לפרטים

תודה שנרשמת לקבלת דיוור מ-bodyways.
אירועי השבוע, שיעורים ומפגשים חדשים, טיפים, כתבות ומאמרים, הטבות ומבצעים אליך בימי רביעי ישירות לתיבה.

לשינוי הגדרות דיוור עדכנו פרטים כאן »

לדבר עם הגוף הנע

מאת: עדי גורן


אם טרם שמעתם על ניה, אז כדאי לכם להתעדכן. זוהי שיטת אימון ייחודית לגוף, לנפש ולרוח, שפה גלובלית חובקת עולם שיש בה אירובי, כושר, ריקוד ובעיקר הרבה חופש לנוע. 60,000 איש ברחבי העולם שכבר מתרגלים את השיטה, אינם טועיםבסרט `מסיכה` בכיכובה של שר, ישנה סצנה בה גיבור הסרט ממחיש לחברתו צבעים. הוא מניח בכפות ידיה צמר גפן רך - כצבע לבן, וממחיש עבורה באמצעות תפוח אדמה לוהט: אדום. כך גם עם ניה. את שיטת ניה חווים דרך הגוף, מתוך חווית התחושות שאנו חשים. אבל מה הקשר בין כושר וצמר גפן?

ניה(Nia) היא אימון גוף- נפש- מחשבה ורוח. זוהי פעילות גופנית דינמית המחטבת ומעצבת את כל הגוף. השיטה משלבת את אמנויות הריקוד (ג`אז, מודרני ומחול דאנקן) עם אמנויות הלחימה (טאקוונדו, אייקידו וטאי צ`י) עם עולם הריפוי (איזון הגוף והיציבה מיוגה, שיטת אלכסנדר ופלדנקרייז).


לא סתם עוד סלט של שיטות

ובכל זאת, שיעור ניה אינו סלט של שיטות ואינו דומה לאף אחת מאמנויות התנועה הללו. ניה היא שיטה ייחודית. רוקדת ניה מספרת: "ניסיתי, ומייד נסחפתי בחוויה הזו ששמה NIA . מאז אני משתדלת להתמיד ולבוא לחוג...כל שיעור NIA הוא בשבילי חוויה נעימה מאוד שאני נוצרת אותה עימי מספר ימים. זו חוויה של עושר פנימי".

שיעורי ניה בנויים על ההנאה שבתנועה והם דרך אחרת להיכנס לכושר. בשיעור ניה לא תציצו לשעון... העיקרון הראשון מ-13 עקרונות השיטה הוא ה-Joy of Movement, שבתרגום קליל משמעותו ההנאה שבתנועה - לא חשים קושי בשיעור. המושג "ג`וי" אוצר בתוכו עולם שלם של מלות תואר כחדווה, שמחה, הנאה ועוד. הדגש בשיעור הוא הפקת הנאה ותענוג מכל תנועה. החוויה היא אישית ולכן התנועתיות בניה אינה כריקוד אומנותי - חוויה ויזואלית חיצונית - אלא על העולם הפנימי של המתנועע. כן, כך אפשר לחוש JOY מהתנועה.

תמו הימים של פעילות אירובית שסיסמתה - no pain no gain. הסיסמה החדשה היא - no pain all gain. עיקרון העונג של ניה אומר - אם התנועה נעימה - להעצים אותה, להגדיל, להרחיב ולהעמיק. אם התנועה אינה נעימה - לשנות, שינוי קטן - כדי לשוב אל תחושות הנועם בגוף.


מאיצים את הדופק, נכנסים לכושר

מבנה השיעור מבטיח להרים את מהירות הדופק ולהכניס לכושר את מערכת הלב-ריאה שתקבל אימון. במהלך כל שיעור נניע את כל מערכת הגוף, השרירים והשלד - נניע את מפרקי הגוף בדרך הגוף - The body`s way. ניה פועלת באופן שהגוף מיועד ומתוכנן לנוע. נקבל הנחיה מהמורה שמובילה את השיעור, להקשיב לתחושות הגוף וליכולת האישית שלנו. מובטח לחוש את הקסם, הקסם שנובע מהחיבור בין ניה (השיטה והכוריאוגרפיה) והמוסיקה.

לבד מכושר גופני, ניה מספקת את הצרכים הרגשיים של המתאמן באמצעות התייחסות למוסיקה. המוסיקה בניה היא לא מוסיקת רקע, אלא היא חלק אינטגרלי בשיעור. המוסיקה נבחרת בקפידה ומסונכרנת עם הכוריאוגרפיה באופן שמשחרר מועקות רגשיות ומאפשר ביטוי לרגשות. כמו כן, בשיעור יש מקום ויחס לעולם של דימויים המעוררים את המחשבה ומרתקים את המשתתף באופן שמפעיל הן את בינתו והן את רגשותיו מעל ומעבר לפאן הפיזי.


שפה גלובלית חובקת עולם

שיעור ניה אורך כשעה ורוקדים יחפים. במהלך השיעור הקבוצה נעה על פי כוריאוגרפיה מונחית. התנועות פשוטות וחוזרות על עצמן. בזכות התנועות הנשנות נוצר ממד של נינוחות בגוף וניתן לשים לב לפרטים: ביציבה, בתנועה, בזריזות, במתיחה, בחוזק, בכוונה וכד`.

הכוריאוגרפיה המובנית נקראת רוטינה - ניה נלמדת עפ"י רוטינות בכל העולם. ניתן להיכנס לשיעור המוגש בסין, בהודו או בישראל ולחוות את אותה הרוטינה - מה שהופך את ניה לשפה גלובלית חובקת עולם שממוססת גבולות תרבות ושפה. שפת הניה היא שפת תנועה של חוויה משמחת וסוחפת.

בכל רוטינה קיים ממד של מבנה וחופש. החופש לביטוי תנועתו האישית של כל משתתף קיים תמיד בכל מבנה של תנועה ומחוצה לו - כלומר ריקוד חופשי. יש מקום במהלך השיעור לתת ביטוי ספונטאני לתנועה. ההנחיה אל תוך הריקוד החופשי מאפשרת שחרור נוסף ופריצת הרגלי תנועה.

מאיפה הגיעה ניה?

ניה היא תוצר עבודתם המשותפת של דבי רוזאס וקרלוס רוזאס, יוצרי ניה מפורטלנד אורגון, ארה"ב. דבי וקרלוס עוסקים בפיתוח השיטה משנת 1983 וחוגגים השנה חצי יובל ל-NIA. ישנם כ-2000 מורים לשיטה, בעיקר בארה"ב, גרמניה ובדרום אפריקה. ישנן קהילות גדלות בארצות אירופה, בבריטניה, בסין, בהודו ובדרום אמריקה. כ-60,000 איש ברחבי העולם מתרגלים ניה. בישראל מתפתחת קהילה גרעינית של מורות.

מי מכם הגיע למבוי סתום בחיים שבו לא נמצאת בנקל מסגרת לרקוד? מסגרת שבה אפשר לנוע כמו במסיבת ריקודים רק בלי עשן הסיגריות, האלכוהול והמבטים הנוקבים? בלי מגע עם אנשים אך עם תחושת חיבור לקהילה, לקבוצה, עם מבנה וגם עם חופש - שאיננה ממוקדת בתחום אחד של תנועה או נעולה על סגנון. ניה היא פעילות גופנית אירובית - שילוב של גוף-נפש-רגש והרוח הייחודית - כל אחד לגופו, המשלבת בתוכה את אמנויות הריקוד, אמנויות הלחימה והריפוי. מי שרוצה- יכול!

עדי גורן עדי גורן, ניה חגורה חומה, הוסמכה בדר"אפ, בלונדון והשתלמה אצל יוצרי השיטה בארה"ב. מלמדת NIA באיזור השרון ותל אביב. מפיקה את קורס הכשרת המורים בישראל לNIA. מתרגלת NIA מאהבה.

כל הרשימות של עדי גורן:

קואורדינציה

קואורדינציה

על אתגר קואורדינטיבי...» מאת עדי גורן

קואורדינציה

קואורדינציה

» מאת עדי גורן

כפות הרגליים - הבסיס לתנועה

כפות הרגליים - הבסיס לתנ

מיקוד שיעור ניה העוסק בכפות רגליים.» מאת עדי גורן

Transforming Fear

Transforming Fear

חוויות התפתחות אישית באמצעות אייקידו. Transforming the fear of falling into flying» מאת עדי גורן

Transforming Fear

Transforming Fear

» מאת עדי גורן

ניה בתהליכי התפתחות

ניה בתהליכי התפתחות

אדריכלות התנועה היא פועל יוצא ממסע אישי התפתחותי ב25 שנים האחרונות בחיפוש אחר זהות, שייכות וריפוי.» מאת עדי גורן

ניה בתהליכי התפתחות

ניה בתהליכי התפתחות

» מאת עדי גורן

אדריכלות התנועה - "אימבודימנט"

אדריכלות התנועה - "א

Architecture of Movement - Embodiment» מאת עדי גורן

תנועה, גוף וקסם

תנועה, גוף וקסם

הגוף מיוזע, השיער ספוג במים, קצב הלב עלה, כפות הרגליים מתופפות על הקרקע, נעות עם הקצב ובאופן חופשי. גברים ונשים, צעירות ומבוגרות, רזות ושמנות, בכושר וגם לא בכושר, יוצאים מאושרים ובחיוך מהשיעור. מוזר? ממש לא. זה שיעור נ?יה.» מאת עדי גורן

תנועה, גוף וקסם

תנועה, גוף וקסם

» מאת עדי גורן

כל הפעילויות של עדי גורן:

אדריכלות התנועה בכוכב יאיר/צור יגאל

אדריכלות התנועה עדי גורן

״כִּי צוּרַת הַגּוּף הִיא תְּנוּחַת הַנֶּפֶשׁ הַמְּפֻסֶּלֶת מִבִּפְנִים״ ~ אגי משעול» עם עדי גורן

חמישי
אדריכלות התנועה בכוכב יאיר/צור יגאל

אדריכלות התנועה עדי גורן

עם: עדי גורן

מתי: חמישי  | 8:00

לרקוד ניה בהוד השרון ימי א ב ד + ו

ניה - אדריכלות התנועה

״כִּי צוּרַת הַגּוּף הִיא תְּנוּחַת הַנֶּפֶשׁ הַמְּפֻסֶּלֶת מִבִּפְנִים״ ~ אגי משעול» עם עדי גורן

ראשון, שני, רביעי, שישי
לרקוד ניה בהוד השרון ימי א ב ד + ו

ניה - אדריכלות התנועה

עם: עדי גורן

מתי: ראשון, שני, רביעי, שישי  | 9:00

בואי לרקוד! קורס יסודות אדריכלות התנועה

בואי לרקוד! קורס

קורס העמקה. למידה משמעותית נשענת על שלוש צלעות: התנסות חוויתית, מסגרת קוגנטיבית והתבוננות עצמית. בקורס נקפל אל תוך החוויה התנועתית: פילוסופיה, חוקיות ומערכת ערכים.» עם עדי גורן - אדריכלות התנועה

שלישי
בואי לרקוד! קורס יסודות אדריכלות התנועה

בואי לרקוד! קורס

עם: עדי גורן - אדריכלות התנועה

מתי: שלישי  | 16:00

ניה ברעננה - אדריכלות התנועה

ניה ברעננה עם עדי גורן

קבוצה חדשה לנשים באקדמיה למחול ופילאטיס ברעננה. קבוצה חדשה!» עם עדי גורן

שני
ניה ברעננה - אדריכלות התנועה

ניה ברעננה עם עדי גורן

עם: עדי גורן

מתי: שני  | 20:00

שתפו חברים

עם : עדי גורן