לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

ליווי התפתחותי מההתחלה, מה צריך התינוק?כהורים אנחנו רוצים לדעת שאנחנו נותנים לתינוק שלנו את כל הדברים הטובים ביותר. כל הדברים החומריים חשובים. יש דברים שאנחנו יכולים להעניק שהם חשובים הרבה יותר

אתם משפחה ! מזל טוב, נולד לכם תינוק ! את הרכישה הגדולה של "לפני הלידה" קרוב לודאי שכבר בצעתם ואתם רק מחכים שיביאו אותה.

החבר החדש במשפחה מגיע אתכם הביתה מבית החולים, חבילה אחת קטנה של אושר עם רכב מלא בהרבה מוצרים, חפצים ועזרים שיקלו עליו את ההסתגלות לעולם. נשאלת השאלה, האם כל מה שקניתם וקיבלתם, נועד להקל עליו או עליכם?

חקרתם וסקרתם ביסודיות לפני שהחלטתם איזו עגלה כדאי לקנות, האם לקנות את כסא הבטיחות ששייך לעגלה או בנפרד? התלבטתם שעות לגבי צבע המיטה, השידה, הוילונות והדמויות המצוירות על הקירות. אולי אפילו תהיתם לגבי הידיות של השידה, המגירות והארונות. הכל טבעי והגיוני בהכנת הארמון ל"נסיך" או "ה"נסיכה".
אז בואו נבדוק שיש כל מה שצריך - חדר מסודר ? יש! עגלה ? יש! סל ? קל ? יש! בקבוקים, מוצצים, צעצועים מעודד התפתחות, מחלקי מנות, ספר לעגלה, מובייל למיטה ועוד ועוד ועוד ? יש!
ועכשיו מה? אז מה באמת התינוק שלכם צריך?

אחרי שתי פסקאות של הקדמה, רציתי שתדעו שפה אנחנו לא נדבר על סוגי עגלות, עריסות, חדרים מעוצבים, בקבוקים, מוצצים וכל שאר הדברים, אני סומכת עליכם שאתם יודעים מה מתאים לכם ולילד שלכם.
פה נדבר על דברים הרבה יותר פשוטים, בסיסיים.
מה התינוק שלכם צריך מכם, כבר מהרגע הראשון ?

הדבר הראשון והבסיסי ? תחושת בטחון. התינוק שלכם צריך להרגיש בטוח ומוגן. אחרי תשעה חודשים שהוא עטוף ומוגן בבטן של אמא, המעבר לעולם החיצוני חד מאוד, הוא צריך לדעת שאתם נמצאים "שם" בשבילו.
איך עושים את זה ? ? כשהוא בוכה לא נלחצים (קשה בהתחלה, משתפר עם הזמן...), בודקים מה יכול לגרום לבכי. אחרי שהבנתם את הסיבה תנו מענה בהתאם. לא כל בכי מצביע על רעב או מצוקה. הבכי הוא הדרך של התינוק שלכם לתקשר איתכם הוא יכול להצביע על חוסר נוחות ורצון לשנות תנוחה של שכיבה, רצון לשמוע את קולכם, להיות על הידיים שלכם. יכול להיות שהוא סובל מכאבי בטן ? כשתזהו את הגורם ותתנו מענה, נתתם תחושת בטחון.

כשאתם מחזיקים את התינוק שלכם על הידיים שדרו לו נינוחות, אם תחזיקו אותו בצורה שלא נוחה לכם ושאתם אינכם חשים בה בטוחים ? תחושתכם זו תורגש על ידי תינוקכם. אתם משדרים לו את החששות שלכם והוא יגיב בהתאם, בבכי. אחזו את התינוק בצורה בוטחת, תומכת, עוטפת.

שימו לב שאתם מספקים לתינוקכם את שלושת הצרכים הבאים : השמעת קולכם, מגע ותנועה. שלושת הדברים הללו יכולים להגיע במגוון אפשרויות. לא משנה באילו דרכים תבחרו, זה מה שתינוקכם צריך. כך הוא יידע שאתם שם ושאתם יכולים לתת מענה למצוקות שלו.
קול ? דברו איתו, אל תשכחו לעשות הפסקות בדיבור שלכם ולתת לו זמן להקשיב, להפנים ו"לענות". אתם לא חייבים להשתמש במילים עם משמעות, גם צלילים מונוטוניים יענו על הצורך. שירו לו, הוא לא יידע אם אתם מזייפים, וגם אם כן - זה לא ממש משנה לו. כשהוא שומע אתכם הוא יודע שאתם נמצאים איתו.
בזמן בכי או קיטור, דברו אליו בטון אחד חזק יותר, כך תשדרו לו בטחון.

מגע ? הקפידו על מגע ברור, מורגש, נוכח. בזמן קושי ובכי, מגע עדין ומרפרף רק יוסיף לחוסר השקט.
טפיחות של ידכם על גב התינוק בזמן בכי יעזרו לו להרגע.

תנועה ? קפיצות בישיבה על כדור פיטבול, הליכה בחדר, ניעות מהברכיים שלכם בקצב מונוטוני, יעזרו לתינוקכם להתגבר על הקושי שבו הוא נמצא.

כל צורך בנפרד, הוא חשוב. שילוב של קול, מגע ותנועה הוא שילוב מנצח ולכן בזמן בכי (אחרי שוידאתם שהוא לא נגרם מרעב או טיטול שדורש החלפה) אפשר לשבת על הכדור, להחזיק את התינוק צמוד אליכם, לטפוח על גבו ולדבר אליו. כל שילוב אחר של שלושת המרכיבים יתקבל על ידי תינוקכם בברכה.

בברכת התחלה טובה ולילות שקטים...
ליטל ירוןליטל ירון ליטל ירון, אמא לשני ילדים שובבים ומקסימים. מדריכה להתפתחות תינוקות, מנחה סדנאות של אמהות עם תינוקות עד גיל שנתיים. כדולה אחרי לידה מלווה אמהות ומשפחות עם תינוק חדש או נוסף...

כל המאמרים של בשביל ההתחלות-ליטל ירון:

מתי תינוקות מתחילים ללכת?

מתי תינוקות מתחילים ללכת

בתור הורים אנחנו לא יכולים לחכות לרגע שבו התינוק שלנו יתחיל ללכת ובכך הופך בעינינו לפעוט, לילד "גדול". אז מתי זה אמור לקרות? ומתי אפשר כבר לקנות נעליים?» מאת ליטל ירון

שיתוף חברים
עם : ליטל ירון