לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

שיטת חמשת המקצביםתרגול תנועתי לגוף, לנפש ולנשמה
"Movement is my medicine. Rhythm is our universal mother tongue. It`s the language of the soul" - גבריאל רות`.במאי 2002, נפגשתי לראשונה עם חמשת המקצבים בסדנה הראשונה שהגיעה לארץ והונחתה על ידי יעקב דרלינג קהן (אנגליה). אני מטפלת בתנועה וריקוד ובעלת ניסיון עשיר בשפות תנועה רבות ושונות ועם זאת, נדהמתי לגלות שפה חדשה. התאהבותי בשיטה היתה מיידית. הרגשתי שסוף סוף הגעתי הביתה.

לבית זה, כך גיליתי בהמשך דרכי בעולם הקסום של חמשת המקצבים, יש שלל מפתחות כניסה. כל מפתח פותח שער אחר בגוף, בנפש, בחיבור שלנו אל עצמנו, אל הקרובים לנו ואל העולם הרחב. למרות התבנית של חמשת המקצבים, הריקוד אינו מובנה ואף עוזר לשבור תבניות מקובעות. החיבור לכל מקצב משתנה מיום ליום, והוא תמיד אותנטי לנו בהתאם ל`כאן ועכשיו` המשתנה. בכל המובנים, חמשת המקצבים היו בדיוק מה שחיפשתי כל השנים, החוליה החסרה בחיי האישיים והמקצועיים. ריקוד חמשת המקצבים הפך עבורי לתרגול גופני, רגשי, נפשי ורוחני – תרגול מדיטטיבי יום יומי, כזה שבו העולם כולו הופך ל-dance floor כאשר כל פעולה וכל מפגש הם הזדמנות לריקוד ותרגול.

חמשת המקצבים היא שיטת תנועה וריקוד, פשוטה ועוצמתית. בחמשת המקצבים אנו רוקדים את הריקוד האישי שלנו, האותנטי לנו ברגע זה, ב`כאן ועכשיו`. העידוד הוא לרקוד ריקוד ספונטני ומשוחרר שיאפשר לנו לבטא את עצמנו, את סיפורי חיינו, את רגשותינו, את המחסומים והפחדים שלנו, את חלומותינו ותפילותינו.
חמשת המקצבים הם: 1) Flowing 2) Staccato 3) Chaos 4) Lyrical 5) Stillness
חמשת המקצבים ברצף, יוצרים "גל" תנועתי ואנרגטי שמתחיל בריקוד רך-מעוגל-זורם ורציף, עובר דרך ריקוד קצבי-חד-נוכח וברור, דרך ריקוד משוחרר-משתקשק ונזרק, לריקוד קל ואוורירי, עד לריקוד שקט איטי ומדיטטיבי.

כל מקצב הוא מורה. כל מקצב צופן בחובו שיעורים רבים וביניהם: איך להיות בנוכחות מלאה בגופנו, בהקשבה לכל מה שמגיע איתי היום לריקוד ואיך להמשיך לנשום ולהזרים את התנועה בגוף ברכות ותוך חיבור לקרקע (פלוֹאִינג-המקצב הראשון); איך אני פוגש/ת את האחר תוך שמירה על האותנטיות שלי, איך אני מבטא/ה את עצמי בבהירות ונותן/ת ביטוי פיזי ברור למה שעל ליבי (סְטַקַטוֹ-המקצב השני); איך אני משחרר/ת ומשתחרר/ת מכל מה שהראש מחזיק - המחשבות, הדעות, הרעיונות המקובעים - איך אני מאוורר/ת את ה-MIND כדי ליצור מרחב פנימי מחודש (כּאוֹס-המקצב השלישי); איך אני מתנועע/ת במרחב הפנימי שנוצר ומזמין/ה יצירתיות, דמיון והתחדשות, איך אני רוקד/ת את המקוריות היצירתית שלי, איך אני ממציא/ה עצמי מחדש תוך מודעות וקשר עם כל הסובב אותי (ליריקל-המקצב הרביעי); ואיך אני נע/ה באחדות מלאה עם תנועת הנשימה ועם המרחב הפנימי והחיצוני, איך אני נע/ה מתוך מרכז התנועה המאוזן שלי מתוך שקט ושלמות פנימיים (סְטִילְנֵס-המקצב החמישי).

שימוש במוסיקה מגוונת וסוחפת עוזר להביא את הרוקד למקומות חדשים ולהרחיב ולגוון את הרפרטואר התנועתי.

למי השיטה מתאימה לכל מי שרוצה לרקוד, לא משנה הגיל, המבנה, מצב בריאותי, מידת הכושר או ניסיון קודם בתנועה. גבריאל רות`, מפתחת השיטה כותבת באחד מספריה - "לכל דבר חי יש את הריקוד שלו, המשימה שלנו היא לגלות את הריקוד שלנו". היא גם כותבת שבחזון שלה - כל אחד רקדן. כשאנו משחררים את הרקדן הפנימי שנמצא בכל אחד מאיתנו, ומאפשרים לריקוד שלנו לצאת לאוויר העולם, משתחררים גם כוחות יצירה וריפוי ואנו חווים את עצמנו במלוא עוצמת החיות שבנו. עם זאת משתחררים גם דברים שהיו אצורים ומוצפנים בגוף שנים רבות ואנו עשויים לגלות דברים שלא בהכרח ידענו על עצמנו או להעלות נשכחות. לכל מגוון הגילויים והרגשות העולים מן הגוף יש מקום במרחב הריקוד - פחד, אומץ, נחישות, עצב, שמחה, אבל, התחדשות. את כל שעולה אנו מוסרים לריקוד ואז מתמסרים לריקוד עד שהרקדן מתמזג כליל עם הריקוד, המרחב הפנימי עם המרחב החיצוני, הנשימה עם התנועה ואנו מוצאים עצמנו במצב מדיטטיבי עמוק. השיטה מתאימה לכל מי שרוצה לצאת למסע של חקר וגילוי עצמי.

שיטת חמשת המקצבים פותחה לפני כ-40 שנה, וממשיכה להתפתח גם כיום, על ידי גבריאל רות` - רקדנית בעברה, כוריאוגרפית, אשת תיאטרון, סופרת, פילוסופית ומפיקה מוסיקלית בעקבות עבודתה וחקירתה רבת השנים בעולם התנועה, התיאטרון, שיטות של חקר אישי ולמידת המנגנונים של העצמי ואמנויות ריפוי שונות.

רות` הפיקה עשרות דיסקים מוסיקליים וכתבה שלושה ספרים: Dances of Ecstasy,
Sweat Your Paryers, ו-Connections.

עוד על גבריאל רות` וחמשת המקצבים ברחבי העולם באתר: www.gabrielleroth.com

ריבי דיימונד מאת: ריבי דיימונד
מטפלת בתנועה וריקוד ומנחה מוסמכת בשיטת חמשת המקצבים

כל הפעילויות של לרקוד עם ריבי דיימונד:

קבוצת העמקה - חמשת המקצבים והמרחב הפתוח

5 המקצבים והמרחב הפתוח

מפגשי העמקה במסגרת קבוצה קבועה וסגורה הנפגשת פעמיים בחודש בין ספט`-יולי» עם ריבי דיימונד

חמישי-יום אחד
קבוצת העמקה - חמשת המקצבים והמרחב הפתוח

5 המקצבים והמרחב הפתוח

עם: ריבי דיימונד

מתי: חמישי-יום אחד  | 20:15

5 המקצבים והמרחב הפתוח בי-ם-פתוח לכל

מפגשים פתוחים בקיץ

בקיץ נפתחים המפגשים - ריקוד בשיטות 5 המקצבים והמרחב הפתוח- Open Floor. תרגול ופיתוח מודעות גופנית-נפשית,הבעה בתנועה,תקשורת לא מילולית,ספונטניות ומציאת מרכז השקט הפנימי וחיבור לרוח.» עם ריבי דיימונד

רביעי
5 המקצבים והמרחב הפתוח בי-ם-פתוח לכל

מפגשים פתוחים בקיץ

עם: ריבי דיימונד

מתי: רביעי  | 20:30

מפגשים פתוחים 5המקצבים ו Open Floor בת״א

5 המקצבים ו- Open Floor

בתרגול עם שיטות תנועה וריקוד פשוטות ועוצמתיות- 5 המקצבים והמרחב הפתוח,אנו מפתחים מודעות גופנית-נפשית,יכולת הבעה, שחרור, ספונטניות ומציאת מרכז השקט הפנימי והחיבור לרוח.שיעורים פתוחים לכל בקיץ» עם ריבי דיימונד

שלישי-יום אחד
מפגשים פתוחים 5המקצבים ו Open Floor בת״א

5 המקצבים ו- Open Floor

עם: ריבי דיימונד

מתי: שלישי-יום אחד  | 20:00

שתפו חברים