לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

על מדיטציה בעמידה

עמידה בטבע זריחה בים המלח - מארק וייסמן - דרך גוף
עמידה בטבע זריחה בים המלח - מארק וייסמן - דרך גוף


" למדיטציה בעמידה יש את היכולת להשפיע על דפוסי התנועה, והחשיבה שלנו... העמידה עצמה מאפשרת לנו לוותר על הרגלים ישנים ולשכלל את יכולותינו הגופניות והשכליות. "

לאחרונה נחשפתי למחקר מדעי מעניין מאד בנושא שנעשה על ידי החוקר ומתרגל המדיטציה - אורן לאלו מהטכניון בחיפה. המחקר ארך כחמש שנים ונעשה באחת מהמעבדות המשוכללות ביותר מסוגה בעולם

" - לפני מספר חודשים סיימתי את עבודת המאסטר שלי (M.A). העבודה עסקה בתרגול מדיטציה בעמידה. טענתי העיקרית הייתה שלמדיטציה בעמידה יש את היכולת להשפיע על דפוסי התנועה, והחשיבה שלנו. בניסוח קצת אחר, העמידה עצמה מאפשרת לנו לוותר על הרגלים ישנים ולשכלל את יכולותינו הגופניות והשכליות. לשאלה מדוע? הקדשתי חמש שנים; במסגרתם ביצעתי ניסוי בטכניון במעבדה לביו- רובוטיקה (ד"ר אלון וולף) ונעזרתי בד"ר אילת אלמגור- מורה בכירה לפלדנקרייז וד"ר לנוירופיזיולוגיה. בשורות הבאות אנסה להסביר בקצרה את המשתמע מתוצאות המחקר.

במצב עמידה כל איברי הגוף חשופים להשפעתו המקסימאלית של כוח המשיכה, במצב זה קיימת תלות בין המפרקים וחוליות עמוד השדרה מאחר והם ממוקמים אחד מעל השני (בשכיבה התלות הזו מינימאלית) . תלות זו היא המפתח לשינוי מאחר והיא מניעה "שיתוף פעולה" בין כל המפרקים גם כאלו שיכולת התנועה שלהם מוגבלת. אם כך, הדינאמיקה הנוצרת בין מפרקי הגוף בניסיון של הגוף לאזן את עצמו מחייבת השתתפות של כל האיברים גם של אלו הצפידים.

בנוסף הבחנו כי למתרגל המנוסה במדיטציה בעמידה היה, מה שהגדרנו, "נקודת הבית"- אזור אליו הוא תמיד חזר וממנו הוא יצא, במהלך התנודות לפנים ולאחור( תנועה טבעית של הגוף במהלך העמידה). עוגן במרחב, "בית", מהווה נקודת התייחסות של העומד אל מה שמתחולל מחוצה לו (בסביבה). הרעיון שמתרגל מדיטציה בעמידה יוצר את "נקודת הבית" שלו מאפשרת למתרגל, בסופו של דבר, יותר שיקול דעת ובחירת תגובה אופטימאלית לגירויים השונים בחיי היום- יום.

נקודה אחרונה שהייתי רוצה להציג נוגעת באופי השינוי הגופני המתחולל בעקבות התרגול.מדיטציה בעמידה, היא מתן הזדמנות עבור אלו המתרגלים אותה, היא מאפשרת לנו ליצור שינוי מבלי שאנו יודעים להצביע מהו או על איזה חלק עובדים היום. אין צורך במאמץ או ברצון להצליח, יש רק צורך בלהרפות, לשחרר ולאפשר לגופנו לתקן את עצמו באופן השמור וידוע רק לו. תיקון כזה יוצר אחידות והרמוניה בין אברי הגוף, ובכך מאפשר לשינוי המתחולל להיות נרכש על ידי הגוף ולהיטמע בו.

לסיום העמידה נעימה לתרגול, הייתי אומר אפילו צנועה. לא צריך עבורה חלל, בגד או אביזר מסוים. פשוט צריך לעמוד. הפשטות הזו של להוריד את התיק אחרי יום עבודה או בסיום יום לימודים, לא משנה איפה אתה נמצא, ולתרגל שיטה תנועתית שדורשת ממך "לא לעשות כלום", שבתה אותי.
תודה, מקרב לב"
אורן לאלו

אורן לאלו מאר ויסמן עוסק בתחום מזה 28 שנה. החל ללמוד משנת 84 טאי-צ`י ביפן וטיואן אצל המאסטר ואנג-פו-לאי. במקביל התאמן אייקידו בדוג`ו המרכזי בטוקיו, והגיע לחגורה שחורה דאן-4. משנת 1990 מלמד בארץ ובעולם. לומד אצל הגנדמסטר פונג הא מזה 14 שנה.

כל המאמרים של מארק וייסמן:

"Now, is the time to practice "Empty Force

"Now, is the time to

What is "Empty Force"?» מאת מארק ויסמן

"Now, is the time to practice "Empty Force

"Now, is the time to practice "Empty Force

» מאת מארק ויסמן

"ללכת כמו שועל זקן החוצה את הנחל הקפוא באביב"

"ללכת כמו שועל זקן ה

אנו מודעים לשיווי משקל שלנו רק כשמאבדים אותו או...» מאת מארק ויסמן

?No Pain-No Gain? - האמנם?

?No Pain-No Gain? - האמנ

מדיטציה בעמידה הינה דרך נפלאה לטיפוח האנרגיה הויטלית שלנו. מודעות לזרמית צ`י. מאמר זה מתמקד בדרכים המסייעות לשמר את הצ`י (אנרגיה ויטלית) ואף להעצימו.» מאת מארק ויסמן

?No Pain-No Gain? - האמנם?

?No Pain-No Gain? - האמנם?

» מאת מארק ויסמן

כל הפעילויות של מארק וייסמן:

טאי צ`י וצ`י גונג בירושלים - דוג`ו בהרים

טאי צ`י צ`י גונג כלי נשק

טאי צ`י, צ`י גונג מדיטציה, חרב, מניפה, מקל קצר וארוך. פוש הנדז,אימון קבוצתי ופרטי» עם מארק ויסמן

כל השבוע
טאי צ`י וצ`י גונג בירושלים - דוג`ו בהרים

טאי צ`י צ`י גונג כלי נשק

עם: מארק ויסמן

מתי: כל השבוע

צ`י-גונג

צ`י-גונג

בית הספר לטאי-צ`י וצ`י-גונג» עם מארק ויסמן

שני
צ`י-גונג

צ`י-גונג

עם: מארק ויסמן

מתי: שני

שיתוף חברים
עם : אורן לאלו