תינוקות אורגניים - מבוא לתזונה בריאההרבה אמהות שואלות אותי על תהליך ה-`מעבר למוצקים` – איך להכיר לתינוק היונק מאכלים נוספים, טעימים ומזינים שיספקו את כל מה שהוא צריך ולא יכבידו על הקיבה העדינה שלו.
עיקרי התורה על קצה המזלג:

על פי התזונה הטבעית, מומלץ להניק באופן אבסולוטי עד גיל חצי שנה, ואז להתחיל להכיר לתינוק מאכלים חדשים. המעבר ל`מזון מוצק` אצל תינוקות יכול להיות חי, מרענן ומזין – שילובים שונים של פירות וירקות אורגניים חיים, פירות יבשים, שומשום מלא טחון ושקדים טחונים יוצרים בסיס מצוין לתזונה המשולבת עם הנקה.

אביא כאן את עיקרי התורה על קצה המזלג, ליעוץ יותר מעמיק כדאי לפנות לתזונאי/ת מוסמכים.

אוכל חי וטרי הוא ללא ספק המזון בעל הערכים התזונתיים הגבוהים ביותר. הוא לא עבר שום תהליך עיבוד בו הולכים לאיבוד חלק מהערכים התזונתיים, אין בו חומרים משמרים, רעלים וחומרי הדברה, צבעי מאכל מזיקים, תוספות שונות ומשונות האמורות להחזיק את המזון לאורך זמן על המדפים, והשד יודע מה...כל עוד התינוק יונק – הוא מקבל מחלב אימו את כל צורכי המזון שלו, אנו רוצים להכיר לו את עולם המזון המזין, הטוב ביותר עבורו (גם עבורנו, אבל זה כבר נושא למאמר אחר...) – אז למה לא לתת לו מה שקיים בטבע בשפע – פירות וירקות?

תהליך ההכרות עם עולם הטעמים, מרקמים, צבעים ותחושות הוא תהליך מרגש - התינוק הקטן שלנו, הכיר עד היום רק מאכל אחד! אמנם הוא נהנה ממנו מאד, אך הגיע הזמן להוסיף לו מזון שאיננו נוזלי, שיתחיל להפעיל את מערכת העיכול שלו, ויכין אותו בהדרגה לחיים בוגרים המבוססים על תזונה שאיננה תלויה באמו. בראיה הוליסטית ניתן לראות את התחלת האכילה של התינוק כצעד ראשון להיפרדות מהאם... אם התינוק לא הוזן עד היום מבקבוק (בחלב אם או תחליפים), לראשונה הוא יוכל לקבל מזון מאדם שהוא לא אימו. אני רואה חשיבות בכך שההורים יהיו אלה שיכירו לתינוק מאכלים חדשים, שיהיו שותפים בתהליך הזה ויעודדו אותו, ושהתינוק לא ירגיש שהאם אינה רוצה להניק אותו, אלא שהיא מגלה לו את העולם המופלא החדש הזה שנקרא מזון.

כל עוד התינוק יונק מערכת החיסון שלו מוגנת ע"י חלב האם, וכשאנו חושפים אותו למאכלים חדשים – זהו פתח לרגישויות, אלרגיות, הידבקות במחלות, לכן יש חשיבות אדירה למזון אותו ניתן לתינוק.

אנו כל כך מקפידים על בריאותו של התינוק שלנו = תזונה טובה היא הבסיס לבריאות טובה.

השקיעו במזון של הילדים ותראו איך הם יותר בריאים וחזקים.

העקרון המנחה אותנו בתזונת התינוק הוא מזון אורגני, חי וטרי, הנאכל בסמוך לרגע ההכנה שלו.

· תמיד עדיף פירות או ירקות אורגנים
· עדיף פירות וירקות (לא אורגנים) על פני מזון אחר
· עדיף אוכל חי על פני מעובד
· עדיף ירקות מאודים על פני מזון אחר

אז איך מתחילים?

· את האוכל כדאי למעוך / לרסק, כי לתינוק עוד אין מערכת שיניים לריסוק המזון.
· כל מאכל חדש כדאי לנסות 3 ימים כדי לשלול תגובות כגון: אלרגיה, בעיות עיכול וכו`.
· כדאי לתת לטעום מאכל חדש בשעות היום ולא לפני שינה, כדי שלא יכביד על מע` העיכול.
· לא למהר, לוקח זמן עד שהתזונה מתבססת ויכולה ממש להחליף הנקה.
· כדאי לתת לתינוק את האוכל לא כשהוא מאד רעב – אז אין לו סבלנות, הוא רוצה לינוק!
· מנסיוני, כדאי לתת טעימות במשך חודש-חודשיים ורק אז להתחיל לבסס ממש ארוחות.

הרחבת עולם המזון של התינוק יכול להתחיל בשני מישורים – אפשר לתת תחליף חלב טבעי ומזין כמו חלב שומשום או חלב שקדים, בבקבוק – ממש במקום הנקה (שימו לב: ישנם תינוקות אלרגים לשומשום, אז כמו כל מאכל חדש יש לנסות 3 ימים כדי לשלול אלרגיה), ובמישור המוצקים – להתחיל לתת לתינוק לטעום מאכלים חדשים.
עד שלא יוצאות לתינוק שיניים, אין מה למהר לתת לו מזון מוצק - עדיף מזון נוזלי.

כדאי להתחיל עם: בננה, אנונה, אגס, אבטיח, אבוקדו, מלפפון, תמרים, תאנים, להמשיך עם: תפוח, מלון, מישמיש, גזר, חסה, ענבים, צימוקים. אפשר לתת את האוכל מוצק או להכין ממנו מיץ. בהתחלה נותנים לתינוק כמה כפיות לטעום, ומשלימים בהנקה/ בקבוק ודי מהר אפשר לתת מנה יפה שמהווה ארוחה בפני עצמה.

ניפוץ דעות קדומות:
· צריך להתחיל עם אוכל מאודה כי הוא יותר קל לעיכול- פירות וירקות מתעכלים מהר מאד במע` העיכול ואינם מכבידים בכלל. לפי יצחק בן-אורי: "חלב אם הוא מזון חי... התינוק גדל ומתפתח והוא זקוק ליסודות חיים".
· כדאי לתת לתינוק קודם אוכל לא מתוק כי אחרת הוא ירצה רק מתוק- אוכל בטעמו הטבעי, המקורי, שאיננו ממותק או מתובל בעל טעם טעים לתינוק שעד היום אכל מאכל אחד בלבד... התינוק רואה בכל מאכל חדש ומסקרן.
· פירות זה לא אוכל! לפי טבעונים רבים ובינהם יצחק בן-אורי, אנשים יכולים לקבל את כל צרכיהם התזונתיים מירקות, פירות ואגוזים.
· התינוק צריך לאכול בשר אחרת יחסרו לו חלבונים- לפי בן-אורי: "חלב אם מכיל מעט חלבונים. 1.2-1.5%. זוהי כמות החלבון הקטנה ביותר בין כל סוגי היונקים... בשר מכיל כ-25% חלבון. הקיבה של התינוק אינה יכולה לעכל כמויות כאלה של חלבונים. עודף חלבונים מרעיל את התינוק וחושף אותו למחלות קשות".
· התינוק צריך לאכול מאכלי חלב אחרת יחסר לו סידן- טבעונים מאמינים כי חלב הפרה נועד לעגל ולא לבני האדם... איזה עוד חיה בטבע שותה חלב של חיה אחרת...? סידן יש בשפע בשקדים, שומשום, פירות טריים ויבשים.
· שקדים ושומשום מאד אלרגניים- נכון, ישנם תינוקות שאלרגים לשומשום, אך בגיל חצי שנה התינוק יעמוד ב"ניסוי"- נותנים 3 ימים לטעום ובודקים איך התינוק מגיב. חבל לשלול אוכל כה מזין בגלל פחד מאלרגיה.
· התינוק צריך גיוון באוכל אחרת יהיה מפונק באוכל- התינוק `אכל` עד היום רק מאכל אחד... חלב אם / תחליף - כל מאכל שהוא טועם יהיה חדש ומגוון. כפי שאני רואה, עד גיל שנה אין שום משמעות לגיוון האוכל.

ולקינוח, הנה שני מתכונים האהובים על תינוק הבית:

חלב שקדים
תחליף חלב אם טבעי ומזין, מתאים לתינוק מגיל חצי שנה .
4-5 תמרים – להעמיד לילה בכוס מים רתוחים, לקלף ולשים בבלנדר עם: כף ממרח `שקדיה`, לסנן ולהגיש לתינוק בבקבוק עם פטמת דיסה.

"דייסה" - לתינוק מגיל חצי שנה
2-3 תמרים – לכסות במים רתוחים ולהעמיד לילה, לקלף ולשים בבלנדר עם:
כפית `שקדיה`
½ בננה / ½ תפוח / כפית אבוקדו

לבריאות ובתאבון!

מיה מיטב-מגן ממקימי המרכז למודעות הגוף ואורח חיים מיסודה של דר` מרגלית ספלטר. בנוסף, בוגרת לימודי שיטת גרינברג, ארומתרפיה, תזונה כריפוי טבעי לפי יצחק בן אורי ועיסוי תינוקות ונשים הרות.

כל הרשימות של מיה מיטב-מגן:

הדרך לזוגיות מתחילה בך

הדרך לזוגיות מתחילה בך

למה רק אני לבד..? כולם סביבי מסתדרים להם זוגות זוגות ואני לא מוצאת אפילו עם מי לצאת לחופשה...» מאת מיה מיטב-מגן

21/11/2010
הדרך לזוגיות מתחילה בך

הדרך לזוגיות מתחילה בך

» מאת מיה מיטב-מגן

נשים מתחברות לבטן -

נשים מתחברות לבטן -

הבטן היא אחד המקומות המסתוריים בגופנו... כמה מילים על איך להתחבר אליה ולעצמנו...» מאת מיה מיטב-מגן

16/05/2010
נשים מתחברות לבטן -

נשים מתחברות לבטן -

» מאת מיה מיטב-מגן

על אמנות הגוף ואמנות המגע

על אמנות הגוף ואמנות המגע

מחסום יצירתי, פחד קהל, לחץ בבית החזה, דלקות גרון חוזרות, פחד מהצלחה / מכישלון, צרידות, בלק-אאוט, חרדות... אלו סימפטומים ותחושות המוכרים לאמנים המופיעים - במשחק, ריקוד או שירה...» מאת מיה מיטב-מגן

13/03/2010
על אמנות הגוף ואמנות המגע

על אמנות הגוף ואמנות המגע

» מאת מיה מיטב-מגן

הצילו! הילד צמחוני

הצילו! הילד צמחוני

בין אם זה מטעמי מצפון, השפעות סביבתיות, דווקאיות או פשוט חוסר רצון, מה עושים כשיום בהיר אחד הילד מחליט להיות צמחוני?» מאת מיה מיטב-מגן

14/06/2009
הצילו! הילד צמחוני

הצילו! הילד צמחוני

» מאת מיה מיטב-מגן

אבחון רגשי-התנהגותי

אבחון רגשי-התנהגותי

פגישה ראשונה עם מטופל תמיד מרגשת.לפגוש מישהו סקרן שרוצה ללמוד על עצמו דברים חדשים... מוטלת עלי האחריות לזהות מי האדם שיושב מולי ומה אני רוצה להראות לו על עצמו, באופן הכי מדוייק, אשר ישרת אותו בצורה פרקטית בחייו.» מאת מיה מיטב-מגן

11/03/2009
אבחון רגשי-התנהגותי

אבחון רגשי-התנהגותי

» מאת מיה מיטב-מגן

שתפו חברים