לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

אמנות ההקשבה בהנחיית קבוצות ובאימון

עירן הלוי - מרכז אוריאל - דרך גוף
עירן הלוי - מרכז אוריאל - דרך גוף


אם נתבונן באופן מעמיק בהקשבה שלנו נגלה כי רוב הזמן אנו מקשיבים בעיקר לעצמנו. דברי הזולת עוברים דרך המסננת הרגשית או החשיבתית שלנו.

מסננת זו בנויה מדעות קדומות, הניסיון, האמונה ומרכיבים סובייקטיביים רבים נוספים.

תשומת לב מלאה היא מצרך נדיר בתקופתנו, בה אנו עסוקים בו זמנית בכמה משימות, דבר המפצל את המיקוד ומחליש את יכולתנו להבחין ברגשות ובצרכים של אנשים אחרים.

דרך אמנות ההקשבה נוכל לחזק את מקדמי ההקשבה: ריכוז, סקרנות, התעניינות אמיתית בזולת, פתיחות וצניעות.

הקשבה "רחבה" ונקייה היא הבסיס לכל תהליך של מודעות אישית ולכל סוגי ההנחיה, האימון, ההוראה והטיפול. כאשר אנו בהקשבה- אנו בנוכחות מלאה בהווה, בדברי הזולת ובו זמנית ברגשות ומחשבות שלנו, עובדה המאפשרת לנו להיות שם באמת עבור מישהו אחר.

סיפורי חיים היו תמיד חלק מהחוויה האנושית ובעזרתם היא מורגשת,מועברת ומעניקה לחיינו משמעות וכיוון. הסיפורים מהווים ביטוי אותנטי של החיים,ודרכם ביכולתנו לגלות את המשותף בין בני האדם - ללא קשר למין,גזע,תרבות או לאום.

חכמת המעגל : בסיפור החיים האותנטי (המסופר ללא מטרה להשיג משהו או כל מניפולציה אחרת)מעורבים מטרות,יעדים,רגשות,תקוות ודרך קבלת החלטות. חשוב לציין שבאמנות ההקשבה איננו מנתחים/מייעצים/משקפים או מגיבים באופן ישיר לסיפור ? אלה מתמקדים בהקשבה בלבד! בדרך זו אנו מאפשרים למה שאני מכנה "חכמת המעגל" להתגלות. מושג חמקמק זה שונה ממה שאנו רגילים לראות כ "חכמה". אנו מכירים אנשים חכמים,מעשים חכמים ומושג החכמה נתפש כמשהו אישי הנלמד או נרכש ע"י אדם מסוים. החכמה האישית היא ליניארית-קווית בעוד חכמת המעגל היא סינרגטית-מעגלית.

כלומר יש כאן משהו שנוצר מתוך סיפורי החיים המונחים כמטאפורה במרכז המעגל ומזינים את כלל חברי הקבוצה בחכמה עתיקה/חדשה - וחכמה זו מעצימה את יכולת קבלת ההחלטות מתוך הקבוצה,את יכולת ניהול הקונפליקטים שמתגלעים בין בני אדם ואת יכולת קבלת דעות וגישות שונות ,והבנה שכולן חלק מהפסיפס האנושי.

כמו כן מקבל כל אדם בקבוצה פרספקטיבה רחבה ועמוקה יותר על חייו הוא ? דבר המאפשר לו להגדיר לעצמו בבהירות ייתר את רצונותיו,מטרותיו ומה הדרך המיטבית להשיגן. פעמים רבות אנו מגלים שמה שחשבנו שהוא "רק שלנו"

(מחשבות,פחדים,דאגות,גישות וגם חוויות פנימיות אישיות) הוא בעצם נחלת אנשים נוספים, דבר הנותן כוח,תקווה והבנה שכולנו חולקים את אותה "אדמה משותפת" (COMMON GROUND )

בעולם המודרני,המקדש את האינדוידואליות ורואה בפרט המשיג את מטרותיו את פסגת המימוש האישי , מביאה אמנות ההקשבה תזכורת עדינה אך משמעותית לעובדת היותנו שייכים למשהו גדול יותר מעצמנו ? עובדה העוזרת לנו במסע האישי שלנו ונותנת כוחות פנימיים של תקווה,סובלנות,קבלת הזולת וגילוי כוחה של הקבוצה. כאשר אדם מרגיש שמקשיבים ל"סיפור" שלו,שיש לו מקום וקולו נשמע, יש באפשרותו להבין את עצמו וגם אחרים באופן רחב ועמוק יותר.

בעזרת הקשבה עמוקה לסיפורי חיים ביכולתנו להבין את הנחות היסוד הערכיות והמוסריות של המספר ,בשונה מהקשבה לדעותיו,שם אנו פוגשים בעיקר את החלק הקוגנטיבי-אינטלקטואלי שלו.

בעזרת תרגול מתמשך באמנות ההקשבה אנו מפתחים בתוכנו ספונטניות, גמישות מחשבתית, קבלת השונה מאיתנו ואינטואיציה למה מבקש כל רגע- תכונות העוזרות לנו כמנחים/מטפלים/מאמנים ליצור בקבוצה אוירה של אמון, כנות, שיתוף ו"מקום בטוח".


אמנות ההקשבה מאפשרת לנו בין היתר:

∞ לשפר באופן ניכר את היחסים עם הסובבים איתנו.

∞ לנהל את חיינו בדרך מודעת, קשובה ומדויקת יותר.

∞ להיעזר בשיתופי פעולה כדרך חיים ולא רק כאסטרטגיה.

∞ "לקרוא את השדה" בעבודה עם קבוצה ובטיפול / אימון אישי.

∞ להביא את עצמנו לידי ביטוי אותנטי - הן באופן אישי והן כמנחים/ מאמנים.

∞ להיות נוכחים באופן מלא ברגע הזה- בהווה.

∞ לגלות את מתנת השקט והאיזון בין "לעשות" ו"להיות".


בדרך זו אנו לומדים להיות קשובים יותר למתרחש סביבנו, ולפעול ביותר התחשבות ורגישות. האינדיווידואליות ההולכת וגוברת בתקופתנו מביאה איתה מתנות וגם "צל". המתנה העיקרית היא חופש אישי, וה"צל" של אותה מתנה הוא הניכור והבדידות של היחיד. בעזרת אמנות ההקשבה אנו נזכרים שאיננו לבד- שאנו חלק ממארג אנושי הטרוגני מופלא, ושכל מה שברצוננו ללמוד ולהיות כבר קיים בתוכנו !


כל שעלינו לעשות הוא להקשיב.

עירן הלוי עירן הלוי מנחה קבוצות בסדנאות למודעות ותקשורת בין אישית בשיטת "מעגל ההקשבה" (council facilitator)
בעל תעודת מנחה בין לאומי מטעם CCT קליפורניה
ועמותת מעגל ההקשבה בישראל.
מלמד את אמנות ההקשבה בבתי ספר להכשרת מאמנים.

כל הרשימות של מרכז אוריאל:

תהליכים אישיים  וקבוצתיים  במעגלי הקשבה

תהליכים אישיים וקבוצתיי

דרך מעגל ההקשבה היא מתודה עתיקה בלבוש חדש. הקבוצה יושבת במעגל, חפץ דיבור עובר מאיש לרעהו, וכל אדם מדבר בתורו ? מספר סיפור אישי מחייו הוא - והקבוצה מקשיבה באופן מלא.ההקשבה והדיבור נעשים בהתאם לכמה כוונות בסיסיות, המאפשרות דיבור מתומצת ואישי והקשבה» מאת עירן הלוי

מעגל ההקשבה ? אמנות הדבור וההקשבה מהלב

מעגל ההקשבה ? אמנות הדבו

מתי בפעם האחרונה הקשבת באמת? הקשבה עמוקה ומלאה - ללא תגובה ייעוץ או שיפוט. ללא עשיה של משהו נוסף בו זמנית,ללא מענה לפלאפון, מבט למקום אחר או "נדידת מחשבות"?» מאת עירן הלוי

שיתוף חברים

עם : עירן הלוי