לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

בריאות ופעילות גופנית במזרח

בריאות ופעילות גופנית במזרח - אהרונה ישראל - דרך גוף
בריאות ופעילות גופנית במזרח - אהרונה ישראל - דרך גוף


בריאות במזרח נתפסת כמצב קיומי של איזון והרמוניה ולא כהעדר מחלה, ע"כ מושם דגש על פעילות גופנית למען הבריאות. עקרונות ברפואה הסינית מתבטאים בתרגול גופני כצ`יקונג

בריאות ופעילות גופנית במזרח
מאת: אהרונה ישראל

התפיסה המזרחית שונה מן התפיסה של העולם המערבי ביחס לבריאות. בריאות במזרח נתפסת כמצב קיומי של איזון והרמוניה ולא כהעדר מחלה. המילה בריאות בסינית מורכבת מ-2 אותיות: האחת מייצגת `אדם ישר וזקוף` והשניה: `להיות שליו ורפוי לאחר ויתור על כל הדברים החיצוניים`. בהתאם לכך שונות גם תפיסת הגוף והמחלה בין המזרח למערב- התפיסה המזרחית מדברת על "אחדות הגוף והנפש" ורואה את הגוף כמכלול אשר כל חוסר איזון בו משפיע ומושפע מחיינו. לעומתה, התפיסה המערבית מפצלת את הגוף ע"י כך שהיא רואה כל בעיה לגופה ומטפלת בה בנפרד. זוהי תפיסה המתיחסת לגוף כאובייקט בהשפעת מדעי האנאטומיה והפיזיולוגיה.

במזרח מושם דגש על פעילות גופנית למען הבריאות. התפיסה המזרחית מדגישה לימוד בעזרת הגוף - דגש על תרגול חוויתי ולא על תיאוריה. תרגול נותן לנו כלים להקשבה לגופנו ומפתח את המודעות שלנו לגבי חוסרי איזון שונים בגופנו. הבחנה זו תוביל עם הזמן לתיקון האיזון באנרגיה ובהמשך לתפיסת חוסר האיזון כבבואה של חיינו.

פעילות גופנית במזרח מדגישה איזון וגמישות (גם של הנפש) ובמערב זוהי פעילות נמרצת המדגישה כח. דוגמה לכך ניתן לראות בהשוואה בין תרגול צ`י קונג לתרגול בחדר כושר – הצ`י קונג היא אומנות תנועה רכה ועבודה אנרגטית הפועלת בין השאר על פיתוח חוזק וגמישות ללא עומס רב על הלב והשרירים. במכון הכושר אנו עובדים על פיתוח שרירים וסיבולת לב-ריאה. אלו תרגולים שונים המביאים איתם אוירה שונה מבנה גוף שונה ותפיסת חיים שונה.

המרידיאנים וצ`י
הסינים חקרו את נושא האנרגיה בגוף האדם במשך אלפי שנים. ידע זה מתועד מאז 2690 לפנה"ס בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב וממשיך להתפתח גם כיום. הוא מאגד 3 תחומים: רפואה, פילוסופיה ואומנות לחימה. עפ"י הרפואה הסינית ישנם 12 נתיבים בהם זורמת האנרגיה בגוף, מערכת בת שישה זוגות משלימים המחולקים לפי יין ויאנג. זוהי מערכת של זרימה המעוררת את הגוף כולו.

את האנרגיה הזורמת בגופנו הם מכנים צ`י (או ביפן קי). קשה להגדיר מהו צ`י בדיוק: אויר. נשימה. אנרגיה. חילוף החומרים בכל תא, מהות החיוניות. יש שאומרים שצ`י הוא הכח שמאחורי כל פעולה המאורגנת היטב – הכח שמפעיל את החיים. זרימת הצ`י מתרחשת בכל צורות החיים ובאה לידי ביטוי בנשימה, ובכל חילופי החומרים בגופנו אף ברמה החד-תאית (כגאז ונוזל מטענים חשמליים וכו`). זהו הכח המונח ביסוד הטבע המתקיים בתוך גופה"א, בבעח"י ואף בעצים ובצמחים.

התפיסה המרכזית ברפואה במזרח היא שכל הבעיות הפיזיות נובעות מהתדרדרות בזרימת הצ`י ולכן חידוש הזרימה ירפא את כל המחלות. בהתאם לכך – אם יש חסימה במקום מסויים יווצר חוסר/עודף במקום אחר והאיזון בגוף יופר. חסימה יכולה להיווצר בשל פציעה, מתח ולחץ על מערכת העצבים ו/או מחסור בפעילות גופנית ובתנועה. מכאן הדגש והחשיבות שיוחסו לתנועה ופעיחות גופנית במזרח

צ`י קונג
הסינים בדקו ומצאו שאפשר לנתב את האנרגיה החיונית שבגוף באופנים שונים: באופן שמזין את הגוף ומונע מחלות (ע”י חיזוק המערכת החיסונית), באופן שעובר מאדם אחד לשני ועוזר לרפא ובשימוש באפליקציות של אומנויות לחימה. שיטת התרגול שנועדה להגביר ולנתב את האנרגיה בגוף כונתה צ`י קונג - “תרגילי אנרגיה" (או עבודת צ`י). שיטת תרגול זאת היא בת כ-5000 שנה ואף היא מוזכרת בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב. במשך שנים רבות עבר ידע זה ממורה לתלמיד ונשמר בעיקר בסוד במעגלים מצומצמים, עד שבסופו של דבר היגיע גם למערב.

מטרת התרגול היא לעודד זרימה של אנרגיה בנתיבי המרידיאנים ע"מ לגרום להאצה ולפתיחה שלהם וכן לכוון להרמוניה של הגוף עם מצבי הנפש השונים ועם הטבע, בהתאם לעונות השנה. בהתאם לכך תרגילי צ`י קונג שונים יכוונו אל עונות השנה/עונות הנפש השונות והם מוגדרים כתרגילי חמשת האלמנטים. כל תרגיל יכוון גם לאיבר פנימי אחר בגוף ולאלמנט שונה בטבע. עפ"י גישת הצ`י קונג – כדי להיות באיזון יש לפתח ולתרגל את כולם. רופא סיני ישאף לאזן את גוף החולה ולא לטפל רק במקום שבו חוסר האיזון יתבטא. לרב הוא גם יעודד חולה להתמקד בתרגול מסויים בהתאם למצבו.

התרגול מכוון להזנה של הגוף באמצעות שליטה ונשימה - סידרה של תרגילי תנועה ונשימה פשוטים הנחווים כמדיטציה בעמידה מאצים את זרימת הדם מבלי להעמיס על הריאות או על השרירים. צ`י קונג מחזק בו זמנית את מערכת העצבים, את התודעה ואת האיברים הפנימיים. בנוסף, מפתח קואורדינציה ושווי משקל, תורם לחיזוק השרירים וגמישות המפרקים, בונה יציבות ועוצמה פנימית.

באמצעות שימוש בדימויים מעולם הטבע נוצרת מודעות רחבה יותר לגבולות הגוף וזרימת האנרגיה בו כלפי פנים וחוץ.החוויה למתרגל היא עמוקה, עשירה ונוגעת במהות שבנו, לרב מתבטאת בעלייה ברמת החיוניות הבריאות ושמחת החיים.

מתיחות מרידיאנים
שיטה שפותחה ע"י מאסטר לשיאצו בשם שיזוטו מסונגה אשר חקר מערכות תרגילים סינים עתיקים בשם דו-אין ואנקיו. דו-אין ואנקיו התפתחו במקור במרכז סין ומומזכרים כבר בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב כשיטת טיפול שננקטה עבור אנשים מתורבתים שאכלו מזון מגוון וחיו באיזורי המישור והערים.

דו- במילה דו-אין משמעו לפתוח ערוצים ולעודד זרימת אנרגיה בנתיבים מסוימים, אין- פירושו להניע ולמתוח את הגפיים במטרה להשיג זאת. בטקסט הרפואי היפני העתיק ביותר (אישינפו) מוזכרים תרגילים אלו כיעילים לסילוק קי חולה ולהכנסת קי בריא. אנקיו היא שיטה עם כוונה דומה אך נעשיתה ע"י מטפל שביצע עיסוי ומניפולציות של מתיחות בגוף המטופל ע”מ לתקן את יציבתו. (אן של אנקיו פירושו לעסות את ערוצי האנרגיה כדי לאזן זרימת קי וקיו – להרים את הגפיים בתנועה חלקה). יש הטוענים הוכחות לכך שדו-אין ואנקיו הועברו במקור מהודו לסין ונוצרו כתרגולים רוחניים שתורגלו ע" נזירים טאואיסטים זקנים כשיטה לשמירה על הנעורים. ידוע כי תרגולים אלו כללו גם שיטות נשימה ומדיטציה כמו בזן וביוגה אשר מעידות על השפעות מהודו.

למרות שדו-אין ןאנקיו זכו למעמד מרכזי ברפואה הסינית בגלל תרומתם לעיקרון המרידיאנים הם התערפלו עם הזמן והפכו לשיטות מיסטיקה להשגת נעורי נצח או לתרגילים בריאותיים שונים שהוצעו מעיקרון המרידיאנים. שיזוטו מסונגה חקר את שילוב עקרון המרידיאנים בשיאצו והקים ביה"ס לשיאצו-מרידיאנים (זן-שיאצו) בשם יוקאי ביפן. כיוון שזן שיאצו כתפיסה היא דרך לעזור לכח הריפוי הטמון בכל אחד מאיתנו המצב האידאלי הוא בו אנו יכולים לרפא את עצמנו. מסונגה פיתח במסגרת מפעל חייו גם את תרגילי מתיחות המרידיאנים שהם שיטה לתרגול עצמי.


לסיכום - מספר עקרונות מהותיים המלווים את שיטות התרגול במזרח הם:
1. הפניית חשיבות לתודעה כוללת - שילוב של גוף נפש ורגשות.
2. כל התנועות מתבצעות ע"י הגוף כישות שלמה ולכן יש חשיבות לדימוי ותנועה כוללת על-פני תנועה בודדת או תיקון חלקים של תנועה. ניתן דגש לתיקון היציבה הכוללת של הגוף.
3. לימוד בעזרת הגוף - דגש על תרגול ולא על תיאוריה. ההבנה שלנו את גופנו ואת התרגול נובעת מעצם התרגול ולא מתיאוריה.
4. זרימת הצ`י משתפרת ביחס לנשימה נינוחה ופעילות ללא מאמץ. נשימה והרפיה קשורות אלו באלו ומשפיעות ממקום אחד כלפי חלקים אחרים בגוף.
5. חשיבות גבוהה להתמדה- בשונה מאופן החיים של האדם המודרני הרגיל לגיוון ולצריכת גירויים מתמדת, הגישה המזרחית מתבססת על התמדה וחזרתיות, עקרונות המאפשרים הפנמה גופנית ומנטלית עמוקה ושלמה יותר של התרגול.

על המחברת
אהרונה ישראל, רקדנית כוריאוגרפית ומורה למחול וצ`י קונג. עוסקת באלתור במרחב הציבורי ובבמה. למדה במסגרות שונות בארץ ובאירופה ביניהן בצלאל (B.Arch), האקדמיה ע"ש רובין י"ם, ה- EDDC בהולנד וכן צ`י קונג עם פטר דן דקר וסיפו לאם קאם. בין השנים 2000-2008 חייתה בהולנד, יצרה לימדה והופיעה באירופה ובארה"ב. אהרונה בעלת נסיון רב בהוראת קבוצות, סדנאות ופסטיבלים, לימדה מחול וצ`י קונג בהולנד וכן סדנאות ייחודיות בנושא השילוב ביניהם. עבודה כמורה מושפעת מתפיסה הוליסטית של גופה"א בהשפעת תרגולים שונים מן המזרח. כיום מלמדת צ`י קונג ומתיחות מרידיאנים, אלתור בתנועה וקונטאקט בת"א וברמה"ש.
לפרטים נוספים:/[email protected]

לדף הבית של אהרונה:
לפרטים על השיעורים השונים של אהרונה:
אהרונה ישראל כוריאוגראפית רקדנית ומורה למחול וצ`י קונג. למדה בארץ ובאירופה במסגרות שונות ביניהן האקדמיה ע"ש רובין י"ם, בצלאל (B.Arch) ביה”ס EDDC בהולנד וצ`י קונג עם פטר דן דקר וסיפו לאם קאם. מלמדת צ`י קונג, מתיחות מרידיאנים ומחול ברמה"ש ובת"א.

כל הרשימות של אהרונה ישראל:

׳נוכחות׳ כאיכות גופנית וככלי פרפורמטיבי

׳נוכחות׳ כאיכות גופנית ו

כיצד זה קורה שיש אנשים אשר כבר בהכנסם לחדר העיניים מייד מופנות אליהם? מדוע כשאני צופה במחול המבט שלי נמשך ומתמקד דווקא ברקדנים מסויימים? מאמר על נוכחות גופנית» מאת אהרונה ישראל - בסימן הגוף

׳נוכחות׳ כאיכות גופנית וככלי פרפורמטיבי

׳נוכחות׳ כאיכות גופנית וככלי פרפורמטיבי

» מאת אהרונה ישראל - בסימן הגוף

כל הפעילויות של אהרונה ישראל:

אימפרוביזציה Advance - סדנא שנתית

אימפרוביזציה Advance

אימפרוביזציה Advance - סדנה שנתית באילתור בתנועה ופרפורמנס לרקדנים שחקנים ומאלתרים מנוסים. שיעורים יתקיימו בת"א בימי ו` בבוקר החל מאמצע אוקטובר.» עם אהרונה ישראל

שני-שישי
אימפרוביזציה  Advance - סדנא שנתית

אימפרוביזציה Advance

עם: אהרונה ישראל

מתי: שני-שישי

צ׳י קונג - שיעור בוקר בחוף הים

צי קונג בחוף הים

להתחיל את השבוע מול הים בשעה של תרגול שקט בתנועה, המחזק את המרכז והשקט הפנימי, מאפשר להרפות לרגע ולהטען מחדש, תוך התחברות למשאבים בנו ובסביבה. כל יום א׳ 8-9 בחוף מציצים בת״א.» עם אהרונה ישראל - בסימן הגוף

צ׳י קונג - שיעור בוקר בחוף הים

צי קונג בחוף הים

עם: אהרונה ישראל - בסימן הגוף

`שבת תרגול` - סדנת צ`י קונג

עם אהרונה ישראל

צ`י קונג הוא אומנות חיים המתאימה לכל גיל. בסדנה נפגוש טכניקות ותרגולים שונים מעולם הצ`י קונג. זוהי הזדמנות לפגוש באופן מעמיק את השקט והעוצמה של הצ`י קונג.» עם אהרונה ישראל

`שבת תרגול` - סדנת צ`י קונג

עם אהרונה ישראל

עם: אהרונה ישראל

צ׳י קונג בפארק החורשות. שיעור חדש!

צ׳י קונג בפארק החורשות

להתחיל את הסופ״ש בשעה של תרגול שקט בתנועה, המחזק את המרכז והשקט הפנימי, מאפשר להרפות לרגע, לנוח ולהטען מחדש, תוך התחברות למשאבים שבנו ובסביבה. כל יום ו׳ 9:15-10:15 בפארק החורשות בת״א.» עם אהרונה ישראל - בסימן הגוף

שישי
צ׳י קונג בפארק החורשות. שיעור חדש!

צ׳י קונג בפארק החורשות

עם: אהרונה ישראל - בסימן הגוף

מתי: שישי

צ׳י קונג - שיעורי ערב בגבעתיים

צ`י קונג בגבעתיים

בכל יום ג׳ 19:30 שיעור ערב בפארק גבעתיים» עם אהרונה ישראל - בסימן הגוף

שלישי
צ׳י קונג - שיעורי ערב בגבעתיים

צ`י קונג בגבעתיים

עם: אהרונה ישראל - בסימן הגוף

מתי: שלישי

שיתוף חברים

עם : אהרונה ישראל