לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

נכנסים ל-zone: איך לעבור את גיל 100

נכנסים ל-zone: איך לעבור את גיל 100 מאת האורגני - האורגני תוצרת חקלאית מקומית - דרך גוף
נכנסים ל-zone: איך לעבור את גיל 100 מאת האורגני - האורגני תוצרת חקלאית מקומית - דרך גוף
מאת: האורגני


מה משותף לאוקינווה שביפן, סרדיניה שבאיטליה, לומה לינדה שבקליפורניה, חצי האי ניקויה שבקוסטה ריקה ואיקריה שביוון?

חוץ מהעובדה שבכולם היינו מאוד רוצים לנפוש עכשיו, נגלה לכם שכל המדינות האלו קיבלו את הוי הכחול. מה זה אומר? שתוחלת החיים באזורים האלו מרקיעה שחקים, היישר לגיל 100 ואף מעבר לו. אז איך הם עושים את זה והאם אנחנו יכולים גם? יצאנו לבדוק?

מה אם היינו אומרים לכם, שלדיאטה שלכם השפעה אדירה על תוחלת החיים שלכם? שיקוי קסמים שיזכה אתכם בחיי נצח אומנם טרם נרקח, אבל עד אז אספנו עבורכם טיפים מוכחים שתורמים להארכת תוחלת החיים. לשם כך הכירו את הBlue zones: אזורים בהם ריכוזים גדולים של תושבים חוצים את גיל 100 בבריאות טובה. המחקרים רבים באזורים אלו הוכיחו כי הכוח לחיים ארוכים ובריאים מעבר לגיל 100 לא נמצא רק אצל אלת הגנטיקה, אלא ממש בידיים שלנו, בעזרת רכישת הרגלים ברי יישום.

הרבו במזון עונתי, מקומי ולא מעובד

התושבים באזורים הכחולים דובקים באכילת תוצרת מקומית ועונתית. הם מתמקדים במזונות טבעיים שאינם מעובדים כגון פירות וירקות עונתיים, לרוב בגידול אורגני חף מכימיקלים וריסוס, לצד דגנים מלאים וקטניות. נוסף לכך, התושבים נמנעים מצריכת מזון מעובד הרווי במלח ובסוכר. תזונתם עשירה בעלים ירוקים, ובמזונות עתירים בנוגדי חמצון, אשר מונעים מחלות כרוניות ונלחמים בהזדקנות התאים. נוגדי החמצון הללו נמצאים בעיקר בירקות, פירות ואגוזים. תושבי אוקינווה למשל, אוכלים לכל הפחות חמש מנות של פירות וירקות ביום. תזונתם כוללת ירקות, תפוחי אדמה, קטניות ומוצרי סויה כגון טופו, כאשר יותר מ-30 אחוז של צריכת הקלוריות היומית שלהם מגיעה מהירקות. גוונו עם ירקות ופירות בצבעים שונים, שכן כל צבע עשיר ברכיבים נוגדי חמצון אחרים.

הפחיתו משמעותית את צריכת המזון מן החי

דיאטת אוקינאווה מתמקדת בתזונה צמחית, הכוללת מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך שאינם מעלים את רמת הסוכר בדם. הם יעדיפו מוצרי סויה על בשר בקר, בשרים מעובדים וביצים ונמנעים כמעט לגמרי ממוצרי חלב, במיוחד חלב פרה. בני אוקיוואה אוכלים דגים שלוש פעמים בשבוע בממוצע, וצורכים בשר חזיר רק פעם או פעמיים בשבוע. מוצרי חלב עיזים וכבשים אומנם מופיעים בתפריטים המסורתיים של אזור האיקראן והכחול שלסרדיניה, אך מעניין לדעת שאלו נצרכים כמזונות מותססים, כמו יוגורט או גבינה למשל, אשר מכילים חיידקים ידידותיים למעיים.

תנו לקיבה שלכם קצת שקט

התושבים באזורים הכחולים אוכלים במידה שממלאת רק 80% מקיבולת הקיבה שלהם. זאת במקום להפריז באכילה ולהתיש את גופם בתהליך העיכול. בנוסף, הם יעדיפו 2- 3 ארוחות גדולות ללא ארוחות ביניים או נשנושים. הארוחה הגדולה של היום תיאכל לרוב בשעות הצהריים. בזמן של רדת השמש הקיבה זוכה למנוחה עד היום הבא. הרציונל מבקש לאפשר למערכת העיכול להסתנכרן עם השעון הביולוגי ולא להעמיס עליה. זאת בשביל שתוכל לפרק את המזון כראוי, והגוף יוכל להתעסק בתהליכי התחדשות ושיקום ללא הפרעות.

הישארו בתנועה

פעילות גופנית ותנועה הם חלק אינטרגלי משגרת חייהם של התושבים באזורים הכחולים. הם מטפחים את גינותיהם ושדותיהם, נחשפים בצורה מתונה לשמש, רוכבים על אופניים והולכים ברגל לעבודה. לא מדובר בהכרח בפעילות גופנית עצומה, אלא בשילוב יום יומי של תנועה בשגרת החיים. רבים מהתושבים המבוגרים בחצי האי ניקויה שבקוסטה ריקה, למשל, עדיין מעבדים את שדותיהם בעצמם. אורח חיים יושבני הינו האויב של אריכות הימים. אורח חיים הוביל, במיוחד בעולם המערבי, להתפתחות מחלות רבות כגון יתר לחץ דם והשמנת יתר. היו מודעים לשגרה היומיומית שלכם ובדקו היכן תוכלו להכניס תנועה, גם בימים עמוסים. נסו פעולות פשוטות כמו לחנות מעט רחוק יותר מהיעד, או להשתמש במדרגות במקום במעלית.

לסיכום,

הגנטיקה משחקת תפקיד בפוטנציאל של אריכות הימים גם מעבר לגיל 100. האזורים הכחולים לימדו אותנו שלאורח החיים מגיע קרדיט גדול הרבה יותר. הרגלי התזונה, התנועה, המנוחה וניהול הסטרס משחקים תפקיד מרכזי ביכולתנו להאריך חיים בבריאות מיטבית. מהתושבים באזורים הכחולים למדנו לדבוק בתזונה טבעית עשירה ומגוונת מתוצרת אורגנית ומקומית. מומלץ להימנע ממזונות מעובדים ולהמעיט בצריכת מזון מן החי. למדנו גם לא לאכול עד תחושת `פיצוץ` ולתת לקיבה את המנוחה לה היא כה זקוקה. חשוב גם להכניס תנועה ליומיום ולדבוק בחיים עם פחות סטרס. תזונה התומכת בבריאות מקסימלית ובאריכות ימים מחכה לכם באתר של האורגני. האתר מציע תוצרת חסרת פשרות של פירות וירקות אורגניים, לצד קטניות, שמנים איכותיים, אגוזים ומוצרי מזווה.


10% הנחה לגולשי BODYWAYS בהזמנה מעל 240 שח >

המאמר פורסם גם כאן »

האורגני האורגני מטפח מעגל חקלאים וצרכנים במטרה לקדם חקלאות אוהבת אדם ואדמה ולהנגיש תוצרת טרייה, בריאה ונקייה, עד הבית. תוצרת חקלאית מקומית טרייה ובריאה לכל המשפחה - 10% הנחה לגולשי BODYWAYS בהזמנה מעל 240 שח

שיתוף חברים
עם : האורגני