחנו לומדים להימנע מלאפשר לתוקף את הפתח הזה. אם, לדוגמא, הרביצו לך כילד וסטירה חזקה מחזירה אותך אל התחושות של הילד הזה, עליך לנקות את המתח הזה ממך. עליך לדעת שאם אתה מחזיר בתוקפנות כלפי תוקפנות חיצונית בשעה שזו לא ההתנהגות הטבעית והרגילה שלך, אתה כבר נמצא מחוץ לאזור הנוחות שלך וכבר הפסדת.

הקצה השני הוא זה של הגברת הקטנה שמרימה יד גבוה, מוציאה לתוקף עין ומניסה יריב חזק וגדול ממנה. היא יכולה לחזור הביתה בשלום בגלל החוסן המנטלי שלה, ולא בשל מהירות או טכניקה. אנשים מפחדים מהבריון השכונתי, אבל כשהם חופשיים לראות אותו כבן אדם, היתרון שלו בעימות קטן מאוד. צריך לזכור כי המכה הראשונה לא מנצחת את הקרב, אלא האדם הראשון שמנחית מכה חודרת במטרה."

המאמר מופיע גם כאן

המאמר פורסם גם כאן »

מיכאל סימקין מיכאל סימקין לומד ומלמד את השיטה כבר מספר שנים.

כל המאמרים של סיסטמה נשימה ותנועה טבעית:

6 דרכים להשתמש בטלפון להתפתחות אישית

6 דרכים להשתמש בטלפון לה

טכנולוגיה היא מה שאנו עושים איתה. דיבר זה כה פשוט שאנו לא שמים לב אליו ולדוגמא מצורפים 6 דרכים להשתמש בטלפון חכם כדי לעשות את התרגול שלנו לטוב יותר.» מאת sharon friedman שרון פרידמן

6 דרכים להשתמש בטלפון להתפתחות אישית

6 דרכים להשתמש בטלפון להתפתחות אישית

» מאת sharon friedman שרון פרידמן

כל הפעילויות של סיסטמה נשימה ותנועה טבעית:

שיעור בתנועה טבעית דרך משחק ואיזון פנימי

תנועה טבעית, איזון פנימי

בשיעור נאלתר ונשחק עם הגוף, הסביבה ואחרים על מנת לשחרר מתח מיותר, ללמוד את הגוף מבפנים החוצה ולנוע כפי שהגוף מבקש ויכול.» עם sharon friedman

שישי
שיעור בתנועה טבעית דרך משחק ואיזון פנימי

תנועה טבעית, איזון פנימי

עם: sharon friedman

מתי: שישי

MONDAY MOBILITY WITH SHARON

MONDAY MOBILITY

שעה של עבודה על נשימה, שיווי משקל, תנועה טבעית וזורמת ואינטואיציה שבאה מידע של הגוף והנפש» עם sharon friedman

שני
MONDAY MOBILITY WITH SHARON

MONDAY MOBILITY

עם: sharon friedman

מתי: שני

שיעור שבועי בנשימה ותנועה טבעית

נשימה תנועה טבעית ושקט

בשיעור אנו לומדים בצורה אינטואיטיבית כיצד לזוז ולמצא פתרונות לכל מה שלפנינו ומכל כיוון. אנו לומדים לשים לב לכל מה שמתרחש בפנים ובחוץ ולהגיע לפתרון ללא נזק לעצמינו וכמה שפחות לכל הסובב.» עם sharon friedman

שלישי-שישי
שיעור שבועי בנשימה ותנועה טבעית

נשימה תנועה טבעית ושקט

עם: sharon friedman

מתי: שלישי-שישי

שיתוף חברים
עם : מיכאל סימקין