לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

יוגה והריוןלמה יוגה בהריון?

תקופת ההריון היא תקופה בה נדרש הגוף להסתגל לשינויים פיזיולוגיים עצומים, לכן בתקופה זו נשים רבות מתחילות לעסוק בפעילות גופנית וחשות צורך ליטול אחריות גדולה יותר למצב בריאותן. היוגה היא פעילות פיזית ומנטלית שעוזרת לאשה ההרה לזרום עם השינויים הללו, לשפר את רמת המודעות העצמית ולהגביר את מודעותה לנוכחות התינוק בגופה. היוגה היא נתיב להתפתחות עצמית ודרך עבור האשה ההרה לגלות את גופה ואת מגבלותיה ולנסות להתעלות מעליהן.

בפן המעשי, היוגה מציעה תרגול שעוזר לאשה ההרה לשפר את טווח התנועה של הגוף תוך שיתוף פעולה הרמוני עם כוח הכבידה. באמצעות תרגילים מיוחדים היוגה מביאה לחיזוק והגמשה של השרירים והמפרקים ומאפשרת שיפור ביציבה. יציבה לקויה יוצרת מתח, עייפות וכאב ואינה מאפשרת נשימה עמוקה. נשימה נכונה תלויה ביציבה טובה משום שכשהאגן ועמוד השדרה מוצבים באיזון והכתפיים רפויות יכול בית החזה להתרחב באופן חופשי והנשימה אינה מוגבלת. שיפור הנשימה באמצעות היוגה מבטיח חמצון יעיל יותר של הדם לאם ולעובר לאורך כל ההריון.

היוגה מטפלת במקור המתח בגוף ומאפשרת לשחרר אותו, על ידי כך נמנעים מחושים שכיחים כגון כאבי גב , עצירות, בצקות ברגליים. תהליכי העיכול והסרקולציה משתפרים וכן גם איכות הנשימה. חלק מתנוחות היוגה מרחיבות את חלל האגן ומתקנות את הטיית האגן ועל ידי כך מסייעות ליצור טונוס נכון בשרירים וברצועות של האגן וכך להחזיק את הרחם במקום הנכון ביחס לעמוד השדרה. המיקום של הרחם מסייע למקם את התינוק במצב הנכון לקראת הלידה.

בהיבט הרגשי היוגה מסייעת לאשה להתמודד עם החרדות והפחדים שמלווים את ההריון. הרפיה באמצעות היוגה מעודדת הפרשת אנדרופינים - הורמונים שמסייעים לגוף להתמודד עם כאב ומשפרים את מצב הרוח. מתחים יוצרים בגוף הורמונים הנוגדים את הורמוני הלידה ולכן הריון המלווה במתחים עלול להוביל לעיכוב בהפרשת ההורמונים בזמן הלידה ולהגדיל את הסיכון לסיבוכים.

הלידה היא חוויה פיזית אינטנסיבית. נשים רבות מגיעות ללידה כשהן אינן מאמינות ביכולתן ללדת. פחד מהלידה וחוסר הבטחון ביכולת ללדת עלול להפריע למהלך הטבעי של הלידה במידה כזו שנדרשת התערבות רפואית. תרגול יוגה מהווה הכנה מצוינת ללידה, מאחר שאשה שתרגלה יוגה באופן קבוע בזמן ההריון הופכת להיות מודעת ליכולת האדירה של הגוף ומגבירה את סיכוייה של האישה לשלוט טוב יותר בגוף ובנשימה במהלך צירי הלידה. תרגול התנוחות המיוחדות ופריצת גבולות התנועה הרגילים של הגוף מכין את האישה בהדרגה למאמץ שיידרש ממנה בלידה.

האימון גם מסייע ליולדת להתמודד עם עוצמת התחושות של הצירים ואף מסייע לה להפחית את עוצמת הכאב על ידי כך שהוא מאפשר לה להגיע להרפיה ולעמדה ממנה היא תלמד לקבל את התחושות במקום להתנגד להן. כמו כן, מאחר שהזכרון הגופני הנרכש בתרגול יוגה בתקופת ההריון שב ומתעורר באופן אינסטינקטיבי במהלך הלידה היולדת מסוגלת להשתמש בידע שרכשה במהלך ההריון, לבחור את התנוחה המתאימה לה בכל אחד משלבי הלידה ולהיות מחוברת בכל רגע ורגע לצרכיה בלי לדאוג מה חושבים אנשים אחרים מסביבה - בין אם זה אומר לגנוח, לבצע נשימה עם קול, לכרוע או להניע את האגן במעגלים.

העובר, אף הוא, נהנה מהתנועה של האם ומהמרחב שהיא יוצרת עבורו כדי להתנועע ולפרוש את איבריו ומאספקת חמצן עשירה. את שביעות רצונו הוא מביע על ידי זה שהוא רוקד ומתנועע בתוך הרחם.

בנוסף, אשה המתרגלת יוגה באופן קבוע, כושר ההחלמה וההתאוששות שלה מהירים יותר והיא יכולה להתחיל את תפקודה הפיזי והמנטלי כאם מהר מאד לאחר הלידה. עם זאת חשוב לציין שאף טכניקה אינה יכולה להבטיח לידה קלה וטבעית ואם יש צורך אמיתי בהתערבות רפואית לטובת העובר או האם, חשוב לדעת לקבל התערבות זו ברוח טובה.

המאמר פורסם גם כאן »

רונית פרז רונית פרז היא בוגרת קורס למורים בכירים ליוגה במכון וינגייט ולמדה גם עם מורים בכירים בארץ ובעולם. היא בוגרת בהצטיינות של אוניברסיטת תל-אביב.

שיתוף חברים
עם : רונית פרז