לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

על פחדים וחרדות- כיצד ניתן להפצע באופן קשה מגו`ק?

פחד/פציעה קשה מג`וק - טיפולים אלטרנטיבים יאור - דרך גוף
פחד/פציעה קשה מג`וק - טיפולים אלטרנטיבים יאור - דרך גוף


הכתבה מתארת את הדרכים לטיפול בחרדות בעזרת פסיכויוגה, יוגה וטכניקת מיקוד באובייקט אחד ומתארת חוויה אישית כיצד ג`וק קטן יכול לגרום לפציעה חמורה כתוצאה מפחד/חרדה.

על פחדים וחרדות- כיצד ניתן להפצע באופן קשה מגו`ק?
מאת: יאור גיא ברהום

מזה שנים ארוכות היה לי פחד ותחושת סלידה מג`וקים, מאז שאני קטן אני זוכר שהייתי ממש מפחד כשג`וק היה מתעופף שמא ינחת עלי.
אח"כ כשגדלתי למדתי כמו רובנו אני מניח שצריך להרוג גו`קים ושג`וקים זה מגעיל.
עם השנים פיתחתי שיטה להרוג ג`וקים עקב הפחד שלי מהם, הייתי מפחד ממש להרוג אותם עם נעל, והשיטה שאימצתי הייתה לקחת מגב או מטאטא וכשג`וק רץ לו, להצמיד אותו בשיא הכח לעבר הקיר ומשם למצוא את מותו.
לפני כ 15 שנים כשהתגוררתי בתל אביב, נפצעתי קשה מג`וק!!!
כיצד זה קרה?
ערב אחד ניסיתי "לטפל" בג`וק בדרך הרגילה שלי, הדבקתי אותו בשיא הכח לעבר הקיר ואחרי 2 שניות מצאתי את עצמי מדמם בצורה חמורה מאוד מכף היד, דימום שאי אפשר היה לעצור.
אני זוכר שהמונית שהזמנתי כמעט לא הייתה מוכנה לקחת אותי לבית החולים עקב הדימום הקשה, זה הסתיים בחמישה תפרים ביד ובתמונה אתם יכולים לראות את הצלקת מאז(במרכז כף היד).
איך זה קרה?
קצה המגב היה שבור וחלוד וכשהדבקתי את ראש המגב השבור בכל העוצמה לקיר, קצה המתכת החלוד והשבור נכנס לי עמוק מאוד לתוך כף היד, והתוצאה כאמור פציעה קשה בכף היד.
מאז, החלטתי שכמה שאני יכול לא אהרוג יותר ג`וקים, אפשר לומר שהיתה לי טראומה מהעניין.
אני זוכר כשגרתי בהודו, היו ג`וקים עוברים לידי בחדר, הייתי נותן להם ללכת לדרכם ובאורח פלא הכל היה מסתדר.
מדוע אני מספר לכם את הסיפור?
אנו רואים שפחד ממשהו (ובמקרה הזה מג`וק קטן) יכול להביא תוצאות "לא טובות" ואף מסוכנות!! ולכן כדאי לנו מאוד לדעת איך להתמודד עם פחדים וחרדות?
"מודל הקווים" בפסיכויוגה אומר שאם יש פחד או חרדה ויש בן אדם, במקום לנסות "להוריד" את הפחד או "לחסל" אותו כפי שעושים ברפואה המערבית עם כדורים, נגדיל את הבן אדם.
דמיינו שני קווים- קו הפחד כפול באורכו מקו הבן אדם- ברפואה המערבית דרך הטיפול היא להוריד את הקו הארוך (של הפחד) ולחסל אותו עם כדורים ואז כביכול "הקו" של הבן אדם גדל/ יותר ארוך/גבוה.
בפסיכויוגה כאמור, לא מנסים להוריד את הפחד אלא לחיות יחד איתו ובמקביל להגדיל את הבן אדם.
אם נחקור יותר לעומק פחדים, חרדות ודאגות, נבין שמקורם בסה"כ לרצון שיהיה לנו טוב.
אנו דואגים (ויש לנו ריבוי מחשבות שלא עוזבות אותנו) לנו ולקרובים לנו ורוצים שיהיה לנו ולהם טוב.
עפ"י היוגה והפסיכויוגה, ההכרה האנושית היא המכשיר המדהים ביותר שיש לכל אחד מאיתנו שעוזר לנו לקלוט דברים בעזרת החושים שלנו, לחשוב עליהם ולייצר פעולות, מה שעוזר לנו בעצם לשרוד בעולם ובלעדי ההכרה לא נוכל לקלוט, להבין ולהוציא פעולה בעולם (לעומת אדם מחוסר הכרה).
ולכן ההכרה האנושית היא משרתת נאמנה, כי אם נדע "לתפעל" אותה נכון נכוון את החיים שלנו בדיוק לאן שנרצה, נגשים את התכלית שלנו ונגיע ל"אננדה"- שפע ונועם בלתי תלוי ואין סופי.

אך ההכרה יכולה להיות גם אדונית אכזרית!
מדוע אם כן "אדונית אכזרית"??{פרטים בהרחבה במאמר שלי: הקשר בין דחף למתוק, דאגות עייפות ושינה).

הפחדים והחרדות שלנו מקורם כאמור בדאגה שלנו וכן הם קשורים לכלל החוויות, הרשמים והאירועים שאנו "סוחבים" מאז הילדות שלנו, על מה שגדלנו וחונכנו, החברה שאליה גדלנו(עיין ערך: "מודל האגם/הבריכה" של גלית לוין מייסדת עמותת קדן).
תפקיד ההכרה שלנו בין היתר הוא לעזור לנו במצבים של סכנה, לדוגמא: היא עוזרת לנו לחצות את הכביש בלי להפגע, או אם אנו הולכים ועובר נחש אז באופו רפלקסיבי מיד נעצור, כי ההכרה שלנו שומרת עלינו לעשות את הפעולה שתגן עלינו בעת סכנה.
מתי הדברים משתבשים?
ברגע שכל הפעולות שלנו בחיים מונעים רק מפחד ודאגה בגלל שיש לנו מנגנון הגנה (ששמו ההכרה) שנועד להגן עלינו, אז מה שקורה הוא בהרבה מקרים שהפחד משתלט עלינו ומונע מאיתנו לעשות פעולות בעולם. לדוגמא: יש לי הרצאה שאני צריך להעביר, מנגנון ההכרה שלי מאותת לי שזה מפחיד לעמוד מול קהל, מה יהיה וכדומה, ואז במקום לעשות את ההרצאה אני מבטל את ההרצאה מתוך הפחד.
דוגמאות נוספות: פחד מאירועים חברתיים/חרדה חברתית, פחד/חרדה ממעליות, פחד מנהיגה
ברגע שאנו יודעים שיהיה לנו טוב לצאת למסיבה ולדבר עם אנשים במינגלינג ואנו נמנעים מלצאת מהבית, זה פוגע בנו ומבודד אותנו חברתית.
שכנה שלי בבניין סובלת מפחד ממעליות, היא עולה 6 קומות ברגל או מחכה חצי שעה עד שיגיע מישהו וילווה אותה במעלית.
מתי החרדה או הפחד הופכים להיות בעייתיים? ברגע שהיא מונעת מאיתנו לעשות דברים שאנו רוצים וצריכים: אני לא עולה על מעליות כי אני פוחד, אני לא נוהג, לא עומד מול קהל, לא ניגש למבחנים, לא מתחרה בספורט תחרותי שאני אוהב וכו..
איך מתמודדים עם הפחד?
ע"י "הגדלת הבן אדם" וע"י שימוש בטכניקת מיקוד באובייקט אחד שמאפשרת לנו שליטה על ההכרה.
כאמור, עפ"י מודל הקווים, במקום "לחסל" את הפחד עם כדור "נגדיל" את הבן אדם.
מה הכוונה?
לדוגמא: בטכניקת העברת תשומת הלב ממקום למקום(תרגלו יחד איתי:
עצמו עיניים, כעת העבירו את תשומת הלב שלכם למגע כפות הרגליים על הרצפה ותבדקו שאתם יכולים לעשות את זה, וכעת העבירו את תשומת הלב לאצבעות הידיים ותראו שאתם יכולים לעשות את זה, וכעת העבירו את תשומת הלב לעין שמאל, וכעת לברך ימין.
הצלחתם נכון?
עד היום לא היה מישהו שלא הצליח לעשות את זה, לא צריך ללמד בן אדם מה זה "תשומת לב" זוהי יכולת טבעית מולדת שיש לכל אחד מאיתנו.
ברגע שיש לנו יכולת להעביר את תשומת הלב בכל רגע נתון לאן שאנו רוצים אנו יכולים לכוון את החיים שלנו בדיוק לאן שאנו רוצים, לשלוט בפעולות שלנו בכל רגע נתון וגם אם אני כועס ובא לי "לשבור את המחשב" אני בוחר לקחת כמה נשימות ולעשות את הפעולה המיטיבה לאותו רגע נתון, וגם אם "בא לי עוגה" אני יכול בבחירה מודעת לאכול משהו אחר שמיטיב עבורי.
ולכן לדוגמא אם יש לנו פחד/חרדה, אנו יודעים שזה דבר טבעי ומנגנון הגנה של ההכרה שלנו שנועד להגן עלינו, נחייך להכרה ונאמר לה תודה, אך כעת החיים שלנו לא בסכנה, לא מהגו`ק, לא אם נלך לאירוע חברתי, לא מהמעלית ולא מהרבה דברים אחרים.
נבין, שאנו הרבה יותר גדולים וחזקים מהחרדה, נפנה את תשומת הלב לפעולה המועילה עבורנו ונפעל יחד איתה.
לדוגמא אם עולה בי חרדה אבל אני מאוד רעב, אבחר להכין אוכל ולאכול.
כל דבר בחיים שניתן לו תשומת לב יגדל, לכן אם חרדה עולה וניתן לה הרבה תשומת לב נגדיל ונעצים אותה, בעוד שיש לנו את היכולת להעביר את תשומת הלב למקום אחר ולהעצים אותו במקום.
נבין שלא צריך להוריד את החרדה אלא לפעול יחד איתה( כאמור זהו מנגנון השרדותי), אז גם אם יש חרדה נבחר לדוגמא ללכת להביא את הילד מהגן ולא לקפוא במקום.
דרכים נוספות להגדיל בן אדם: לתרגל באופן יומי יוגה כולל נשימות, מדיטציה, לאכול תזונה מיטיבה, להרבות בפעולות "סטוויות" ולהפחית/לוותר על פעולות רג`סיות ותמסיות (ראו במאמר שכתבתי על "ואירגיה, אביהסה נירודהה- להתמיד בפעולות מועילות ולוותר על פעולות לא מיטיבות)" וכן במאמר השני כמאמור: הקשר בין דאגות...

המשך סיפור הגו`ק:
לפני כמה שבועות עלה ג`וק מפתח הביוב בזמן שהתקלחתי וזה היה מדהים לראות את התגובה שלי, בהתחלה אפילו לא הבנתי מה זה, הרגשתי משהו על הרגליים, אח"כ כשראיתי את הגו`ק מה שעשיתי היה פשוט להוריד אותו עם המים חזרה לתוך פתח הביוב.
כלומר, מה שבעבר היה מכניס אותי להסיטריה וגרם לי לפציעה חמורה ביד, היום מתקבל אצלי בשוויון נפש, וזו רק דוגמא קטנה( בפעם אחרת אספר לכם מה קרה לי עם המחשב ואיך התמודדתי עם כעס ותסכול).
כלומר, התהליך שעברתי בשנים האחרונות עם היוגה והפסיכויוגה, העצים אותי לנקודה שמול כל סערות וטלטלות היום יום והחיים, אני מבין שאני חזק יותר, אני נפרד/שונה מהחרדה (היא לא שייכת אלי), ובטכניקות של מדיטציה אנו מבינים ורואים גם שהחרדה היא זמנית וחולפת לעומתנו הקבועים והבלתי משתנים).

• תודה רבה לגלית לוין מייסדת "עמותת קדן" שאצלה למדתי על מודל הקווים ומיקוד באובייקט אחד, והמאמר נכתב בהשראתה ויש לה חלק חשוב בהתפתחותי האישית והרוחנית.

יאור גיא ברהום מטפל ביוגה תרפיה ושיאצו בהתאמה אישית לשיקום גב ואיזון הגוף והנפש כולל הקלטות לתרגול בבית . מורה ליוגה, צ`י קונג, מיינדפולנס ומדיטציה כולל בזום. מעביר סדנאות וריטריטים: יוגה, שיאצו, צ`י קונג, מיינדפולנס ותזונה עפ"י הרפואה הסינית והאירוודה.

כל המאמרים של טיפולים אלטרנטיבים יאור:

פחדים וחרדות האם זה דבר רע? Fears and anxieties are they bad

פחדים וחרדות האם זה דבר

לימדו אותנו לחשוב שפחד וחרדה זה דבר לא טוב, אך אם נתבונן בהם נלמד שהם מגנים עלינו בעת סכנה והם ביטוי של אהבה.נלמד כיצד לחיות יחד איתם ולא "לחסל" אותם עם כדורים» מאת יאור גיא ברהום- Yaor barhum

הקשר בין דחף למתוק, עייפות, דאגות ושינה

הקשר בין דחף למתוק, עייפ

המאמר מתאר את הסיבות והקשר בין דחף למתוק, דאגות ושינה עפ"י הרפואה הסינית ויוגה של ההכרה וונותן פתרונות מעשיים הכוללים שינוי הרגלי חיים ותזונה וטכניקות של יוגה » מאת יאור גיא ברהום

תפקידי המרידיאנים- The meridian Functions

תפקידי המרידיאנים- The m

תפקידי המרידיאנים בחתך מערכות והשפעתם על הגוף והנפש. עפ"י הרפואה הסינית ישנם 12 מרידיאנים עיקריים המחולקים לחמש מערכות (אלמנטים): מתכת, אדמה, אש משולש) ועץ.» מאת יאור גיא ברהום- yaor guy barhum

תפקידי המרידיאנים- The meridian Functions

תפקידי המרידיאנים- The meridian Functions

» מאת יאור גיא ברהום- yaor guy barhum

מרידיאן יוגה ותזונה סינית

מרידיאן יוגה ותזונה סיני

תרגול יום יומי נכון ומדוייק עם הגוף בשילוב תזונה נכונה ישפרו את חיינו בצורה משמעותית. מרידיאן יוגה זוהי שיטת תרגול שנותנת לנו המון אנרגייה, שקט נפשי וריפוי עצמי» מאת יאור גיא ברהום

מרידיאן יוגה ותזונה סינית

מרידיאן יוגה ותזונה סינית

» מאת יאור גיא ברהום

כל הפעילויות של טיפולים אלטרנטיבים יאור:

הדרך לבריאות בעזרת צי קונג, יוגה ומודעות

הדרך לבריאות

שיעור וסדנה הכולל יוגה תרפיה, צ`י קונג, "אסנות" / תנוחות יוגה לחיזוק השרירים והעצמות, פרניאמה (נשימות), מנטרות (במלל ובשירה), טכניקות לעבודה עם כאב, פילוסופיה וופסיכויוגה.» עם יאור גיא ברהום

הדרך לבריאות בעזרת צי קונג, יוגה ומודעות

הדרך לבריאות

עם: יאור גיא ברהום

יוגה וצ`י קונג טיפולי שיקומי

יוגה וצ`י קונג טיפולי שי

יוגה וצ`י קונג טיפולי שיקומי: שיקום גב ושקט נפשי. טיפול אחד על אחד כולל און ליין!» עם יאור גיא ברהום

כל השבוע
יוגה וצ`י קונג טיפולי שיקומי

יוגה וצ`י קונג טיפולי שי

עם: יאור גיא ברהום

מתי: כל השבוע

טיפול זן שיאצו

טיפול שיאצו

הטיפול נותן אנרגייה ומאידך מאוד מרגיע ומשחרר ומסייע לגב ועמוד שדרה, למערכת הנשימה והעיכול, לשינה טובה ולשקט נפשי. בטיפול משולבים לחיצות על נקודות אנרטיות (מרידיאנים), מתיחות ועבודה אנרגטית.» עם יאור גיא ברהום

טיפול זן שיאצו

טיפול שיאצו

עם: יאור גיא ברהום

מיני ריטריט שיאצו, יוגה, צ`י קונג ותזונה

סופ"ש שיאצו, יוגה ותזונה

בסופ"ש זה נלמד מיומנויות משמעותיות שיתרמו לשיפור איכות החיים(שיאצו, צ`י קונג, יוגה ותזונה נכונה עפ"י הרפואה הסינית והאירוודה), יחברו בין גוף ונפש ויתרמו למצב הפיזי והנפשי. ניתן גם און ליין!» עם יאור גיא ברהום

מיני ריטריט שיאצו, יוגה, צ`י קונג ותזונה

סופ"ש שיאצו, יוגה ותזונה

עם: יאור גיא ברהום

סדנת מרידיאן יוגה וצ`י קונג

מרידיאן יוגה וצ`י קונג

סדנה און ליין האטה יוגה` בגדש על יסודות נכונים ו alignments תרגילי מרידיאן יוגה וצ`י קונג 5 האלמנטים בדגש על תזונה סינית עפ"י הרפואה הסינית והאירוודה כולל עצות לכללי תזונה ותוספים» עם יאור גיא ברהום

סדנת  מרידיאן יוגה וצ`י קונג

מרידיאן יוגה וצ`י קונג

עם: יאור גיא ברהום

סדנת זן שיאצו למתחילים 4 מפגשים

זן שיאצו למתחילים

שיאצו הינה שיטת טיפול שבה המטפל לוחץ על חלקים ונקודות מסוימות בגוף המטופל. בסדנה זו נלמד להכיר את השיאצו דרך קבלה(אנו המטופלים) ודרך נתינה(אנו המטפלים) ונעבוד בזוגות על מזרנים על הרצפה.» עם יאור גיא ברהום

סדנת זן שיאצו למתחילים 4 מפגשים

זן שיאצו למתחילים

עם: יאור גיא ברהום

שיעור יוגה וצ`י קונג Yoga & Qi Gong

יוגה ו qi gong עם יאור

שיעור Yoga ו qi gong בשיעור ייחודי זה יאור מלמד את יסודות היוגה ומשלב אסנות(תנוחות) של האטה יוגה ויוגה טיפולית בדגש על alingements וכן תרגילי מרידיאנים וצ`י קונג קלים ופשוטים לביצוע» עם יאור גיא ברהום

שלישי-שבת
שיעור יוגה וצ`י קונג  Yoga & Qi Gong

יוגה ו qi gong עם יאור

עם: יאור גיא ברהום

מתי: שלישי-שבת

לייף סטייל קואוצ`ינג ומודעות דרך הגוף

להיות ולעשות

בסדנה זו נלמד להתחבר לגוף דרך סדרת משחקים ופעילויות חוויתיות שמטרתם שיפור הריכוז, הגברת מודעות לעצמנו ולסביבה ושיפור הקשרים החברתיים שלנו. כן נבצע תרגילים שונים שיניעו את האנרגייה בגוף.» עם יאור גיא ברהום

לייף סטייל קואוצ`ינג ומודעות דרך הגוף

להיות ולעשות

עם: יאור גיא ברהום

שיתוף חברים

עם : יאור גיא ברהום