לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

תיאטרון בובות בן זמננו

המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות חולון - מרכז תיאטרון בובות חולון - דרך גוף
המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות חולון - מרכז תיאטרון בובות חולון - דרך גוף


בובה בתיאטרון היא "כמו". רק "כמו", ולא יותר, משום שלמרות החיים הניתנים לה על הבמה היא לעולם לא תהיה "הדבר האמיתי". היא דימוי. אחיזת עיניים. מטאפורה.

בובה בתיאטרון היא "כמו". רק "כמו", ולא יותר, משום שלמרות החיים הניתנים לה על הבמה היא לעולם לא תהיה "הדבר האמיתי". היא דימוי. אחיזת עיניים. מטאפורה.

היא "כמו" ו"כאילו" וזה מה שמשעשע אותנו. במלים אחרות, בובות יוצרות אשליה כדי לגרום לנו הנאה, ואשליה, כידוע, היא תמצית אמנות התיאטרון.

אמנות תיאטרון הבובות התפתחה בתרבויות רבות לצד תיאטרון השחקנים, כחלק מפולחן דתי, כאמצעי השפעה וחינוך, ככלי סטירי-מחאתי או כבידור לשמו.

ממתי?

ההיסטוריון וחוקר הבובות הפולני הנריק יורקובסקי עונה: "למעטים איכפת ואיש לא ממש יודע. בובות היו קיימות מאז ומתמיד". הבובות היא נציגות של התרבות אליה הן שייכות. אם תתבוננו בהן, תזהו מיד את הקרקע ממנה צמחו.

ב-20 השנים האחרונות, אנו עדים, לשימוש הולך וגובר בבובות כשפה אמנותית, בתיאטרון, בטלוויזיה ובקולנוע בכל העולם.
כיום, בהפקות תיאטרון למבוגרים, אנו מוצאים יותר ויותר את השחקן-בובנאי נוכח-משחק ליד בובותיו (בעוד שבתיאטרון הבובות המסורתי, בטלויזיה ובקולנוע ? הוא מוסתר). הרעיון הברכטיאני של תיאטרון שאינו יוצר אשליה הוטמע בבובנאות המודרנית (והפוסט-מודרניסטית) ונראה ש"הבובה-המופעלת-ללא-מפעיל" הפכה לנחלת העבר, או לפחות יצאה מהאופנה.

התפתחות זו הולידה ביקוש לבובנאים שמסוגלים לשחק, לשיר ולרקוד כמו גם לשחקנים שמסוגלים להפעיל בובות.
במבט ראשון הבובה היא דומם, השייך לעולם החומר; חפץ עשוי-היטב, שעוצב ונבנה על ידי אדם.

במבט מדוקדק יותר, הבובה היא מוצר מיוחד: יש בה תכונות מותאמות לבמה. היא פריט שעומד בפני עצמו.

אולם... בשעה שנדלקים האורות על הבמה, מתברר שהבובה נטולת נשמה ונשימה; "חייה" תלויים בבני אדם וביכולת שלהם להניע אותה ולהנפיש אותה. לכן - על הבמה - התנועה (ולא החומר) היא התנאי הראשוני והמרכיב העיקרי בהווייתה של הבובה.

לבובה, בניגוד למפעיליה, אין מטען רגשי ועולם פנימי, אבל ניתן לבטא באמצעותה רצון ומעצור כמו גם מצבים נפשיים מורכבים. אמינותה כדמות שלמה ומאופיינת על הבמה, היא תוצאה של בחירות מוקדמות ומדויקות: עיצוב, קול ,תנועה, פעולות, ומחוות (ג`סטות). מכלול הבחירות מוליד את סגנון המופע: מימטי, אשלייתי, פיוטי.

מאידך, עבור השחקן, הנפשת הבובה היא קשה ותובענית: הוא נדרש לגלם דמות (שאינה הוא=עצמו) באמצעות גופו וקולו, ובו זמנית להעניק איכויות של דמות אחרת-נוספת - לבובה. לעיתים, הוא נדרש גם ליכולות "סכיזופרניות"; להפעיל בובה, המקיימת יחסי-גומלין עם הדמות שאותה מגלם הוא עצמו.

מרכיב משמעותי נוסף ב"חייה" וב"תפקודה" של הבובה על הבמה - למרות שהיא עצמה אינה מודעת לו - הוא נוכחותו של הקהל ומידת נכונותו להתמסר לאשליה.

אמנות הנפשת הבובות היא צומת בה מתערבבות האומנויות הפלאסטיות באמנויות הבמה. עושר האפשרויות הגלומות בה הוא מפתיע ומדהים. היחסים בין השחקן והבובה הם רבי-פנים ורבדים. התמהיל כולו יוצר שפה, שפונה אל הדמיון ומזמינה את הצופה לפענוח חוויתי-יצירתי של המופע.

(C) כל הזכוריות שמורות למחבר

דאנס ג׳אם בסוזאן 5.9.20 »

דאנס ג׳אם בסוזאן דלל.. בליווי מוסיקה חיה ואקספרימנטאלית, וגם שקט מבית היוצר של טל אבני... המשך קריאה »

בהנחיית סנסיי יוסי מגל- אייקידוג`ו »

אייקידוג`ו מודיעין מציע חוג הורים עם ילדים, לשיפור וחיזוק התא המשפחתי עם התמקדות בילד ובצרכיו האישיים.
החוזק והביטחון האישי של ילדנו בחוץ, בחברה. בסופו של דבר מתחיל מהגרעין המשפחתי. המשך קריאה »

התכנית השנתית - לימודי כח האיזון ורטיגו »

התכנית יוצרת מרחב לשינוי פרדיגמות ודעות קדומות באוכלוסייה לגבי מושגים כמו ריקוד, תנועה, מיהו רקדן וכד’, ומביאה להרחבת המודעות לכך שהריקוד הוא נחלת הכלל. המשך קריאה »

ריפוי מכאבים כרוניים על רקע עצבי-שרירי »

תרגול סומטי מסתמך על מדע המוח ומאתחל מחדש את השרירים והעצבים דרך טכניקת הפנדיקולציה הייחודית לשיטה. התוצאה היא - שחרור בשרירים מכווצים כרונית, טווחי תנועה חדשים, רגיעה ונשימה מלאה. המשך קריאה »

תירגול כוונה, מעברים קסומים וטרנסהילינג »

מפגשים חוויתיים העוזרים לנו להגיע לשקט עמוק .
נתרגל כוונה, המאפשרת שינויים משמעותיים ומרפאים,
תירגולים שונים לשיפור עצמי המשך קריאה »

קורס מס׳ 15 להסמכת מטפלים בשיטת אילן לב »

השיטה עוסקת בשיפור היכולות האנושיות ובהסרת מגבלות של קשיים תפקודיים, פותרת קשיים של פגמים, פגעים ונכויות. הטיפול עונה על בעיות של סירקולציות בגוף, כאבים, פותר בעיות של שלד, מפרקים וכו` המשך קריאה »

קורס כוונה בסיסי - שילוב טרנס ושיאצ`ו »

קורס כוונה בסיסי - שילוב טרנס ושיאצ`ו
מפגשים חוויתיים העוזרים לנו להגיע לשקט עמוק .
הקורס משלב לימוד שיאצ`ו עם תירגולים שונים לשיפור עצמי,
לשיחרור חסימות בכל הרבדים, בעיקר דרך הטרנסהילינג. המשך קריאה »

LifeDance לנשים - סגנונות מכל העולם »

שעור סוחף המשלב סגנונות ריקוד ומוסיקה מכל העולם:מודרני,ג`אז, סלסה,פלמנקו,היפ הופ, ג`ייב, אפריקאי, אימפרוביזציה,ריקוד חופשי ומתיחות מעולם המחול.אין צורך בנסיון מוקדם.כל אחת יכולה. המשך קריאה »

ניקוי (צום) מיצים בנווה מדבר מואה »

סדנת ניקוי (צום) המיצים האהובה בישראל בנווה מדבר מואה המיוחד עם האגם הפרטי. עם זהר צמח וילסון ואביטל סבג המשך קריאה »

TIM אימון מוטור-קוגניטיבי לגיל השלישי »

מסלול הכשרה למאמני TIM, אימון מוטור-קוגניטיבי ייחודי לגיל השלישי. קורס המתמקד בהכשרת מאמנים גם דרך זום, עבור אוכלוסית המבוגרים הנמצאת בבית (בעיתות משבר ובשגרה). המשך קריאה »

סופ"ש playful אימפרוביזציה בורטיגו »

בואו הצטרפו לסופ"ש playful אימפרוביזציה רב תחומית בכפר האקולוגי ורטיגו שבקיבוץ נתיב הלה`! סדנת אימפרוביזציה טוטאלית אנרגטית וייחודית, במרחב מרהיב ביופיו בטבע המעצים. המשך קריאה »

הפילאטיס פוגש את סודות התרגול-הסומטי »

פילאטיס סומטי משתמש בפנדיקולציה הייחודית לתרגול-הסומטי על מנת להגיע לטווחי תנועה חדשים. נגלה ששרירים שיודעים להשתחרר יודעים גם להתכווץ ביעילות לעוצמות חדשות של כוח ויעילות תנועתית. המשך קריאה »

קורס הוראת יוגה לנשים בהריון - הדס פרי »

הקורס מבוסס על עקרונות פילוסופיים וגופניים מעולם היוגה, בשילוב תנועה עכשוית, תכנים תאורטיים ואנטומיים בנושא הריון ולידה ומיומנויות ליווי רגשי. המשך קריאה »

צ`י קונג הזרמת אנרגיית החיים (הצ`י) בגוף »

אומנות תנועה סינית עתיקה המבוססת על תרגול פסיכו-פיזי, שמטרתו הזרמת אנרגיית החיים (הצ`י) בגוף. Exchange of energy between us and the universe "במקום שישנה תנועה ישנה בריאות". המשך קריאה »

המעגל - מסלול שנתי ללימודי מחול »

המסלול מיועד לאנשים עם רקע במחול המעוניינים לחקור ולחוות תהליך רציף של לימודי ריקוד ותנועה. לכל מי שמחפשת שהמחול יהיה חלק בלתי נפרד מהשבוע שלה, ולהעמיק בלימודי המחול עם מובילי המורים בארץ המשך קריאה »

תכנית הכשרה – אינטגרציית קול בתנועה »

אינטגרציית קול בתנועה – חזרה למוזיקליות אורגנית. תכנית מקוונת משולבת, ספטמבר 2020 – פברואר 2021 המשך קריאה »

ריפוי מכאבים כרוניים על רקע עצבי-שרירי »

תרגול סומטי מסתמך על מדע המוח ומאתחל מחדש את השרירים והעצבים דרך טכניקת הפנדיקולציה הייחודית לשיטה. התוצאה היא - שחרור בשרירים מכווצים כרונית, טווחי תנועה חדשים, רגיעה ונשימה מלאה. המשך קריאה »

סדנת ריקוד נשמת השמש, צ`י קונג ומדיטציה »

ערב חג סוכות ראשון נדרים למדבר לרקוד, לתרגל צ`י קונג, קערות טיבטיות וארוחות צמחוניות מעולות להבעת כוונה לשנת תשפ"א. ריקוד נשמת השמש - כשיוגה הופך לריקוד החיים מבוססת על מערכת הצ`אקרות. המשך קריאה »

פילאטיס און ליין לפתרון כאבי גב תחתון »

שעורי פילאטיס און ליין, מתמקדים בשחרור וחיזוק גב תחתון, לפתרון כאבי גב, ולחיזוק השרירים המייצבים. מבוסס על פלדנקרייז. המשך קריאה »

מדיקל צ`יקונג בראי רפואה סינית מסורתית »

מדיקל צ`יקונג בראי רפואה סינית מסורתית - סמינר בן 6 מפגשים בימי רביעי בשעה 18:00 עד 19:15. שילוב של תיאוריה ותרגול מעשי. המשך קריאה »

אילן סביר מנהל אמנותי וכללי של מרכז תיאטרון בובות חולון - מתחם ייחודי ויוצא דופן - מוקד ארצי ובית לאמנים, ליוצרים, למורים, למטפלים ולחוקרים בתחום, וכולל בית ספר, מוזיאון, אולמות תיאטרון,פסטיבל בינלאומי, הצגות, סדנאות לילדים ולמבוגרים, חנות.

שתפו חברים