לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

עד כמה אני מעז לבטא את עצמי

עד כמה אני מעז לקפוץ.... - אביגיל גליבטר - דרך גוף
עד כמה אני מעז לקפוץ.... - אביגיל גליבטר - דרך גוף


`ישנם ציירים ההופכים את החמה לנקודה זהובה, וציירים אחרים שהופכים נקודה זהובה לחמה, בכוח אמונתם ובינתם.` פבלו פיקאסו

בכל אחד מאיתנו חבוי דבר מה בעל ערך יצירתי. עד כמה כל אחד מאיתנו מעז לבטא את עצמו ולהביא את היצירתיות שבתוכו לידי ביטוי במעגל העבודה ובחיים בכלל.

נושא שמעסיק רבים מאיתנו ,אנשי המקצוע בשגרת היום-יום, בבניית מערכי הדרכה , בתהליכי אימון אחד *אחד ובתהליכי טיפול אישיים וקבוצתיים, ובכלל בצורך שלנו ליצור ולהביא את עצמינו לידי ביטוי ומקוריות.

השאלות שעומדות לפנינו :

עד כמה אני מעז להביא את עצמי עד הסוף ?
מה מפחיד אותי ? ממה אני מפחד/ת?
מהם מקורות או עולמות ההשראה שלי ?
עד כמה אני מאמין ביכולת שלי ליצור וגם להתפרנס מכך ?
עד כמה אני מסוגל/ת לחלום ולהביא זאת לידי הגשמה ?
עד כמה אני ביקורתית ביחס ליצירתיות שבי ?

הצורך שלנו להיות דומים ומותאמים , לעיתים חזק מאיתנו , מעין צורך השרדותי. לא פעם, אני נעשית מוטרדת כשבתי , מפספסת שלבים מהסולם המובנה שלי ושל מערכת החינוך ויוצרת פערים מול האחרים. אני מרגישה שפספסתי כאם , שאולי לא נתתי את הכלים הנכונים ולא לימדתי או הקדשתי את הזמן לכך. ממה אני מפחדת ? האם אני מפחדת שהיא לא תצליח לצעוד במסלול שהחברה מסמנת עבורינו ?

ההתמקדות בנושא יצירתיות מאתגר אותי כאם ומאפשר לכולנו ``לזוז קצת `` ולו מעט מהשבילים המסומנים ולאפשר לעצמינו להעז, לחשוב קצת אחרת, ללמוד לעוף.

אנו לומדים לעוף , אנו לומדים לחלום וליצור כי אנו לא יכולים אחרת.

``היצירתיות היא הגורמת לאדם יותר מכל דבר אחר , להרגיש שהחיים ראויים לחיותם ...בני אדם רבים התנסו בחיים יצירתיים במידה מספקת להכיר שרוב זמנם הם חיים בדרך לא יצירתית , כאילו הם לכודים בתוך יצירתיות של מישהו אחר או מכונה``
רופא ילדים ופסיכולוג דונלד ו, ויניקוט

יצירתיות היא הבסיס לתחושת החיות שלנו , תחושת הקיימות שלי , שלך , של כולנו.

יצירתיות היא יכולת אנושית בסיסית : היא הקשר עם משהו בנו המבקש להיוולד, עם דבר חדש המבקש להתבטא . כשהיא במיטבה יש בה אופק,משמעות , מגע עם היסוד החי של העולם.

יצירתיות מתחילה בתנועה שבין אמון עצמי לבין בחירה והחלטה. אין כאן מרשם או הצעה ל``איך תעשה זאת בעשרה צעדים`` , אלא הצעה להתבוננות בתחושות הקטנות שמעקצצות , בהבזקים הקטנים, בתנועות הצדדיות הלא בטוחות , במקום הריק ``במשהו הזה`` באי ידיעה, בלדעת לא לדעת, בקול הפנימי המבקש שנקשיב לו, בהכרה ובהבנה של היכולת הטמונה בנו , כבני אדם, לבחור אחרת.

על מנת שהיצירתיות תיעשה לחלק מחיינו ולא מעין טרנזקציה חד פעמית הקורית פעם ב...בעת ``הארה מופלאה`` עלינו לבחור בה שוב ושוב ושוב. ההקשבה לדחיפות השקטה מאפשרת למהות היצירתיות להיכנס לחיים, ולבחור בה, כל יום מחדש.

הרבה טוענים שהם לא יודעים איפה להתחיל. חשים מעין תחושת ``תקיעות`` . לפעמים אין להם אפילו קצה חוט , נקודת התחלה. חלקם טוענים ``שאין להם את זה`` ובוחרים במקצועות אפורים ומייצגים עמדות בלתי יצירתיות כלפי החיים. אחרים, החשים ``שיש להם את זה`` ויש להם הרבה רעיונות שמנקרים בראשם, נעצרים ומגלים כי כבר חשבו על כך קודם , מגלים שהרעיון שלהם משומש, מישהו היה שם קודם לפניהם.

ואלה שגילו רעיון מקורי , לא יודעים איך לגשת אליו ומצד שני, רועדים מפחד ``שמא יחטפו`` להם אותו וחוששים בשל כך מלשתף אחרים. אך אם לא נשתף, איך נקדם אותו ?

הפחד לקפוץ או לצלול ,קשור לחשש הלא מודע מפני היבלעות במשהו גדול ממני , באותו מרחב תת קרקעי של רעיונות וגילויים שעלול לגרור אותנו מהחיים הרגילים אל משהו שהוא קסום (אולי) אך גם מסוכן לשגרת חיינו . והרי השגרה שלנו מגוננת עלינו , עוזרת לנו להעביר את הימים והלילות מבלי ליפול למנהרות.

כאשר המקום החסר מופיע , הוא מציב סימן שאלה מעל לדרך שבה צעדנו עד כה , ומעלה את החשש שנהפוך לשונים ממה שמקובל סביבנו. פחד זה קשור ברוב המקרים למערכת האמונות , הדרך בה למדנו למדוד ערכים אלו מול אלו, כסף מול הגשמה, להחשיב ערכים מסוימים ולהמעיט בערכים של אחרים, בהתאם לאמות המידה החברתיות והתרבותיות סביבנו.

מערכת אמונות יוצרת חסמים בגודל של הר המונעים מאיתנו להעז, לפרוץ את המסגרת. האתגר שלנו להסתכל מעבר ליכולות שהחברה מעריכה כי הן מוגבלות ומגבילות: מגבילות אותנו מלראות את העושר הטמון בנו , הן מגבילות אותנו מלהתנסות, חוסמות אותנו מלהגיע למקומות שאליהם אנחנו יכולים להציץ לתוכינו ומחוצה לנו.

המהות היצירתית נתונה בידי כל אדם. אם נניח לרגע את השאלה ``מה ייצא לי מזה ?`` ולא נעסוק באיכות ההמצאה או היצירה , נחוש את רגע הגילוי את ה``אהה`` הזה .

החיבור העמוק הזה בין ההקשבה לאירועים החיצוניים המתדפקים על דלתינו לבין ההקשבה הפנימית והחיבור לעומק הרגשות שבתוכינו, יוצר את רגע הגילוי.

כמו ההקשבה לשיר ששמענו פעם ופתאום המקצב , המילים נוגעות בנו באופן אחר , והנה זה קורה...הקשבה אחרת יוצרת ומזיזה משהו אחר בתוכינו.

החיבור בין העולמות יוצר הדהוד של החושים ומאפשר חשיפה של המהות. תחושה של מגנוט אל עולמינו הפנימי , למה שפגשנו כבר בדרכינו למה שכבר קיים בתוכנו .

ההדהוד יוצר בתוכינו את ההתרגשות, את התחושה של החיבור הבלתי מוסבר ,התרגשות של אי יכולת לזוז ממקומנו מרוב פליאה , אילו מהווים סימנים לאפקט המגנט.

המהות היצירתית תחל בשעה שנרשה לעצמינו להסתבך קצת, ליצור את החיבור , לנסות דברים שגורמים לנו הנאה , ולהתבונן במה שחסר לנו . זה יקרה. משהו יזוז בנו .

ואולי לא נבין עד הסוף מה קרה.

אבל ברגע שנבין שהמפתח נזרק לעברינו , ונפתחה דלת , עכשיו ההחלטה בידינו אם אנחנו באמת מוכנים להמשיך לצעוד פנימה.

בחירה, החלטה, מימוש

אלוהים בורא וכך גם אנחנו.

כדי שהרעיון ירקום עור וגידים וימומש , עלינו להסכים לבחור בו ולהחליט להתחיל לעשות את הצעד למימושו. לבחור נקודת התחלה , לצקת ``חומר`` לתוך המחשבה , ואז לבחור שוב ושוב , לעיתים אינסוף בחירות , לנוכח כל מהמורה או פיתול שבדרך.

כדאי לדעת וחשוב שנפנים, כי ליצירה יש גם רצון משלה , ברגע שאנו משחררים אותה לאור , יתכן שנופתע מאד מיצירת חיינו , כפי שאלוהים הופתע לנוכח התנהגותם של חווה ואדם .

אדם היוצר את חייו ואת יצירותיו הוא אדם בוחר , או לפחות אדם המכיר את החלק הבוחר בתוכו. אנשים החיים את חייהם מתוך תחושה של ``אין ברירה`` ו ``ככה זה בחיים`` ומעדיפים לוותר מאשר להעז...יתקשו מאד ליצור.

ההכרה ביכולת לבחור הכרחית כדי להתחיל להגשים .

זה מה שיפה בלהיות בורא אמיתי : כל הזמן צריך לבחור, להחליט החלטות חדשות שמובילות למקומות חדשים , שיוצרות הזדמנויות ליצירת חדשות .

בחירה מודעת איננה קלה, והיא גם לא מבטיחה תוצאות , אך בהעדרה לא תיתכן אפשרות לתנועה.

בנקודת הבחירה , אתם ניצבים לבדכם , מביטים מעל על מה שמשתרע לפניכם , ובוחרים אם להחליט לקפוץ אל עבר הלא ידוע או להחליט להמתין.

ההגשמה לא תתחיל אפילו רגע אחד לפני הקפיצה . אם יש לכם רעיונות לסדנה מיוחדת בתחום המקצועי שלכם, אם אתם הוגים וממשיכם להגות בכך , אבל לא מכינים עלוני פרסום ולא שולחים דוא"ל לרשימת התפוצה שלכם - הסדנה שלכם לעולם לא תתקיים.

ספר שמאד רציתם לכתוב לא ייתפרסם לעולם אם לא תתחילו לכתוב את המילה הראשונה- זו המפחידה מכולם.

גם כאשר כל אחד מאיתנו מכיר באיכויות הטמונות בתוכו , ואפילו מזהה את כיוון השינוי הרצוי- שום דבר לא יקרה עד שאנחנו לא נקבל את ההחלטה הראשונה.

קבלת ההחלטה מאפשרת לנו להתחיל להניע את גלגלי השינוי .

ההחלטה, כל החלטה , היא הודעה ברורה , המאפשרת לתנועה היצירתית להתחיל .

ההחלטה היא המתג המפעיל אותה , שכן אדם יוצר הוא אדם בוחר ומחליט .

להתבונן, להקשיב , לבחור, להחליט ולעשות את הצעד , כי ללא תכנית פעולה , היצירה תהפוך לעודרעיון שצץ בראשכם ונותר מיותם, אי שם במגירות הלב או המחשבה.

אני מזמינה אתכם להקשיב לקולות הפנימיים , לבחון אילו קולות סביבנו תומכים בקולות הפנימיים , אילו קולות מציעים לסייע ? ולרקום תכנית פעולה ליצירת חייכם.

כי אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים `` ד``ר סוס

יום נפלא ומלא חדוות יצירתיות והשראה .

אביגיל גליבטר יועצת ארגונית , מאמנת מוסמכת בכירה, מגשרת לארגונים ולענייני משפחה וגירושין, מרצה ומנחת קבוצות.
מנהיגה שותפה בקלפי POINTS OF YOU ומומחית לעבודה עם קלפים טיפוליים ולהכשרה מקצועית של אנשי מקצוע.

כל המאמרים של אביגיל גליבטר:

איך לקדם עצמי למען תכלית חיי

איך לקדם עצמי למען תכלית

לגלות את תכלית חייך בתרגיל של 20 דקות בלבד.התרגיל מתאים גם למי שהוא אדם ניהיליסט שלא מאמין שיש לו תכלית בחיים, ומבחינתו לחיים אין כל משמעות.» מאת אביגיל גליבטר

איך לקדם עצמי למען תכלית חיי

איך לקדם עצמי למען תכלית חיי

» מאת אביגיל גליבטר

השנה החדשה כבר כאן ...ולאן אני הולך?

השנה החדשה כבר כאן ...ול

כולנו רוצים לחוש שנולדנו בשביל מטרה מסוימת , שלחיים יש משמעות גדולה משגרת היום-יום. השנה החדשה כבר כאן.. ולאן אני הולך? מהי תכלית חיי? מהי המשמעות לקיום שלי?» מאת אביגיל גליבטר

לצאת מתקיעות - מקיפאון לזרימה

לצאת מתקיעות - מקיפאון ל

לפעמים החיים מציבים לנו יותר מידי מהמורות, מה שמביא לכך עמידה במקום נראית לנו הדרך הטבעית המאפשרת לנו להיצמד למוכר ולנוח.» מאת אביגיל גליבטר

לצאת מתקיעות - מקיפאון לזרימה

לצאת מתקיעות - מקיפאון לזרימה

» מאת אביגיל גליבטר

איך לצאת מתקיעות ?

איך לצאת מתקיעות ?

איך לצאת מתקיעות באמצעות מודל 5 השאלות המאפשר למידה אישית ויצירת בהירות והתבוננות על המצב הקיים מתוך הבנה כי רק אתם יכולים להניע את חייכם קדימה .» מאת אביגיל גליבטר

איך לצאת מתקיעות ?

איך לצאת מתקיעות ?

» מאת אביגיל גליבטר

מה זאת תקיעות ?

מה זאת תקיעות ?

מה זאת תקיעות ?(אל תתאמצו לחפש את המונח ``תקיעות`` במילון )כיצד מזהים תקיעות ?מה תורם לתחושת תקיעות ?» מאת אביגיל גליבטר

מה זאת תקיעות ?

מה זאת תקיעות ?

» מאת אביגיל גליבטר

האם אתה מרגיש תקוע ?

האם אתה מרגיש תקוע ?

האם אתה מרגיש תקוע במערכות יחסים, בניהול הקריירה במיקום הגיאוגרפי, בעסק, באורח החיים , בסערת רגשות או בתחושה של ``תקיעות`` בדרמת החיים ?» מאת אביגיל גליבטר

האם אתה מרגיש תקוע ?

האם אתה מרגיש תקוע ?

» מאת אביגיל גליבטר

כל הפעילויות של אביגיל גליבטר:

The Next Step --סדנא למאמנים ומטפלים

The Next Step

The Next Step - סדנא שתלך איתך צעד אחד קדימה. בשילוב קלפים טיפוליים ומשחקי האימון מבית POINTS OF YOU להעמקת התהליך, להתמקצעות ולהכוונת המתאמן או המטופל» עם אביגיל גליבטר - יועצת ארגונית

שלישי
The Next Step --סדנא למאמנים ומטפלים

The Next Step

עם: אביגיל גליבטר - יועצת ארגונית

מתי: שלישי

סדנא לאנשי מקצוע POINTS OF YOU - תל אביב

POINTS OF YOU

רוצה לשפר את מיומנויות ההדרכה , האימון או הטיפול שלך ?מעוניין/ת להעשיר את ארגז הכלים ?סדנא Points of You לאנשי מקצוע להעמקת החוויה , להעשרת ארגז הכלים ולהכנסת מימד אינטואיטיבי וחוויתי.» עם אביגיל גליבטר

שלישי
סדנא לאנשי מקצוע POINTS OF YOU - תל אביב

POINTS OF YOU

עם: אביגיל גליבטר

מתי: שלישי

גלה את המנחה היצירתי שבך (סדנא) תל אביב

קלפים טיפוליים הדרכה

יועצת ארגונית , מאמנת מוסמכת בכירה, מגשרת לארגונים ולענייני משפחה וגירושין, מרצה ומנחת קבוצות.מומחית לעבודה עם קלפים טיפוליים ומעבירה קורסים לאנשי מקצוע בקלפי POINTS OF YOU ואחרים.» עם אביגיל גליבטר

רביעי
גלה את המנחה היצירתי שבך (סדנא)  תל אביב

קלפים טיפוליים הדרכה

עם: אביגיל גליבטר

מתי: רביעי

סדנא לחנוכה תשע``ה - Points of your

סדנא לחנוכה תשע``ה

בואו להאיר ולהעיר את הניסים בחייכם.... http://i4u.me/Irbrg יום רביעי 17.12.2014 נפגשים בשעה -20:00 מתחילים בשעה 20:30 במרכז הדרכה , רחוב האיזמל 2 , נס ציונה נדליק ביחד נר של חנוכה» עם Avigail Ghelibter

רביעי
סדנא לחנוכה תשע``ה - Points of your

סדנא לחנוכה תשע``ה

עם: Avigail Ghelibter

מתי: רביעי

שיתוף חברים
עם : אביגיל גליבטר